Kam se vydat na výlet v Beskydech

Kam se vydat na výlet v Beskydech

Beskydy jsou malebný česko-slovenský horský masiv, který láká návštěvníky svou krásnou přírodou a mnoha možnostmi na výlety. Navštívit můžete kouzelné vrcholy, průzračná jezera, kouzelné vodopády, historické památky a skvělé turistické stezky.

Ať už jste zkušený turista nebo rodina s dětmi, Beskydy vás určitě nezklamou. V tomto článku vám přinášíme několik tipů na zajímavé výlety, které vám zpříjemní váš pobyt v této dechberoucí oblasti.

Hory a vrcholy

Beskydy skrývají mnoho nádherných vrcholů, které nabízejí úchvatné výhledy a nezapomenutelné zážitky. Mezi nejnavštěvovanější a nejoblíbenější patří Lysá hora, nejvyšší hora celého pohoří s výškou 1323 metrů. Výstup na ni je náročnější, ale odmění vás překrásným výhledem na okolní krajinu, zejména při jasném počasí, kdy jsou vidět i vzdálené Tatry. Pokud se chystáte na výstup, doporučuje se začít z Ostravice, kde najdete dobře značenou turistickou stezku.

Dalším skvělým cílem je Pustevny. Toto oblíbené horské středisko se nachází v nadmořské výšce 1018 metrů a je známé svými malebnými dřevěnými chaloupkami, které navrhl architekt Dušan Jurkovič. Nejznámějšími stavbami jsou Libušín a Maměnka, které nesou charakteristické znaky lidové architektury. Z Pusteven vede pohodlná cesta na Radhošť, horu spjatou s legendami o pohanském bohu Radegastovi.

Radhošť (1129 m n. m.) je další ikonickou horou Beskyd. Kromě nádherné přírody zde narazíte i na sochu Radegasta, která je oblíbeným fotobodkem turistů. Na vrcholu se pak nachází kaple sv. Cyrila a Metoděje, kterou stojí za to navštívit pro své výjimečné kouzlo a historii.

Pokud máte rádi klidnější místa, vydat se můžete na méně rušný Smrk (1276 m n. m.), druhou nejvyšší horu Beskyd. Stezka vedoucí na vrchol je náročnější, ale přinese vám možnost vychutnat si přírodu v její nedotčené podobě a užít si panoramatické výhledy bez velkého množství turistů. Výchozím bodem pro túru může být město Ostravice.

Ondřejník je další krásná hora Beskyd, vhodná spíše pro rodiny s dětmi či méně zkušené turisty. Výstup na jeho vrchol Skalka (964 m n. m.) je nenáročný a zvládněte ho i s menší fyzickou kondicí. Z vrcholu je překrásný výhled na celé Beskydy, a proto se jedná o ideální místo pro piknik nebo relaxaci v přírodě.

Beskydy nabízejí nespočet turistických tras a vrcholů, které stojí za objevování. Ať už hledáte náročnou túru nebo pohodovější výlet, v Beskydech si najde každý to své.

Jezera a vodopády

Beskydy jsou známé svou nádhernou přírodou a voda je jedním z jejich hlavních lákadel. Mezi nejvyhledávanější přírodní skvosty patří nejen průzračná jezera, ale i impozantní vodopády, které lákají turisty svou krásou a klidem. Pokud rádi trávíte čas u vody, máte v Beskydech mnoho možností, kam se vydat.

Jednou z největších atrakcí je vodní nádrž Šance, která se nachází na řece Ostravici. Tato přehrada nejen že nabízí krásný výhled na okolní hory a lesy, ale také slouží jako zásobárna pitné vody pro oblast Frenštátu pod Radhoštěm. U Šancí si můžete užít klidnou procházku po břehu a třeba i piknik s rodinou.

Dalším oblíbeným místem je vodopád Satina v blízkosti obce Malenovice. Tento vodopád je jedním z nejkrásnějších v Beskydech a určitě stojí za vidění. Cesta k vodopádu Satina vede lesní stezkou, kde můžete obdivovat bujnou přírodu a poslouchat tiché zurčení potoka. Stojíte-li přímo před vodopádem, budete fascinováni jeho mocí a krásou.

Neméně krásným místem je vodní nádrž Horní Bečva, která je oblíbenou destinací nejen pro turisty, ale i pro rybáře. Zdejší klidné vody skýtají ideální podmínky pro rybolov a relaxaci. Horní Bečva je také ideálním výchozím bodem pro turistické stezky vedoucí do okolních hor.

