Každý kraj v Česku má svoje zvláštnosti, ale Ústecký kraj je srdcem kontrastů, kde se příroda střídá s industriálními památkami a historie dýchá doslova z každé cihly. Kdo čeká jen uhlí a fabriky, hodně se plete. Tady najdete nejvyšší vodopád v ČR, jednu z nejdivočejších řek a skály, které vypadají jako kulisy z fantasy filmu. Kdo si troufne poznat přesahy mezi pohraničím, Sudety, přírodou a starými městy, ten si Ústecko prostě zamiluje.
Příroda, která vás dostane do kolen
Někteří mají Ústecký kraj zafixovaný jako „černý kraj“, kde nic není. Ale už při prvním výletu zjistíte, že to je absolutní mýtus. Kraj má totiž pět chráněných krajinných oblastí – České středohoří, Labské pískovce, Kokořínsko – Máchův kraj, Lužické hory a část Krušných hor. Jen málokterý jiný region se tím může pochlubit. Největším přírodním tahákem je bez debat České středohoří, kde se z ploché krajiny zvedají špičaté sopečné kupy. Milešovka, zvaná "větrná hora", není nejvyšší česká hora, ale rozhodně patří mezi ty, o kterých se nejvíc mluví. Průměrně tu fouká 8 metrů za sekundu a málokdy nenajdete nahoře vítr. Výhled je ale naprosto famózní – když máte štěstí na jasné počasí, dohlédnete až na Sněžku. Milešovka má vlastní meteorologickou stanici už od roku 1905.
Pro milovníky vody doporučuji navštívit nejvyšší český vodopád – Pančavský vodopád to sice není (ten je v Krkonoších), v Ústeckém kraji drží prim Mostecký vodopád, který měří přes 20 metrů a skrývá se nedaleko Litvínova. Pokud dáváte přednost klidnější vodě, zkuste přehradu Fláje s netypickou pilířovou konstrukcí nebo oblíbené jezero Most, které vzniklo na místě bývalého hnědouhelného lomu. Mimochodem, jezero pochází z roku 2020 a dýchne na vás docela jinou atmosférou než většina českých jezer.
Pravčická brána – to je „must see“, když už jsme v severních Čechách. Najdete ji v Národním parku České Švýcarsko, který vznikl v roce 2000. Tahle skalní brána má rozpětí 26,5 metru a je to největší přírodní pískovcová brána v Evropě. Mohla by klidně soutěžit s památkami v Americe a v letní sezoně přivádí do kraje desetitisíce návštěvníků. Tip: Přijďte brzy ráno, jinak riskujete davy turistů.
Labe tady utváří jeden z nejkrásnějších evropských kaňonů. Labské pískovce jsou skalní labyrint, některé věže měří i přes 40 metrů a lezci z celého světa je znají podle jmen jako Pastýřská stěna, Jehla nebo Děčínská věž. Ideální na ferraty nebo jen na procházky ve stínu borovic.
Pokud máte chuť na dobrodružství, zkuste projít naučnou stezku Hřensko – Edmundova soutěska – Divoká soutěska. Čeká vás plavba lodičkou, útesy, voda v úzkých kaňonech. Pro rodiče s dětmi je to sázka na jistotu – zklamání nehrozí.
Vraťme se ale k dalším perlám: Krušné hory na českoněmeckém pomezí bývaly dlouho opomíjené, dnes jsou v kurzu hlavně pro cykloturisty a běžkaře. V zimě najdete upravené stopy, v létě trasy přes rašeliniště a tajemné lesy, jaké jinde nezažijete.
Pro ty, kdo mají rádi „městskou přírodu”, doporučuju vyrazit na Mosteckou lagunu – park vybudovaný na místě bývalé těžby, který dnes žije festivaly a koncerty, nebo se projet po cyklostezce podél Labe. Ze sedla uvidíte lodě kotvící pod zámkem Velké Březno, kde prý duch komorné straší hosty při nočních prohlídkách.
