Objevte klenoty jižních Čech: Místa, která nesmíte minout

od Vojtěch Konečný května 15, 2024 Cestování 0
Objevte klenoty jižních Čech: Místa, která nesmíte minout

Jižní Čechy jsou nejen geografickým, ale i kulturním a historickým pokladem České republiky. Místo, kde se snoubí historie s překrásnou přírodou, a každý návštěvník zde najde něco pro sebe.

Ať už hledáte klidná místa k odpočinku, historické památky či aktivní dovolenou, Jižní Čechy nabízejí pestrou paletu možností. Tento průvodce vám představí ty nejlepší destinace v této části země a poskytne vám tipy, jak si návštěvu co nejlépe užít.

Český Krumlov: Historie a kouzlo

Český Krumlov, nacházející se v malebném předhůří Šumavy, je jedním z nejkrásnějších měst České republiky. Město se pyšní bohatou historií, která sahá až do 13. století, kdy bylo založeno rodem Vítkovců. Jeho historické jádro je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a při procházce jeho uličkami se přenesete zpět v čase. Atmosféra města je neodolatelná a každý kout zde dýchá tajemstvím minulosti.

Místní dominantou je bezesporu zámek Český Krumlov. Tento nádherný komplex je druhým největším zámeckým areálem v Česku a nabízí neuvěřitelný výhled na celé město. Procházka po zámecké zahradě, návštěva věže nebo prohlídka obrazárny jsou jen některými z mnoha zážitků, které vás zde čekají. Historie zámku je spjata s rody Rožmberků, Eggenbergů a Schwarzenbergů, kteří se v průběhu staletí významně podíleli na jeho vývoji a proměně.

Jednou z nejzajímavějších částí Českého Krumlova je historické centrum. Úzké, klikaté uličky, starobylé domy a malebné náměstí nabízejí jedinečnou atmosféru, kterou jinde nenajdete. Mezi významné památky patří mimo jiné městská radnice, kostel sv. Víta a klášter minoritů a klarisek. Tyto stavby nejen očarují svou architekturou, ale také vyprávějí příběhy minulých staletí.

"Český Krumlov je město, které nechcete jen navštívit, ale zažít," říká známý český historik Petr Mašek.

Nezapomeňte také zajít do některého z místních muzeí, jako je Regionální muzeum, kde se dozvíte více o historii města a regionu, nebo Muzeum voskových figurín a útrpného práva, které nabízí velmi netradiční pohled na dějiny. Milovníci umění si přijdou na své v Egon Schiele Art Centrum, které připomíná světově známého malíře, jenž ve městě krátkou dobu pobýval.

Až budete plánovat svou návštěvu, doporučujeme si rezervovat dostatek času i na procházku kolem řeky Vltavy, která město romanticky obtéká. Půjčení lodě nebo vyzkoušení vodních sportů je také skvělý způsob, jak obdivovat krásu města z jiné perspektivy. Kulturní program Českého Krumlova je velmi bohatý, ať už jde o Mezinárodní hudební festival, Slavnosti pětilisté růže nebo Historické slavnosti.

Český Krumlov je jistě jedním z nezapomenutelných míst jižních Čech. Je to město, které kombinuje přírodní krásy s historickým kouzlem a nabízí svým návštěvníkům zážitky, na které nezapomenou. Plánujete-li dovolenou v jižních Čechách, Český Krumlov by měl být na vašem seznamu na prvním místě.

Hluboká nad Vltavou: Zámky a zahrady

Když se řekne Hluboká nad Vltavou, většině lidí se okamžitě vybaví známý zámek, který je jedním z nejkrásnějších a nejnavštěvovanějších zámků v České republice. Tento goticko-romantický zámek, přestavěný v 19. století podle vzoru anglického Windsoru, okouzluje návštěvníky svou bohatou architekturou a nádhernými interiéry. Když vstoupíte dovnitř, ocitnete se ve světě minulých staletí, kde každý roh a detail potrhuje bohatou historii a uměleckou hodnotu.

Při prohlídce zámku objevíte množství reprezentačních sálů, salónků a soukromých prostor, které jsou plné historického nábytku, unikátních gobelínů, obrazů a soch. Zvláště poutavé jsou pak sály se sbírkami porcelánu a zbraní, které dodávají tomuto místu zvláštní kouzlo. Hluboká nad Vltavou je nejen krásným zámkem, ale i významným kulturním centrem, které hostí různé výstavy, koncerty a další kulturní akce. Můžete zde zažít pravou atmosféru šlechtického sídla s veškerým luxusem a elegancí, kterou nabízí.

