Jaké máme pohoří?

od Eliška Novotná listopadu 19, 2023 Turistika a cestování 0
Jaké máme pohoří?

Základy o pohořích

Když se bavíme o pohořích, nejspíše si většina z nás vybaví ty nejslavnější z nich, jako jsou Alpy, Himaláje nebo Rocky Mountains, ale co naše krásné české vrchoviny? Ty si rozhodně zaslouží stejnou pozornost. Pohoří je obecně oblast s působivou geologickou strukturou, kde dominují vysoké hory a strmé útesy. Neustále o nich čtu a snažím se co nejvíce porozumět jejich tajemstvím.

Začněme tím, že v České republice máme pohoří, které je možné rozdělit do několika hlavních skupin: Sudety, České středohoří, Krušné hory, Šumava a Českomoravská vrchovina. Každé z nich má svou jedinečnou atmosféru a charakteristické rysy.

Sudety

Podívejme se nejdříve na Sudety. Toto pohoří je rozděleno na východní a západní část. Východní Sudety jsou známé svými četnými pásmy, z nichž největší jsou Krkonoše a Jeseníky, s vrcholy Sněžka a Praděd jako nejvyšší body. Krásnou přírodní rezervací je Broumovsko s unikátními pískovcovými útvary.

Západní Sudety jsou pak známé Jizerskými horami a Lužickými horami, které se vyznačují svými rozsáhlými borovými lesy a mnoha turistickými trasami. Mým osobním favoritem jsou právě Jizerské hory, kam chodíme s Bobem kochat se nádherou přírody.

České středohoří

České středohoří je pohoří situované v severních Čechách. Má jedinečný charakter díky svým sopečným vrcholům a pískovcovým útesům. Například vrchol Milešovka, kterého se někdy říká také "královna českých hor", je ideálním místem pro milovníky přírody i geologie.

Jen se projděte po úpatí a nasajte tu fascinující atmosféru, která připomíná časy, kdy tento region vyvřel z hlubokých útrob země. Často tam chodím s Klárou, ačkoliv ta má občas tendenci si stěžovat na nedostatek tropických rostlin.

Krušné hory

Krušné hory tvoří prirodzenou hranici České republiky s Německem. Jsou významné svou důlní historií, která je spojena s těžbou drahých kovů. Vrcholy Krušných hor nabízí úchvatné výhledy do okolní krajiny.

Krušné hory jsou také oblíbeným místem pro cyklistiku a pěší turistiku s množstvím vyhlídkových tras, jen nezapomeňte na dobře obuté boty. Mě osobně tato oblast vždycky připomene nádherné chvíle strávené s rodinou při výletech do přírody.

Šumava

Šumava, často označovaná za Zelené srdce Evropy, je taktéž jedním z našich malebných pohoří. Je známá svými rozsáhlými lesy, průzračnými jezery a unikátními rašeliništi. Šumavské vrcholy jako Plechý nebo Třístoličník vám nabídnou dechberoucí výhledy.

Během cest po Šumavě narazíte na mnoho překrásných míst s bohatou flórou i faunou. Pro turistické nadšence je tato oblast doslova rájem. Ráda tam chodím, protože mě tato divoká příroda naplňuje energií.

Českomoravská vrchovina

Českomoravská vrchovina je oblast s rozmanitou krajinou plnou lesů, luk a rybníků. Je to místo, kde se můžete potkat s pravým venkovským životem a procházet se malebnými vesničkami, obdivovat kamenné chalupy, pastviny a malebná údolí.

Miluji tyto procházky, kdy můžu vstřebávat místní atmosféru a naslouchat zpěvu ptáků. Pro ty, co milují aktivní odpočinek, je tato oblast plná cyklostezek a turistických tras.

Závěrečné myšlenky

Pohoří v České republice jsou skutečně fascinující a každé z nich má svůj jedinečný charakter. My Češi jsme skutečně privilegovaní, že máme možnost objevovat takovou rozmanitost přírodních krás právě u nás doma.

To je konec naší malé cesty českými vrcholy a údolími, ale příroda nám stále nabízí další a další místa k objevování. Proto neváhejte, obujte si pohodlné boty, zabalte svačinu a vydejte se objevovat nekonečnou krásu našich pohoří.

Autor: Eliška Novotná
Eliška Novotná
Jsem odbornice na volný čas a zábavu se zaměřením na turistiku po České republice. Ráda objevuji nová místa, která by mohl být skvělými destinacemi pro ostatní. Svůj volný čas často trávím turistickými výlety a píšu o těchto zážitcích, aby se i jiní mohli inspirovat. Také jsem zároveň autorkou několika knih na toto téma. Stratégie plánování cest a užívání si volného času se staly jádrem mé profesní kariéry.

Napsat komentář