Krkonoše v zimě: Nejlepší zážitky, tipy a atrakce na dovolenou

od Vojtěch Konečný července 13, 2025 Cestování 0
Krkonoše v zimě: Nejlepší zážitky, tipy a atrakce na dovolenou

Zatímco v létě se Krkonoše stávají rájem pro turisty, v zimě tu propuká úplně jiné dobrodružství. Cítíte tu tuhou zimu, hory zabalené do sněhové peřiny a atmosféru lyžařských středisek, která nenajdete nikde jinde v Česku. První sníh spolehlivě rozproudí chuť se vydat ven – ať už na lyžích, běžkách, prkně nebo prostě jen na procházku. Krkonoše dovedou překvapit nejen parádními sjezdovkami, ale i spoustou mimořádných zážitků, na které budete vzpomínat ještě dlouho poté, co sleze poslední sníh. Zjistíte, že zima tady znamená mnohem víc než jen studené ruce a zamlžené brýle. Znáte třeba kouzlo východu slunce na Sněžce, mazání běžek při -10 °C, nebo noční sjezdovky v Harrachově?

Lyžařská střediska a sjezdovky Krkonoš

Jestli je něco, co přitahuje do Krkonoš davy turistů, jsou to sjezdovky a sněhové podmínky, které jsou často lepší než jinde v republice. Ani nemusíte být zkušený lyžař, protože najdete střediska pro všechny úrovně – od zelených svahů pro začátečníky až po černé tratě, které umí potrápit i profíky. Největší lyžařské areály najdete ve Špindlerově Mlýně, Peci pod Sněžkou, Harrachově nebo Rokytnici nad Jizerou. Třeba Špindlerův Mlýn, lidově „Špindl“, nabízí přes 25 kilometrů sjezdovek, moderní lanovky a pravidelně upravované tratě. Pokud se chcete vyhnout frontám, zkuste menší areály jako Černý Důl, Velká Úpa nebo Malá Úpa, které vás překvapí rodinnou atmosférou i zajímavými cenami.

V posledních letech se zlepšila nabídka večerního lyžování. Špindlerův Mlýn, Harrachov a několik dalších areálů mají osvětlené svahy a večerní jízdu na lyžích si tu rozhodně užijete. V zimě roku 2024 tu otevřeli i nové snowparky pro milovníky freestyle snowboardingu a lyžování – najdete je hlavně v Peci pod Sněžkou a ve Špindlu. Věděli jste, že právě v Harrachově se pravidelně konají závody ve skoku na lyžích na mamutím můstku? I když skokany neskončí v publiku každý den, můžete se na závodní můstek zajít podívat i mimo akce a nasát jedinečnou atmosféru.

Kdo dává přednost klidnějším svahům, těžko udělá chybu v přírodních areálech kolem Vysokého nad Jizerou, Benecka nebo Jilemnice. Sněhové podmínky se tu v posledních zimách udržují i díky špičkovému zasněžování. Nechybí půjčovny vybavení, lyžařské školy (dobrý tip pro děti nebo úplné začátečníky), ale i restaurace přímo u sjezdovek, kde přijdou k chuti domácí polévky a horká čokoláda.

Pokud vyrážíte na delší dobu, stojí za to si prohlédnout i nabídku skipasů. Několik středisek adoptovalo kartičku Skiregion, která vám umožní lyžovat na více místech v Krkonoších za jednu cenu. To ocení hlavně ti, co nechtějí být každý den na tomtéž svahu. Uprostřed zimy tu narazíte na ideální podmínky obvykle od poloviny prosince až téměř do dubna, a to i v letech, kdy je jinde v republice skoro sucho.