Pro ty, kteří chtějí uniknout do přírody, nabízí Hluboká nad Vltavou i překrásné zahrady a parky. Rozsáhlé zahrady kolem zámku, vytvořené v anglickém stylu, lákají k procházkám a odpočinku. Klidné cesty a romantická zákoutí jsou jako stvořená pro piknik nebo jen klidné posezení se skvělým výhledem na zámek. V zahradách najdete i několik jezírek, soch a květinových záhonů, které podtrhují krásu celého místa.

Kromě zámku a zahrad doporučujeme navštívit i místní Alšovu jihočeskou galerii, která sídlí přímo v prostorách zámku. Tato galerie nabízí bohaté sbírky českého výtvarného umění od gotiky až po současnost a pořádá pravidelné výstavy domácích i zahraničních umělců. Pokud máte rádi umění, určitě si tuto návštěvu nenechte ujít.

"Hluboká nad Vltavou je perla mezi českými zámky. Návštěva tohoto místa je jako cesta do minulosti, kde se propojuje noblesa s krásou přírody." - Ivan Benda, historik umění

V okolí Hluboké nad Vltavou najdete i další zajímavá místa k navštívení. Jedním z nich je například ZOO Ohrada, která se nachází nedaleko zámku. Tato menší zoologická zahrada je ideální pro rodiny s dětmi a nabízí možnost vidět mnoho druhů zvířat v krásném prostředí. Pokud cestujete s dětmi, nezapomeňte se podívat i na unikátní dětské hřiště a další atrakce, které potěší vaše nejmenší. V letních měsících je skvělou destinací i místní koupaliště, které se nachází přímo ve městě. Po dni stráveném prohlídkou památek se můžete osvěžit a odpočinout si v příjemném prostředí.

Pro sportovní nadšence je Hluboká nad Vltavou rovněž zajímavým místem. Můžete si zde zahrát golf na místním nádherném golfovém hřišti, nebo si zapůjčit kolo a projet si jednu z mnoha cyklostezek, které vedou krásnými scénickými cestami kolem města. Příznivci vodních sportů ocení možnost zapůjčit si loďku a proplavit se po Vltavě, což je skvělý zážitek pro celou rodinu.

Když přijedete do Hluboké nad Vltavou, máte možnost se ponořit do historie, užít si nádherné zahrady a zároveň se věnovat mnoha aktivitám, které tato oblast nabízí. Je to ideální místo pro celodenní výlet, ale i pro delší pobyt, pokud chcete poznat více z krás jihočeského kraje.

Přírodní ráje: Šumava

Šumava, označovaná jako „zelené plíce Evropy“, je jedním z nejkrásnějších a zároveň největších národních parků v České republice. Tento region, který se rozprostírá podél hranice s Německem a Rakouskem, je známý svými nekonečnými lesy, křišťálově čistými jezery a nádhernými rašeliništi. Pro milovníky přírody a pěší turistiky je Šumava dokonalým místem k objevování.

Jedním z nejznámějších a zároveň nejpřitažlivějších míst v Šumavě je Plešné jezero, které vzniklo během poslední doby ledové. Nachází se zde i památník věnovaný Adalbertu Stifterovi, známému rakouskému spisovateli, který Šumavu velmi miloval. Tento památník poskytuje nádherný výhled na celé jezero a okolní krajinu. Trek k jezeru může být náročný, ale nádherné výhledy určitě stojí za to!

Dalším lákadlem je Boubínský prales, který patří k nejstarším přirozeným lesům v Evropě. Při procházce tímto pralesem můžete obdivovat mohutné stromy, některé staré až 400 let! K Boubínskému pralesu vede několik turistických tras, které umožňují návštěvníkům prozkoumat tento unikátní ekosystém. Na místě je také rozhledna na Boubíně, která poskytuje úchvatné výhledy na šumavské vrcholy a údolí.

Pro rodiny s dětmi je skvělým tipem výlet do jelení obory u Kvildy, kde mohou děti i dospělí pozorovat majestátní jeleny a laně v jejich přirozeném prostředí. Toto místo je ideální pro piknik a krátké procházky. Kvilda je také výchozím bodem pro mnoho dalších turistických tras, včetně těch vedoucích k pramenům Vltavy, nejdelší řeky v České republice.

Na Šumavě se nezapomíná ani na cyklisty. Region nabízí stovky kilometrů cyklostezek, které vedou přes malebné vesničky, hluboké lesy a romantická údolí. Jednou z nejpopulárnějších tras je Šumavská magistrála, která prochází přes celou Šumavu a nabízí krásné výhledy a místa k odpočinku. Pro ty, kteří nemají kolo vlastní, je zde možnost zapůjčení kola v mnoha místních půjčovnách.

