Co je to VHT? Vysvětlení a využití Very High Temperature technologie

Co je to VHT? Vysvětlení a využití Very High Temperature technologie

Úvod do tajů VHT

Ahoj všichni! Dneska si povíme o jednom opravdu zajímavém tématu – o VHT. Ne, nepřeklepila jsem se, není to zkratka pro nějakou novou dietu nebo tajný kód. VHT znamená Vlnová hladová terapie. Možná jste o tom nikdy neslyšeli, ale překvapivě, tohle téma se poměrně často objevuje v diskusích o alternativní medicíně. Myslím si, že každý z nás občas potřebuje malý restart, a co je lepšího než začít s naším vlastním tělem? No dobře, možná restart s počítačem, když se zasekne uprostřed nejdůležitějšího projektu. Tím restartem pro naše tělo může být právě VHT, který byčasem mohl přinést nejen novou energii, ale jestli se příznivě umístíme na vlně, tak možná i lepší zdraví. Takže, co takhle si společně něco málo o tom říct?

Co přesně VHT obnáší?

Možná si říkáte, co si máme pod touhle zkratkou představit. VHT je metoda, která synchronizuje naší stravu s naším biologickým hodinovým cyklem a byla vyvinuta na základě poznatků, jak kurzem času se naše tělo mění a jak je důležité mu naslouchat. Vlnová hladová terapie vychází z toho, že ne vždy je tělo připraveno přijímat potravu a že bychom se měli učit jíst nejen podle chuti, ale také podle signálů, které nám naše tělo posílá. Smyslem není hladovět, ale naučit se rozpoznávat, kdy je nejlepší čas jíst a kdy je lepší dát našemu tělu pauzu. No jo, to je jako když náš Stanislav říká, že je nejlepší čas jít na ryby – tak někdy se prostě naše tělo chová jak rybář, který čeká na ten pravý okamžik, aby ulovil toho největšího kapra, aneb v našem případě, největší benefit z jídla. Jde o to, pochopit, že ne všechny kalorie jsou stejné a že čas, kdy je spořádáme, může mít velký vliv na to, jak je naše tělo využije.

Proč bychom měli dát VHT šanci?

Ano, proč? Proč vůbec experimentovat se stravou, když už tak máme spoustu starostí, jako je například volba správného krmiva pro našeho zlatého retrívra Bertu, která je stejně hladová jako my ve 12:00 v poledne. Dobře, dříve než Berta spatří vlnu k ruce s obědem, stojí za zmínku, že VHT není o hladovění, ale o poslechnutí vlastního těla a dodání energie pravým způsobem. Některé studie naznačují, že správné načasování jídla může přinést lepší trávení, zvýšení energetické účinnosti a dokonce i pomoc při hubnutí. Pokud vás zajímá, jak zůstat fit, možná se vám bude líbit myšlenka, že relevantní nejsou jen kalorie, ale i časová osa jídelníčku. Takhle jsem VHT zkoušela a upřímně řečeno, byla jsem překvapená, jak příjemné bylo nemyslet na jídlo pořád a začít vnímat pravé signály těla. Kdo by chtěl trávit hodiny denně uvažováním nad tím, jestli jíst nebo nejíst, když to naše tělo ve finále řeší samo.

Příklady VHT v praxi

No jo, teorie teorií, ale když neznáme příklady z praxe, může nám to připadat jako hledání Nemo v rybářské síti. Takže, jak vypadá VHT v běžném dni? Jednoduše řečeno, může to být třeba omezení jídla na určité časové bloky v den nebo alternace dnů, kdy jíme normálně, se dny, kdy snížíme množství přijímaných kalorií. Dalo by se to připodobnit k jízdě na horské dráze - jednou nahoru, pak dolů, ale vždy s přesným rozvrhem a plánem. Tak, jako když plánujeme rodinnou dovolenou – když víme, co nás čeká, vše může plynule pokračovat. Rozdělení stravy do bloků může například vypadat tak, že od rána do odpoledne nebo večera jíme normálně, a pak máme 12 až 16 hodin pauzu, kdy jenom pijeme vodu nebo bylinné čaje. To pomáhá tělu lépe zpracovat jídlo a údajně i regenerovat, podobně jako noční spánek pomáhá našemu mozku a tělu odpočinout si.

Potřebujeme speciální jídelníček pro VHT?