Pro lepší představu přidávám i krátký přehled hlavních přírodních zajímavostí:
Název | Typ | Co je zajímavé |
---|---|---|
Milešovka | hora | největrnější hora v ČR, ikonický výhled |
Pravčická brána | skalní útvar | největší v Evropě, filmové kulisy (Narnie) |
Jezero Most | jezero | rekultivovaný lom, vodní sporty |
Fláje | přehrada | unikátní pilířová přehrada, návštěvy s průvodcem |
Děčínský Sněžník | hora | rozhledna, výhledy na Sasko |

Historické památky a industriální skvosty
Ústecký kraj je místem, kde se historie prolíná s průmyslem na každém kroku. Najdete tu zámky, hrady i ruiny kostelů, ale také industriální zážitky, které nejsou nikde jinde v republice. Tady vás nečekají jen fotogenické zříceniny, ale i místa, která vyprávějí příběh těžby uhlí nebo výroby skla.
Začneme klasikou – hrad Střekov, který se už ve 14. století tyčil na skále nad Labem. Goethe tady psal své básnické texty, K. H. Mácha tady měl zážitky svých cest, Wagner se prý inspiroval krajinou u Střekova pro svou operu Tannhäuser. Přitom stačí přijet vlakem do Ústí nad Labem a k hradu to máte pěšky z nádraží.
Málokdo ví, že zámek Duchcov byl posledním domovem nejslavnějšího milovníka historie – Giacoma Casanovy. Strávil tu šestnáct let jako knihovník a jeho příběhy tu ožívají během tematických představení. Pokud jste fandové romantiky, tenhle zámek je přesně pro vás.
Kousek od toho leží zámek Ploskovice, kde točitli Princeznu se zlatou hvězdou a kde František Ferdinand d’Este plánoval velkou rekonstrukci. Rádi projíždíte zahrady a hledáte sochy? Ploskovice je zážitek ve stylu italských vil, jen pár minut od Litoměřic.
Litoměřice samotné jsou zapomenutý skvost. Barokní katedrála, staroměstské náměstí, podzemní chodby, které v létě skvěle ochladí… a hlavně slavné vinice. Litoměřická vinařská oblast je druhá nejsevernější v ČR, a když se ochutnávají místní vína s výhledem na Labe, má to úplně jinou atmosféru než na Moravě.
Teplice jsou známé jako „květinové město“. Najdete tu nejstarší české lázně, kde si léčili bolístky Beethoven, Goethe i císařovna Sissi. Městský park, elegantní kolonády, červený kostel i legendární kavárny tu tvoří genius loci. Nejhezčí je procházka z centra ke zřícenině Doubravka, kde z kamenné vyhlídky dohlédnete na vrcholky Krušných hor.
Industriální tvář kraje nejvíc vynikne v Mostě a okolí. Starý Most byl zbořen kvůli těžbě uhlí, nový vyrostl nedaleko a dnes je symbolem přeměny - třeba kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl posunut speciálním mechanismem o 841 metrů. Tahle akce v roce 1975 byla největším přesunem stavby v Evropě – rozhodně to stojí za Tomu věnovat pár řádků v Googlu.
Vzpomněli jste si někdy, že v Ústeckém kraji najdete také zámek Velké Březno, kde žil slavný aristokrat Chotek, zakladatel Pražské botanické zahrady? Zámek často láká filmové týmy, patří k nejpůvabnějším na Labi. Pro zamilované ideální místo na piknik pod starými duby.
Když jsme u průmyslu, zmínit se musí také slavná sklárna v Dubí nebo výroba porcelánu v Duchcově. Tyhle tradiční manufaktury jsou dnes navštěvované při exkurzích i svátečních akcích, kde si můžete zkusit vyfouknout vlastní baňku.