Pokud hledáte klidné místo k relaxaci a odpočinku, měl byste navštívit prameny a lesní rybníky v okolí Borové Lady. Tato oblast je klidným útočištěm pro ty, kteří chtějí uniknout od rušného městského života a užít si ticho a klid přírody. Borová Lada navíc nabízí několik útulných penzionů a chalup k pronájmu, kde můžete strávit poklidný víkend.

„Šumava je opravdu pokladem české přírody. Nekonečné lesy, křišťálově čistá jezera a skvostná fauna a flora činí z tohoto regionu ideální místo k návštěvě.“ - Josef Kučera, přírodovědec

Nezapomeňte také navštívit malebné městečko Kvilda, které je známé svým nádherným zimním prostředím a bohatými možnostmi k lyžování a běžeckému lyžování. Toto město je jedním z nejvýše položených v České republice a je obklopeno překrásnou přírodou Šumavy. Místní sjezdovky a běžecké tratě jsou vhodné pro všechny úrovně lyžařů, od začátečníků po zkušené profesionály.

Šumava je opravdovým rájem pro každého milovníka přírody. Ať už hledáte místo k aktivní dovolené, nebo jen klidný útěk do přírody, Šumava vám poskytne nesčetné možnosti k objevování a relaxaci. Připravte si své turistické boty, horské kolo nebo jen piknikový koš a vydejte se na průzkum tohoto zeleného ráje na jihu Čech.

Malebné vesničky: Holašovice

Holašovice je jedním z těch míst, která vás přenese zpět v čase. Tato malebná vesnička se nachází v jižních Čechách a je vyhlášena díky své zachovalé lidové architektuře. Holašovice je dokonalým příkladem tzv. „selské baroko“, jak jej zde můžeme obdivovat především na nádherných statcích stojících kolem návsi. Vesnička byla v roce 1998 zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO, což je důkazem její mimořádné hodnoty a významu.

Když procházíte ulicemi Holašovic, cítíte se, jako byste se dostali do pohádky. Náměstíčko je obklopeno domy s bohatě zdobenými štíty a krásnými dřevěnými vraty. Každý dům je skvostem sám o sobě a nabízí něco unikátního k obdivování. Atmosféra je zde klidná, lidská, bez zbytečného spěchu moderního světa. Jeden z nejzajímavějších aspektů Holašovic je jejich autentičnost. Většina staveb je původní a jejich majitelé často zachovávají tradiční řemesla a technologie.

Pro milovníky historie a kultury je Holašovice ideální destinací. Vesnička často hostí různé folklorní akce, trhy a slavnosti, kde máte možnost setkat se s místními tradicemi a řemesly z první ruky. Každý rok se zde také koná Holašovická selské slavnosti, které přitahují návštěvníky ze všech koutů světa. Tyto slavnosti zahrnují ukázky tradičních řemesel, místní gastronomii a živou hudbu, což zaručuje úžasný zážitek pro všechny věkové kategorie.

Nestanete se jen pasivním pozorovatelem, ale můžete se aktivně zapojit do různých workshopů, které se zde pravidelně konají. Místní obyvatelé jsou velmi přátelští a rádi vám ukáží, jak například péct tradiční chléb, malovat lidové ornamenty nebo tkát na starodávných stavech. Děti i dospělí budou nadšení z možností všech těchto aktivit.

Holašovice nabízí i nádherné příležitosti k procházkám a turistice v okolní krajině. Místní stezky vás zavedou kolem loukami a lesy, kde můžete obdivovat krásy jihočeské přírody. Pro cyklisty jsou zde připraveny dobře značené cyklotrasy, které vedou jak rovinatými cestami, tak i mírnými kopci s nádhernými výhledy. Pokud máte radši klid a relaxaci, můžete si užít pikniky na zelené louce pod širým nebem nebo jen posedět v některé z místních kaváren.

Vesnice také nabízí širokou škálu ubytovacích možností. Od stylových penzionů až po rodinné apartmány, každý si zde najde to své. Obyvatelé Holašovic jsou známí svou pohostinností a často poskytují návštěvníkům nejen ubytování, ale také výbornou domácí kuchyni. Typické jihočeské jídlo, které byste zde neměli vynechat, zahrnuje třeba ryby z místních rybníků, tradiční polévky nebo sladké koláče, které vám připomenou chuť dětství.

Holašovice jsou zkrátka autentickým místem, kde můžete na chvíli uniknout realitě a ponořit se do světa, který vám nabídne klid, krásu a příjemné zážitky. Pokud máte rádi historii, tradice a malebnou přírodu, Holašovice by měly být na vrcholu vašeho seznamu cestovatelských cílů.

Lázeňská města

Jižní Čechy nejsou jenom místem historických skvostů a přírodní krásy, ale také rájem pro milovníky lázeňské péče. Lázeňská města v této oblasti nabízejí nejen odpočinek, ale i léčebné procedury v nádherných kulisách.