Nezapomenutelným zážitkem je také návštěva vodopádu Bučací potok, který se nachází na úpatí hory Smrk. Na cestě k tomuto vodopádu se můžete těšit na krásné výhledy a čistou přírodu. Vodopád Bučací potok je tvořen několika kaskádami, které tvoří úchvatnou podívanou.

Některé zdroje tvrdí, že návštěva těchto přírodních krás může mít pozitivní vliv na naše zdraví. Podle odborníků se pobyt v přírodě a poslech vody mohou výrazně snížit stres a zlepšit náladu.

„Pobyt u přírodních vodopádů a jezer má nejen relaxační účinky, ale také může pozitivně ovlivnit náš fyzický a psychický stav,“ říká ekolog Martin Novák.
Historické a kulturní památky

Historické a kulturní památky

Jedním z největších lákadel Beskyd je jejich bohatá historie a kulturní dědictví. Oblast je protkaná starobylými městy, impozantními hrady a zámky, které stojí za návštěvu. Jedním z nejznámějších míst je hrad Hukvaldy, který pochází ze 13. století. Tento hrad je jeden z největších českých hradních komplexů a nabízí nádherné výhledy na okolní krajinu. V létě se zde také pořádají různé kulturní akce, koncerty a divadelní představení.

Další významnou památkou je Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Toto muzeum je fascinujícím světem, který vás zavede do života našich předků. Naleznete zde různé tradiční stavby, které byly pečlivě přesunuty a rekonstruovány. Můžete se těšit na ukázky výroby tradičních řemesel, folklórní vystoupení a ochutnávky místních specialit. Muzeum pořádá mnoho akcí v průběhu roku, a tak se určitě vyplatí sledovat jejich program.

Milovníci církevní architektury by si neměli nechat ujít návštěvu poutního místa na vrcholu Radhoště, které je zasvěcené svatému Cyrilu a Metodějovi. Na vrcholu se nachází také známá kaple a bronzová socha těchto dvou věrozvěstů. Kromě duchovní inspirace zde naleznete také krásné výhledy na okolní krajinu, a to zejména při západu nebo východu slunce.

V Beskydech najdete také několik zajímavých technických památek. Mezi nimi vyniká Vítkovický železniční most, jenž je jedním z nejstarších železničních mostů v České republice. Tento most je krásným příkladem průmyslové architektury 19. století a najdete ho v obci Ostravice. Kolem něj vedou pěší stezky vhodné pro procházky a cyklovýlety.

Pokud vás zajímá lidová architektura, nezapomeňte navštívit obce jako Pustevny nebo Horní Bečva, kde jsou k vidění charakteristické dřevěnice. Tyto malebné stavby s pestrobarevnými fasádami vás přenesou zpět do doby, kdy byly dřevěné domy běžným typem obydlí. Pustevny navíc nabízejí také možnost vychutnat si tradiční regionální kuchyni, což je zážitek, který by neměl ujít žádnému návštěvníkovi.

Ať již hledáte historické hrady, lidovou architekturu nebo zajímavé technické památky, Beskydy mají co nabídnout. Každá návštěva vás obohatí o nové poznatky a zážitky, která překročí běžné turistické klišé a nabídne hlubší ponor do bohaté historie a kultury tohoto regionu.

Turistické stezky a cyklotrasy

Beskydy jsou rájem pro milovníky turistiky a cyklistiky. Nabízí širokou škálu tras, které jsou vhodné jak pro začátečníky, tak pro zkušené výletníky. Jednou z nejpopulárnějších stezek je trasa na Lysou horu, která je s výškou 1323 metrů nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Cesta na vrchol je výzvou, ale výhledy nahoře jsou naprosto úchvatné, zvlášť při západu slunce.

Pokud preferujete méně náročnou trasu, doporučuji návštěvu Pustevny. Tato trasa je známá nejen svou malebností, ale také krásnými dřevěnými stavbami od známého architekta Dušana Jurkoviče. Cesta na Radhošť je z Pusteven pohodlná a nabízí krásné panoramatické výhledy.

"Beskydy jsou místem, kde příroda ukazuje svou krásu v plné síle. Každoročně sem míří tisíce turistů, aby objevili její kouzlo." - Český turistický klub

Pro cyklisty nabízí Beskydy několik skvělých tras. Jednou z nich je cyklostezka Bečva, která je dlouhá 160 km a vede malebným krajem podél řeky Bečvy. Tato trasa je ideální pro rodiny s dětmi, protože je mírně zvlněná a poskytuje mnoho možností k odpočinku. Zastavit se můžete například v Rožnově pod Radhoštěm, kde se nachází známý Valašský skanzen.