Terezín je symbol tragické historie – místo, kde se spojuje barokní pevnost s temnými kapitolami druhé světové války. Dnes tu najdete pietní muzeum, působivou Malou pevnost a také prostor pro workshopy, debaty i vzdělávání. I to je část tváře Ústeckého kraje, která by neměla zůstat opomenutá.
Nechte se zlákat i do menších měst a obcí – například Kadaň je zachovalé gotické město s nejkratší uličkou v Česku Greta (délka 51 cm!), Libochovice zase krásným parkem a oranžerií. Když narazíte na místní slavnosti nebo vinařské akce, neodcházejte bez ochutnávky!

Tipy na výlety, gastro zážitky a zajímavosti
Pokud milujete zážitky na samotě, ale i dobrodružství v ruchu města, Ústecký kraj vás potěší tipy na výlety všeho druhu. Sázet můžete na pěší turistiku i cyklistiku. Velmi populární je Labská stezka, která má v kraji asi 96 kilometrů a vede přímo pod ikonickými skalními útvary Českého Švýcarska. Vaši trasu si můžete naplánovat podle nálady: cestou jsou půjčovny kol, stylové kavárny i pivovary s výhledem na řeku.
Nezapomeňte na Děčínský Sněžník, nejvyšší stolovou horu v Česku, a rozhlednu z roku 1864 – když je jasno, uvidíte Saské Švýcarsko jako na dlani. Horolezci si dají pauzu u Pastýřské stěny, kde je navíc oblíbená ferrata pro začátečníky i pokročilé.
Máte rádi historii a vojenské památky? Zajeďte si do pevnosti Terezín, kde kromě hlavní věznice najdete unikátní barokní opevnění a naučné stezky s interaktivními prvky pro děti. Jiné dobrodružství čeká ve skanzenu Zubrnice – tady vstoupíte mezi roubenky a funkční historickou železnici, kde se natáčel pohádkový seriál.
Pokud vás zajímá hornictví, návštěva Podkrušnohorského technického muzea v Kopistech je skoro povinnost. Čeká vás největší důlní bagr v ČR, ukázka těžby a spousta interaktivních expozic, kde si děti vyrobí vlastní uhlí.
Není kraj bez gastronomie – Ústecký kraj má pár nečekaných specialit. Tradiční Děčínský salám, regionální pivo Kocour nebo Mostecký ležák, červené víno z Žernosek, litoměřické ledňáčky či domácí šťávy z Lučiny. Najdete tu spoustu rodinných bister i hospůdek s jídlem, které jinde nezkusíte. Pokud rádi ochutnáváte, běžte na farmářské trhy v Žatci nebo Lovosicích, kde koupíte i čerstvé chřesty, lístkové koláče a sušená jablka z Krušných hor.
Pokud si chcete naplánovat cestu, mám pro vás pár tipů:
- Ústecký kraj je krásný celoročně, ale nejlepší je vypravit se sem mezi květnem a zářím, kdy jsou v provozu všechny turistické atrakce i lodní přepravy po Labi.
- Na průzkum si vyhraďte několik dnů – nestačí tu být jen „na otočku“. Ideálně si rozplánujte návštěvu po jednotlivých okresech.
- Jestli vyrazíte s rodinou, určitě vám přijde vhod infocentrum v každém velkém městě – mají zdarma mapy, tipy na výlety, i akce, které jinde nenajdete.
- Bez auta zažijete víc: spolehněte se na lokální vlaky, autobusy i cyklobusy. Spoustu zážitků zachytíte i pěšky nebo na kole.
- V létě rozhodně nevynechejte koupání v Mosteckém jezeře nebo letní festivaly v Teplicích a Litoměřicích.
Tady nejde o to odškrtat si památky, ale nechat se unést příběhy, které tu lidé žili i žijí. Ústecký kraj nabízí tolik možností, kolik máte fantazie i času. Ať už sem vyrazíte za horským vzduchem, zážitky na řece, kulturou nebo dobrým jídlem, zjistíte, že tenhle kraj je mnohem pestřejší, než si většina Čechů myslí.