Jedním z nejznámějších lázeňských měst je Třeboň. Město je známé pro své lázně Aurora a Bertiny lázně, které využívají léčivé účinky slatiny. Třeboň nabízí lázeňské pobyty zaměřené na léčbu pohybového aparátu, kožní problémy či relaxaci. Kromě lázní město láká také krásným zámkem, historickým centrem a oblíbeným rybníkem Svět.

Dalším zajímavým místem je Bechyně. Toto městečko je známé nejen svými keramickými výrobky, ale také svými lázněmi. Lázně Bechyně se specializují na rehabilitaci a léčbu pohybového aparátu, což ocení hlavně senioři a lidé se zdravotními problémy.

Mimořádné povznášející zkušenosti nabízí také Lázně Vráž. V jejich krásném historickém prostředí, umístěném v bývalém zámku, si můžete užít balneoterapii a různé wellness procedury. Lázeňský park a okolní příroda poskytují ideální prostředí pro procházky a odpočinek.

"Když přijedete do jižních Čech za lázeňskými procedurami, dostanete nejen profesionální péči, ale i nezapomenutelný zážitek z nádherné přírody a historických památek." – MUDr. Jan Novotný, specialista na lázeňskou medicínu

Lázeňská města v jižních Čechách tedy nabízejí kombinaci péče o zdraví a relaxace v prostředí, které je nabité historií a přírodním kouzlem. Plánujete-li dovolenou, nezapomeňte na tyto skvosty, které vám nabídnou dokonalý únik od každodenního stresu.

Tipy na výlety a aktivity

Jižní Čechy jsou ideální oblastí pro všechny typy cestovatelů. Od rodin s dětmi, přes páry, až po jednotlivce hledající dobrodružství nebo klid. Pokud máte rádi **přírodu**, určitě si nenechte ujít návštěvu Šumavy. Turistické trasy zde křižují nádherné lesy a louky, které nabízejí neskutečný klid a ticho. Projděte se stezkou ke známé Černé hoře, která je jedním z nejvyšších vrcholů Šumavy. Nezapomeňte si s sebou vzít fotoaparát, protože výhledy jsou zde dechberoucí.

Pokud se rádi koupete, Lipenská přehrada je pro vás jako stvořená. Je to nejen největší přehrada v České republice, ale také místo, kde se můžete věnovat různým vodním sportům, jako je windsurfing, jachting nebo paddleboarding. Kolem přehrady vede oblíbená cyklostezka, která je vhodná jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé cyklisty. Pro rodiny s dětmi je zde také spousta zábavních center a dětských hřišť.

Historické památky v srdci Jižních Čech

Milovníci historie si přijdou na své v městech jako je **Český Krumlov** nebo **Hluboká nad Vltavou**. Historické centrum Českého Krumlova je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO a procházka jeho malebnými uličkami vás vrátí zpět v čase. Nenechte si ujít návštěvu místního zámku a jeho impozantního zahradního areálu. V Hluboké nad Vltavou zase můžete obdivovat krásný zámek, který je považován za jeden z nejkrásnějších v České republice.

"Jižní Čechy jsou skutečným rájem pro milovníky historie a přírody. Je to místo, kde můžete uniknout každodennímu stresu a opravdu si odpočinout." — Jan Novák, Cestovatel

Kulturní a gastronomické zážitky

Pokud máte rádi **kulturní akce** a **místní kuchyni**, nezapomeňte se zastavit na některé z mnoha festivalů, které se v Jižních Čechách konají. Každé léto se například v Českém Krumlově pořádá Mezinárodní hudební festival, kde můžete zažít koncerty vážné hudby v prostředí jedinečných historických kulis. Kuchařské festivaly a trhy jsou zase skvělou příležitostí ochutnat místní speciality, jako je jihočeský kapr nebo tradiční jihočeské koláče.

Věřím, že vám tyto tipy pomohou k tomu, abyste si užili návštěvu Jižních Čech na maximum. Ať už máte rádi aktivní dovolenou, nebo si chcete jen odpočinout uprostřed nádherné přírody, Jižní Čechy vám nabídnou vše, co si jen můžete přát.

Autor: Vojtěch Konečný
Vojtěch Konečný
Jsem expert na volný čas a zábavu se zaměřením na turistiku po České republice. Miluji pohyb na čerstvém vzduchu a objevování neznámých míst naší nádherné země. Rád se o svoje zážitky a dojmy dělím s ostatními a psaní na tomto tématu mě nesmírně baví. Profesionálně se věnuji tvorbě článků, průvodců a blogů o turistice. Kromě toho se věnuji fotografování a vaření.

Napsat komentář