Kde se dá koupat v ČR? Přehled nejlepších koupališť

od Vojtěch Konečný května 8, 2025 koupaliště 0
Kde se dá koupat v ČR? Přehled nejlepších koupališť

Ne každý ví, jak rozmanité možnosti na koupání v Česku máme. Nemusíš jet k moři, abys ses osvěžil – stačí pár minut vyjet za město, popadnout plavky a ručník. V republice je přes 1300 registrovaných míst vhodných ke koupání, od obřích přehrad až po úplně zapadlý lom. A většina z nich je dostupná bez vstupného nebo jen za pár korun.

Máš radši jezírka uprostřed lesa, nebo potřebuješ skluzavku pro děti? Všechno tu najdeš. Stačí vědět, kam vyrazit a na co si dát pozor, třeba kvůli čistotě vody nebo přeplněnosti. První pravidlo – nehledej nejbližší bazén, ale zvaž taky přírodní varianty. Někde bývá voda čistější, jinde je zase skvělé zázemí a atrakce. Dokonce existují online mapy aktuální kvality vod, stačí si je před odjezdem zkontrolovat. Žádné tápaní, jasné tipy hned.

Přírodní koupání: rybníky, přehrady a jezera

Přírodní koupání je v Česku fakt oblíbené. Nejde tu jen o pár známých jezer – rybníky, přehrady a jezírka najdeš skoro v každém kraji. Výhody? Osobitá atmosféra, spousta místa a často i vstup zdarma. U většiny z nich narazíš na stánky s občerstvením, někde mají i půjčovnu šlapadel nebo paddleboardů.

Nejoblíbenější jsou klasické rybníky – třeba Máchovo jezero na Českolipsku nebo rybník Svět v Třeboni. U obou je sezóna v plném proudu od června do září. Slapy a Orlík, dvě největší přehrady u nás, nabízí nejen kde se dá koupat, ale i možnost kempování nebo projížďky na lodi.

  • Máchovo jezero: Písečné pláže, atrakce pro děti, možnost si půjčit lodičku. Vstupné se obvykle pohybuje kolem 100 Kč za den.
  • Brněnská přehrada: Perfektní dostupnost MHD, každý rok kontrolovaná kvalita vody. Hodí se pro rodiny i sportovce.
  • Vranovská přehrada: Čistá voda a několik kempů. Hodně oblíbená pro windsurfing a vodní sporty.
  • Lipno: Největší vodní plocha v Česku, dlouhé pláže, možnost cyklovýletu kolem vody. Fajn i v srpnu, kdy už jinde bývá voda studená.
  • Lom Velká Amerika: Koupání jen na vlastní nebezpečí, ale je to fakt zážitek. Pozor na pokuty, oficiálně se tam plavat nemůže.

Tip, než vyrazíš? Sleduj stránky krajské hygienické stanice, kde jednou týdně aktualizují kvalitu vody v přírodních koupalištích. Taky si dej pozor na výskyt sinic v teplých měsících – tabulka níže ukazuje, kde byla voda čistá podle posledních měření v létě 2024:

LokalitaKrajČistota vody (léto 2024)
LipnoJihočeskýVýborná
Máchovo jezeroLibereckýDobrá
Brněnská přehradaJihomoravskýDobrá
Vranovská přehradaJihomoravskýVýborná
Hostivařská přehradaPrahaPrůměrná

Jestli chceš předejít přeplněným plážím, zkus vyrazit hned ráno, nebo si najít menší rybník mimo hlavní turistické trasy. Praktickou mapu koupacích míst s aktuální čistotou vody najdeš třeba na koupacivody.cz.

Klasická městská koupaliště a aquaparky

Když slyšíš koupaliště, možná si vybavíš klasickou betonovou plovárnu ve městě. Tyhle koupaliště zažívají v posledních letech pořádnou proměnu. Přidávají skluzavky, dětské zóny, vodní atrakce i různé sportovní hřiště. Většina velkých měst má minimálně jedno vlastní koupaliště nebo dokonce moderní aquapark. Například v Praze najdeš obří Aquapalace v Čestlicích – největší aquapark v ČR, kde je kromě venkovních i vnitřní část, wellness a tobogány, které fakt stojí za to.

Brno láká na koupaliště Riviéra s parádními nerezovými bazény. Ostrava má zase super areál v Porubě. Plzeňský bazén Lochotín bývá otevřený prakticky celou sezónu a v létě je tam fajn atmosféra. Pokud preferuješ menší města, i tam často najdeš příjemná veřejná koupaliště za rozumné vstupné. Pro rodiny jsou ideální zařízení s brouzdališti, nafukovacími atrakcemi nebo dětskými koutky.

  • Výhodou městských koupališť je čistá voda pravidelně testovaná (nemusíš řešit sinice).
  • Málo kde nechybí občerstvení, převlékárny, sprchy a záchody bez nutnosti dojít půl kilometru lesem.
  • Veřejné koupaliště většinou mají ranní hodiny levnější a bývá tam klidněji než ve špičce odpoledne.
  • Moderní aquaparky myslí na všechny věkové kategorie – najdeš tu vířivky, plavecké dráhy, vlnobití i wellness část.

Kolik si připravit peněz? Průměrné vstupné do venkovního městského koupaliště se pohybuje mezi 70 a 120 Kč za den, aquaparky jsou dražší – často okolo 250 až 350 Kč pro dospělého. Slevy pro rodiny nebo v odpoledních hodinách jsou běžné.