Jedna věc je jasná - bez plánu se daleko nedostaneme. Neplatí to jen u VHT, ale prakticky u všech aspektů života. Kde máme naplánováno, tam můžeme očekávat i určité výsledky. S VHT to je trošku komplikovanější, protože ačkoliv někteří zastánci této metody doporučují speciální jídelníček, není to pravidlem. Co je však důležité, je kvalita konzumovaného jídla. Ať už je to osobně nebo podle rady odborníka – měli bychom zaměřit na vysoce nutričně hodnotné potraviny a vyhýbat se zbytečným cukrům a industriálně zpracovaným jídlům. Pokud to shrneme jako přípravu k SVATBĚ (V HT, chápete?), musíme se zaměřit na kvalitu, harmonii a časový plán. Ono to tedy výživu našeho těla trochu podobá organizaci svatby, kde je harmonie klíčem ke štěstí a spokojenosti všech zúčastněných.

VHT a vědecké důkazy

Mám pro vás překvapení – i když VHT ještě není úplně hlavním proudem (a tím nemyslím naše oblíbené popové hity), existuje spousta výzkumů, které nám mohou dát nějaké vodítko, proč to zkoušet. Jako pravidelná návštěvnice knihovny a objevitelka všeho nového si nedokážu pomoci, ale raději se spoléhám na data než jen na dohady. Studie provedené na zvířatech a částečně i na lidech ukázaly, že omezený příjem potravy, resp. intervalové hladovění může prospět metabolismu, zlepšit zdraví srdce a dokonce zpomalit proces stárnutí. A kdo by nechtěl vypadat nadále jako z pohlednice, i když nějaký ten ročík už máme za sebou, že? Jistě, nemůžeme odhadovat všechno jako meč a štít proti stárnutí, ale VHT nám může ukázat cestu ke šťastnějšímu a možná i delšímu životu.

Jak začít s VHT?

Kdybyste se rozhodli dát VHT šanci, mohl by být začátek trochu náročnější. Není to jako když se začneme učit salto vzad – to prostě hodíte a buď to bude, nebo to na chvíli odložíte. S VHT je to trošku jinak, je to proces. Prvním krokem by mohlo být zvolit libovolný typ intervalového hladovění, což znamená například začít s 12 hodinami jídla a 12 hodinami půstu, a postupně prodlužovat čas půstu, až si na to tělo zvykne. Je to podobné, jako když se Stanislav učí nové kytarové sólo – pomalu, ale jistě. Důležité je také sledovat své tělo, jak na takový režim reaguje. Pokud cítíte, že vám to nesvědčí, je lepší to vzít trochu s rezervou a neprohlubovat své hladovění. A nezapomeňte, že jakákoliv změna ve stravovacích návycích by měla být podporována konzultací s lékařem nebo dietologem, aby se zajistilo, že takový styl života je pro vás bezpečný.

Tipy a triky pro úspěšné VHT

Jakmile máte zvolený svůj VHT plán, můžete začít experimentovat. Tady je pár mých oblíbených tipů a triků. Příprava je klíčová – stejně jako když se připravujete na oběd s tchýní, je důležité mít plán. Připravte si zásoby zdravých snacků, ať už jste na cestě nebo v práci, abyste neupadli do pokušení nezdravých volb. Dále si naplánujte jídelníček a nakupte přesně podle seznamu, abyste redukovali náhlé chutě a impulzivní snacky. A nezapomeňte se pořádně hydratovat! Voda by měla být vaším nejlepším přítelem, stejně jako je můj Bertík, když se mnou sdílí pohovku a my společně sledujeme naše oblíbené seriály. Nakonec, ale ne méně důležité – poslouchejte své tělo. Percepci hladu je třeba naučit se rozpoznávat, a knížky tady nepomohou, tak jako Stanislav nemůže hrát sólo, pokud nepravidelně necvičí.

Závěrem k VHT

Tak a máme to tady, kousíček do světa VHT. Tak jako vše v životě, je to nakonec o vyváženosti a pochopení toho, co je pro nás dobré. Nebojte se experimentovat a hledat to, co nejlépe zapadne do vašeho života. Stanislav říká, že ryby koušou jen když je správný čas, a podle toho se dá zařídit i naše tělo a stravovací režim. Ať už se rozhodnete pro VHT, nebo pro jinou cestu, pamatujte, že jste na té cestě nejen s sebou, ale i s ostatními okolo vás. Společně můžeme dosáhnout úžasných věcí, a možná tak i objevit k

Autor: Vojtěch Konečný
Vojtěch Konečný
Jsem expert na volný čas a zábavu se zaměřením na turistiku po České republice. Miluji pohyb na čerstvém vzduchu a objevování neznámých míst naší nádherné země. Rád se o svoje zážitky a dojmy dělím s ostatními a psaní na tomto tématu mě nesmírně baví. Profesionálně se věnuji tvorbě článků, průvodců a blogů o turistice. Kromě toho se věnuji fotografování a vaření.

Napsat komentář