Další zajímavou cyklotrasou je stezka vedoucí přes Trojácké sedlo. Tato trasa je o něco náročnější, ale odmění vás krásnými scenériemi a průjezdy lesními plochami, které vás nabijí energií.

Jak se připravit na túru v Beskydech

Nezapomeňte si vzít dostatek vody a občerstvení. Vždy je dobré mít s sebou i lékárničku a mapu. Mobilní signál může být v některých místech slabý, proto je vhodné si předem stáhnout offline mapy. V horských oblastech může být počasí nepředvídatelné, takže se vybavte i náhradním oblečením. Dodržujte značené trasy a respektujte přírodu.

TrasaDélkaNáročnost
Lysá hora8 kmVysoká
Pustevny - Radhošť4 kmStřední
Cyklostezka Bečva160 kmNízká

Ať už se vydáte pěšky nebo na kole, Beskydy vám nabídnou nezapomenutelné zážitky a krásné pohledy na přírodu. Neváhejte a užijte si svůj výlet naplno!

Praktické tipy na výlet

Praktické tipy na výlet

Plánování výletu do Beskyd může být snadné a příjemné, pokud máte na paměti několik důležitých praktických tipů. Nezapomeňte především na vhodnou obuv a oblečení. I když je počasí během letních měsíců často příjemné, horské prostředí může být nepředvídatelné a rychle se může změnit.

Pokud se chystáte na delší túru, vezměte si s sebou dostatek vody a svačiny. V horách mohou být dlouhé úseky bez přístupu k pitné vodě nebo občerstvení. Také je velmi důležité mít vždy u sebe mapu nebo navigaci, i když plánujete projít značené stezky. Signál mobilního telefonu není všude spolehlivý.

Další skvělý tip je naplánovat výlet tak, abyste mohli využít slunce co nejlépe. Ranní světlo nabízí nádherné výhledy a příjemnější teploty, zatímco později odpoledne může být stín v lese příjemným útočištěm před horkem. Také se vyplatí mít u sebe opalovací krém, sluneční brýle a pokrývku hlavy.

Pokud máte v plánu osvojit si horskou turistiku jako rodinnou aktivitu, nezapomeňte na potřeby dětí. Lehčí trasy bez větších převýšení jsou vhodné pro rodiny s menšími dětmi. Vyhýbejte se náročným a exponovaným místům. Mějte u sebe lékárničku a pro případ nehody kontakt na horskou službu.

Ubytování je další důležitý aspekt. Beskydy nabízejí širokou škálu možností od horských chat a penzionů až po luxusní hotely. Rezervace dopředu, zvláště v hlavní turistické sezóně, je vždy dobrým krokem. Některé chaty nabízejí i možnost přenocování na jednoduchých lůžkách přímo v horách, což může být unikátním zážitkem.

Milovníci přírody by měli zvážit ekologické tipy, jako je sbírání odpadků a nezanechávání stop v přírodě. „Leave No Trace“ je mezinárodní program zaměřený na ekologicky šetrnou turistiku, který také v České republice nachází své příznivce.

„Turistika je skvělá příležitost, jak si odpočinout v přírodě a získat novou energii, zároveň bychom však měli respektovat a chránit prostředí, ve kterém se pohybujeme,“ říká Jan Pokorný, předseda Klubu českých turistů.

Na závěr je dobré připomenout, že Beskydy jsou skvělým místem nejen pro pěší túry. Cyklisté, milovníci běhu nebo třeba rodiny milující houbaření si zde přijdou na své. Cesty vedoucí skrz husté lesy, louky plné květin nebo strmé horské hřebeny nabízejí nezapomenutelné zážitky pro každého.

Autor: Alžběta Hercogová
Alžběta Hercogová
Jsem specialista na volný čas a zábavu a struktorem neviditelné turistické mapy České republiky. Ráda hodnotím a sdílím své zkušenosti se světem prostřednictvím mého psaní. Pro mé publikum je důležité zjistit, jaká místa možná ještě stále stojí za to. Osobně ráda trávím mnoho času objevováním různých regionů, přičemž si všímám místních specifik. Když nejsem na cestách, hned vstoupím do světa psaní a sdílení.

Napsat komentář