Běžecké trasy a zimní turistika

Běžky a pěší turistika v Krkonoších? Obrovská síť běžeckých tratí (dohromady přes 550 kilometrů!) dělá z hor ráj pro každého, kdo nechce stát ve frontě na lanovku. Z hlavních středisek vedou upravené trasy různých obtížností: klasicky vytáhnete běžky ve Vrchlabí, Herlíkovicích, Peci nebo v okolí Horního Maršova. Nejpopulárnější stopou je samozřejmě legendární Krkonošská magistrála – trasa, která protíná nejhezčí místa od Harrachova až po Žacléř. Pokud pojedete s malými dětmi, klidnější úseky kolem Benecka a Míseček jsou jako dělané na výuku a první pokusy.

Magický zážitek nabízí třeba výlet na Sněžku na běžkách v časných ranních hodinách, kdy potkáte jen pár dalších nadšenců. Cestou určitě nezapomeňte na horské boudy – Labská bouda nebo Luční bouda vás zachrání, když se nepříjemně rozfouká. Mimochodem, legendární Luční bouda má vlastní pivovar. Pokud běžky nejsou vaše hobby, zkuste zimní turistiku: trasy na Sněžku, k prameni Labe, nebo třeba známý Krakonošův betlém v Jilemnici. I pro ty, kdo nedají dopustit na psí doprovod, jsou některé stezky vhodné (osobně doporučuju trasy z Horních Míseček, kde se můj pes Bobík může vesele vyběhat).

Zásadní jsou podmínky: sledujte online kamery a weby, které denně aktualizují stav tras. V roce 2024 přibylo několik stanic s automatickým měřením sněhu a možností stáhnout si GPS stopy do telefonu. Na některých místech funguje dokonce skibus zdarma během sezóny, hlavně mezi Harrachovem, Rokytnicí a Vrchlabím. Výhodou je, že zimní turistika a běžky nejsou jen o sportu: naskytne se vám krásný výhled, čerstvý vzduch a možnost ochutnat místní speciality v horských boudách.

Každý rok se v lednu nebo únoru koná tradiční Krkonošská 70 – nejtěžší český běžkařský závod, kde startují i amatéři. Nestíháš trénovat? Nevadí. Přijeď se podívat, atmosféra je parádní, a okolo stánků voní vařák, klobásy a místní koláče. Ze zimní turistiky v Krkonoších si odneseš zážitky, které jinde v republice nenajdeš – ticho, mrazivé svítání i pravou horskou pohodu.

Netradiční zážitky mimo sjezdovky

Netradiční zážitky mimo sjezdovky

Zima v Krkonoších ale není jen o lyžování. Pokud hledáte něco opravdu neobvyklého, dejte šanci zážitkům, na které nepotřebujete ani lyže, ani běžky. Letošní hity? Jízda na sněžnicích, adrenalinové snowkitingové školy a výlety rolbou! Sněžnice si půjčíte v každém letošním středisku – doporučuju trasu z Horního Maršova na Rýchory nebo okruh kolem Malé Úpy. Na sněžnicích zvládnete terény, kam se na běžkách sotva dostanete, a užijete si ticho v místech, kde si „dávají lišky dobrou noc“.

Jestli máte rádi adrenalin, zkoukněte školy snowkitingu zejména u Černého Dolu. Instruktoři vás bezpečně naučí, jak s pomocí větru svištět po zasněžených pláních. Zážitkový tip? Noční sjezd do Pece s čelovou lampou nebo organizované výlety se psím spřežením. Mimochodem, právě v Rokytnici se několikrát do zimy pořádají veřejné projížďky na saních s haskymixy – všichni psi tu mají tak šťastný život, že bych občas záviděl i Bobíkovi!

Z dětství určitě znáte sáňkování – ale co takhle si ho zopakovat na speciálně značené sáňkařské dráze ve Špindlerově Mlýně? Dráha dlouhá více než tři kilometry! A pokud vám zima není cizí, zkuste některý z krkonošských wellnessů – třeba termální bazény na Benecku nebo sauny s výhledem na panorama hor. V poslední době letí i noční sněžné túry, kdy pod hvězdami a s průvodcem procházíte měsíční krajinu, kterou od lyžařů nepoznáte.

