Nejlepší horské destinace v České republice: Kam na pěší turistiku a relaxaci?

od Vojtěch Konečný února 17, 2024 Cestování 0
Nejlepší horské destinace v České republice: Kam na pěší turistiku a relaxaci?

Proč vybrat horskou destinaci v ČR?

Není nad to strávit čas uprostřed přírody, obzvláště když žijete v uspěchaném světě plném technologií a nekonečného shonu. Hory nabízí úžasnou příležitost k restartu a k načerpání nové energie. Kromě dechberoucích výhledů a čistého vzduchu jsou české hory také snadno dostupné a nabízí širokou škálu aktivit pro každého. Od lehkých procházek po náročné trekové trasy, od romantických výletů po dobrodružné expedice s přáteli – zkrátka pro každého se něco najde.

V České republice máme to štěstí, že hory nejsou nikdy daleko. Ať už jste v Praze, Brně, Ostravě nebo Českých Budějovicích, do hor to máte maximálně pár hodin autem nebo vlakem. Ale kde začít? Které hory jsou "to pravé ořechové" pro vaši příští dovolenou nebo víkendový výlet? A co všechno můžete ve vybraných lokalitách podniknout? Pojďme se na to podívat blíže.

Sněžka - královna Krkonoš

Sněžka, s výškou 1 603 metrů nad mořem, je nejen nejvyšší horou Krkonoš, ale i celé České republiky. Má něco magického, že ať je léto nebo zima, vždy přitahuje turisty z celého světa. Trasa na Sněžku je dobře značená a nabízí několik variant – můžete vyrazit z Pece pod Sněžkou, nebo pokud hledáte větší výzvu, zvolte trasu přes Obří důl. Nezapomeňte, že počasí na Sněžce může být nepředvídatelné, a tak je důležité se připravit na všechny možnosti.

Co se týče ubytování, možností je hned několik od horských chat až po pohodlné hotely. A pokud máte rádi historii, doporučuji navštívit nejen samotný vrchol, kde stojí kaple svatého Vavřince, ale také blízkou poštovnu, která je jednou z nejstarších v Evropě. Kolem Sněžky je také několik naučných stezek, které vás naučí něco o místní flóře a fauně nebo historii Krkonoš.

Šumava – zelené srdce Čech

Šumava je často přezdívána "zelené srdce Čech" a není těžké pochopit proč. Rozlehlé lesy, čisté potoky, kvetoucí louky a tajemné rašeliniště tvoří kulisu právě jak z pohádky. Je to ideální místo pro ty, kdo hledají klid a spojení s přírodou. Nabízí stovky kilometrů turistických a cyklistických stezek, které vedou přes národní park Šumava.

Nezapomeňte navštívit Plešné jezero, které je ledovcového původu a obklopené strmými svahy, či Schwarzenberský plavební kanál, technickou památku z 18. století. Pro milovníky historie je zde spousta zřícenin hradů a zámků, jako je například zřícenina hradu Kašperk nebo zámek Krumlov, který je zapsán na seznamu UNESCO. Pro ty z vás, kteří mají rádi adrenalinové aktivity, Šumava nabízí běžkařské trasy, snowboarding či kajakářství na řekách Otava a Vltava.

Jeseníky – ráj pro milovníky klidu a lázeňství

Jeseníky jsou mezi českými horami trochu ve stínu svých větších bratrů, ale nabízejí jedinečné spojení klidné přírody a kvalitních lázeňských služeb. Je to místo, kde si můžete užít neporušenou přírodu, aniž byste narazili na davy turistů. Velkým lákadlem jsou lázeňská města jako je Velké Losiny, kde najdete jedny z nejstarších papíren v Evropě, a Jeseník, známý svými léčebnými prameny.

Pro milovníky turistiky Jeseníky nabízí řadu zajímavých tras jak pro začátečníky, tak pro pokročilé. Nejznámějším vrcholem je Praděd s výškou 1 491 metrů, kde na vás čeká televizní věž s vyhlídkovou plošinou. Cesta na Praděd je sice náročnější, ale výhledy na okolní krajinu stojí za to. Pokud hledáte méně náročnou alternativu, můžete se vydat na Karlovu Studánku, známou svými krásnými horskými koleny a čistým vzduchem.

Tipy na závěr

Bez ohledu na to, kterou horskou destinaci v České republice si vyberete, nezapomeňte na několik důležitých věcí:

  • Vždy si dopředu zkontrolujte počasí a podmínky na stezkách.
  • Vezměte s sebou dostatek vody a energetických svačin.
  • Na výlety do hor nevyrážejte sami, je bezpečnější a zábavnější mít s sebou společnost.
  • Respektujte místní přírodu a nezanechávejte za sebou odpadky.
  • Poznejte limity své fyzické kondice a neberte si na cestu víc, než zvládnete.

Vybírat tu správnou horskou destinaci je jen prvním krokem k nezapomenutelné dobrodružství. Každá výprava do hor vám dá unikátní vzpomínky a zkušenosti, které si budete pamatovat celý život. Tak co, máte už vybráno, kam vás vaše příští dobrodružství zavede?

Autor: Vojtěch Konečný
Vojtěch Konečný
Jsem expert na volný čas a zábavu se zaměřením na turistiku po České republice. Miluji pohyb na čerstvém vzduchu a objevování neznámých míst naší nádherné země. Rád se o svoje zážitky a dojmy dělím s ostatními a psaní na tomto tématu mě nesmírně baví. Profesionálně se věnuji tvorbě článků, průvodců a blogů o turistice. Kromě toho se věnuji fotografování a vaření.

Napsat komentář