Koupaliště/AquaparkLokalitaVstupné dospělý (léto 2024)
Aquapalace ČestlicePraha-východ399 Kč
Riviéra BrnoBrno140 Kč
Koupaliště PorubaOstrava110 Kč
Bazén LochotínPlzeň90 Kč

Tip na závěr: Sleduj weby konkrétních koupališť, protože při nepříznivém počasí, horkých dnech nebo zvýšeném zájmu kapacity rychle mizí. Některé areály dnes nabízí online nákup vstupenek, což tě ušetří dlouhého čekání v řadě.

Nejčistší a nejzajímavější lokality

Nejčistší a nejzajímavější lokality

Když hledáš kde se dá koupat a jde ti hlavně o čistotu vody, většinou se vyplatí vybírat z přírodních koupališť, která dlouhodobě získávají nejlepší hodnocení od hygieniků i návštěvníků. V roce 2024 vyšla mezi top místa Máchovo jezero, Sečská přehrada a lom Velké Amerika. V těchto vodách se měří kvalita pravidelně – najdeš je v online mapách hygieny.

  • Máchovo jezero: Spousta místa na plážích, dobré zázemí, atrakce a voda byla loni označována za jedničku, co se týče čistoty v rámci Středočeského kraje.
  • Lom Velké Amerika: Tady je voda průzračná a opravdu studená. Oficiálně se tu koupat nesmí, ale lidi sem stejně táhnou – je to rarita a zážitek.
  • Přehrada Seč: Oblíbená hlavně východočechy, protože tu najdeš skvělé kempy a voda bývá dlouhodobě v pohodě, sinice tu sice občas jsou, ale většinou až v hodně horkých týdnech.

Chceš radši bazén? Nejlepší české koupaliště mají super služby a často dostávají ceny za kvalitu vody i špičkový servis. Mezi favority patří Aquapark Olomouc a Koupaliště Retro v Praze. Obě místa pravidelně mění vodu, mají moderní filtry a skoro žádné dny mimo provoz kvůli špatné kvalitě.

LokalitaKrajTyp vodyHodnocení čistoty (2024)
Máchovo jezeroLibereckýPřírodníVýborná
Lom Velké AmerikaStředočeskýPřírodníPrůzračná, 12°C
Přehrada SečPardubickýPřírodníVelmi dobrá
Aquapark OlomoucOlomouckýBazénVýborná
Koupaliště RetroPrahaBazénVýborná

Jestli tě láká spíš něco unikátního, zkus třeba přírodní biotopy. Tyhle bazény čistí vodu rostlinami, žádná chemie. Za tip stojí biotop Radotín v Praze – čistota tady drží i při největším náporu lidí.

Než někam vyrazíš, omrkni aktuální info o čistotě vody. Najdeš to na webu KHS nebo přes Google dotaz „kvalita vody ke koupání ČR". Pak tě nic nepřekvapí a koupání bude fakt v pohodě.

Tipy a triky před koupáním

Před tím, než vyrazíš na koupaliště nebo k přírodnímu koupání, je fajn si pár věcí pohlídat. První pravidlo? Vždycky zkontroluj aktuální kvalitu vody. Český hydrometeorologický ústav pravidelně zveřejňuje online mapy se stavem vody na hlavních přírodních lokalitách. Barvy ukazují, kde je voda v pohodě, kde jsou sinice nebo kde hrozí zdravotní riziko.

  • Opalovací krém – hlavně na koupalištích bez stínu je to nutnost. Ani při koupání nejsi před sluncem v bezpečí.
  • Vstupné a otevírací doba – někteří provozovatelé mění ceníky každou sezonu. Mrkni na web konkrétního koupaliště nebo obce, ať nejseš překvapenej.
  • Pitný režim – voda, voda a zase voda! Nepodceňuj to, hlavně pokud trávíš celý den na slunci.
  • Bezpečnost – zvlášť s dětmi nikdy nespouštěj oči z vody. Když jedeš k rybníku, dej bacha na kluzké břehy a skryté kameny.
  • MHD nebo parkování – některá známější koupaliště mají narvané parkoviště už dopoledne. Vyplatí se dorazit buď dřív, nebo zkusit autobus.
Typ koupáníVstupné (průměr)Dostupnost
Veřejné koupaliště100–160 Kč/os.MHD, auto, často parkoviště obsazené
Přírodní rybník/jezero0–60 Kč/os.Často zdarma, někde menší parkoviště
Aquapark250–500 Kč/os.Dobrá dostupnost, vysoká návštěvnost

Chceš ušetřit? Na spoustu koupališť pustí děti do šesti let zdarma nebo za symbolickou částku. Některá koupaliště taky nabízejí večerní vstupy za polovic, hodinu před zavíračkou.

Pokud chceš být v pohodě a vyhnout se největším davům, zaměř se na menší lokality mimo město. Ideální čas na koupání bývá dopoledne nebo navečer, kdy odchází rodiny s dětmi. Vždy měj při sobě pytlík na odpadky – v přírodě si po sobě všechno odneste, ať to tu zůstane příjemné i napřesrok.

Autor: Vojtěch Konečný
Vojtěch Konečný
Jsem expert na volný čas a zábavu se zaměřením na turistiku po České republice. Miluji pohyb na čerstvém vzduchu a objevování neznámých míst naší nádherné země. Rád se o svoje zážitky a dojmy dělím s ostatními a psaní na tomto tématu mě nesmírně baví. Profesionálně se věnuji tvorbě článků, průvodců a blogů o turistice. Kromě toho se věnuji fotografování a vaření.

Napsat komentář