Na odpočinek nepodceňte tipy na muzeum v Harrachově (za návštěvu stojí jak sklářské muzeum, tak muzeum lyžování). Tradiční trhy v Peci během vánočních svátků nebo různé koncerty v horských střediscích jsou vítaným zpestřením, když sněží a vy už máte po sportování. Nápad pro gurmány? Vybírejte horské boudy, kde vaří staročeská jídla; často mají i speciální zimní menu s domácími knedlíky, gulášem nebo borůvkovými knedlíky. Pro všechny, kteří chtějí zažít zimní Krkonoše jinak než většina návštěvníků, tu je možnost vyrazit mimo obvyklé cesty a vybrat si z těchhle zážitků, co vás nejvíc láká.

Tipy na ubytování a místní chutě

Sehnat dobré ubytování v Krkonoších není těžké, pokud víte, co hledat a kde hledat. Letos frčí horské apartmány a rodinné penziony s výhledem na hřebeny. Pokud hledáte opravdovou pohodu, vybírejte staré roubené boudy – některé mají originální interiéry a krb, kde to večer krásně praská. Zkuste například ubytování v okolí Horních Míseček nebo ve Strážné, kde většinou nechybí ani výběh nebo možnost ubytování s pejskem (testováno mým Bobíkem). Nejčastěji se vyplatí rezervace s předstihem; největší nával je mezi Vánoci a Silvestrem, ale stále víc lidí objevuje kouzlo ledna – méně lidí, lepší ceny i sníh.

Pokud plánujete delší pobyt, vyplatí se zaměřit na penziony s polopenzí. Typická snídaně v horách? Poctivý chleba se škvarky, domácí marmeláda nebo jogurt z místní farmy. Večer pak klasická česká večeře, k tomu svařák nebo domácí pálenka na zahřátí. Mnohé horské chaty nabízejí také speciálky: ochutnávky sýrů, vaření povidel nebo menší trhy s regionálními produkty.

Zajímavostí je, že můžete natrefit na večerní workshopy nebo posezení s místními, kde se dozvíte zajímavé historky o životě v horách, lavinách nebo bylinkách, co tu rostou. Pokud dorazíte bez auta, určitě oceníte kyvadlové rozvozy a skibusy; některé hotely a penziony je dokonce zahrnují v ceně. Pokud dáváte přednost větším resortům, vybírejte hotely v blízkosti lanovek – ušetříte čas i energii na přesun a z tepla postele to máte na svah doslova pár minut.

Jak se nám změnily chutě za poslední roky, poznáte nejen podle sortimentu na horských boudách, ale i díky mladým kuchařům, kteří do meníčka zařazují moderní českou i evropskou kuchyni. Dáte si dnes vegetariánské menu, borůvkové lívance nebo třeba domácí burger z masa místního řezníka. Tip? V Peci pod Sněžkou během zimy pořádají festival s ochutnávkou tradičních horských jídel. Milujete sladké? Zkuste jedinečné trdelníky, v Harrachově dělají speciální zimní edice s perníkem nebo rozinkami. Když to shrnu – zimní Krkonoše nejsou jen o lyžích a sněhu, ale hlavně o dobrém jídle, zážitcích a pohodě, na kterou budete dlouho vzpomínat. A pokud vyrážíte se svým psím parťákem, pár míst, kde vás i jeho přímo vítají, vždycky najdete – přesně jako já s mým Bobíkem.

Autor: Vojtěch Konečný
Vojtěch Konečný
Jsem expert na volný čas a zábavu se zaměřením na turistiku po České republice. Miluji pohyb na čerstvém vzduchu a objevování neznámých míst naší nádherné země. Rád se o svoje zážitky a dojmy dělím s ostatními a psaní na tomto tématu mě nesmírně baví. Profesionálně se věnuji tvorbě článků, průvodců a blogů o turistice. Kromě toho se věnuji fotografování a vaření.