Nejkrásnější hory v České republice: Které musíte navštívit?

od Milada Křížková července 6, 2024 Cestování 0
Nejkrásnější hory v České republice: Které musíte navštívit?

Česká republika je známá nejen svými historickými městy, ale i krásnou přírodou, kterou můžete objevovat právě v jejích horách. Zdejší pohoří jsou skvělým místem pro aktivní odpočinek, turistiku nebo jen poklidné procházky na čerstvém vzduchu.

Každý z významných horských masivů přináší nádherné výhledy, bohatou flóru a faunu, a příležitosti zažít neopakovatelné momenty v přírodě. Pojďme se společně vydat po stopách těch nejkrásnějších hor, které Česko nabízí.

Krkonoše

Krkonoše, nebo také Riesengebirge, jsou nejvyšším a jedním z nejznámějších pohoří v Česku. Jejich dominantou je majestátná Sněžka, která se tyčí do výšky 1 603 metrů nad mořem. Tato hora je nejen nejvyšším bodem České republiky, ale i místem nabitým historií a přírodními krásami.

Krkonoše jsou nejen rájem pro turisty, ale i vědce. Ekosystémy zde jsou ojedinělé, například subalpinské louky a unikátní rašeliniště. V roce 1963 zde byl založen Krkonošský národní park (KRNAP), který chrání tento cenný region před negativními vlivy. KRNAP patří mezi nejstarší národní parky v naší zemi a rozprostřel se na ploše více než 54 000 hektarů.

Tato oblast nabízí celoroční možnosti rekreace. V létě jsou populární pěší turistika a cyklistika. Mezi nejoblíbenější trasy patří Výročná cesta, která vede od Špindlerova Mlýna přes hřebeny Krkonoš až na Sněžku, a Labská bouda. Trasy jsou dobře značené a na každém kroku můžete obdivovat neskutečné výhledy na okolní krajinu.

V zimě se Krkonoše mění v ráj pro lyžaře. Špindlerův Mlýn je nejznámějším lyžařským střediskem v České republice. Stezky jsou dobře udržované a zdejší infrastruktura nabízí lyžařům všech úrovní perfektní podmínky. Kromě sjezdovek je oblast vhodná i pro běžecké lyžování s mnoha kilometry udržovaných tras.

Pokud se chcete ponořit do místní kultury a historie, navštivte město Vrchlabí. Zde najdete Krkonošské muzeum, které vám přiblíží život zdejších horalů, tradiční řemesla a neuvěřitelnou faunu a flóru Krkonoš.

Lidé zde mají rádi své tradice, což se projevuje například v místní kuchyni. Můžete si vychutnat Krkonošské kyselo, což je tradiční polévka ze zakysaného chleba a hub, nebo si dopřát sladkou verzi se zelím a klobásou.

Podle známého přírodovědce Václava Cílka:

"Krkonoše jsou jedním z mála míst, kde si příroda stále uchovává svou drsnou, ale zároveň krásnou tvář. Každý milovník přírody by je měl navštívit alespoň jednou v životě."

Krkonoše nabízejí mnoho krás, které stojí za to objevovat po celý rok. Přinášejí nádherné příležitosti pro turisty, sportovce a milovníky přírody. Stanou se vaším nezapomenutelným zážitkem, ať už se rozhodnete pro odpočinek nebo aktivní dovolenou.

Šumava

Šumava, rozkládající se na jihozápadě České republiky, je jedním z největších a nejkrásnějších pohoří v zemi. Toto rozsáhlé pohoří, rozprostírající se také do Německa, nabízí úžasné scenérie, husté lesy, nekonečné louky a ledovcová jezera, která lákají turisty po celý rok.

Jedním z hlavních lákadel Šumavy je Národní park Šumava, který byl založen v roce 1991, aby chránil unikátní ekosystémy a vzácná zvířata. V parku se nachází mnoho turistických tras, které vás zavedou do nejskrytějších koutů přírody a umožní vám vidět například tetřeva hlušce nebo rysa ostrovida. Nezapomeňte navštívit pramen Vltavy, který je jedním z hlavních symbolů této oblasti.

V zimě je Šumava rájem pro milovníky zimních sportů. Najdete zde několik lyžařských areálů, jako je například Špičák nebo Zadov, kde můžete zažít skvělou jízdu na sjezdovkách, běžkách či snowboardu. Lyžování si zde užívají jak začátečníci, tak zkušení lyžaři.

Pro milovníky cyklistiky je Šumava rovněž ideální destinací. Především v létě se zdejší cyklostezky plní nadšenci dvou kol, kteří objevují krásy tohoto pohoří na kole. Cyklostezky jsou různorodé a nabízejí trasy jak pro rekreační cyklisty, tak pro náročnější jezdce, kteří hledají větší výzvy.

„Šumava je místo, kde můžete zažít neuvěřitelnou přírodní krásu a klid. Je to útočiště pro mnohé vzácné druhy a skvělý způsob, jak se odpojit od každodenního shonu,“ říká biolog a ekolog Jan Kučera.

Šumava je také známá svými historickými památkami a tradiční architekturou. Objevte malebné vesnice s dřevěnými chaloupkami nebo navštivte Schwarzenberský plavební kanál, který je unikátním technickým dílem z 18. století. Tento kanál sloužil k plavení dřeva z hlubokých šumavských lesů až do Dunaje.

Pokud máte rádi výlety, určitě si nenechte ujít návštěvu největších ledovcových jezer v České republice – Černého a Čertova jezera. Obě jezera jsou obklopena hustými lesy a nabízejí klidnou atmosféru pro relaxaci a tiché rozjímání. Kromě toho zde naleznete i krásné vyhlídky, například rozhledny na Poledníku nebo Pancíři, odkud se můžete kochat panoramatickými výhledy na krajinu kolem.

Šumava je místem nekonečných možností pro všechny, kdo mají rádi přírodu, historii a aktivní odpočinek. Není divu, že se stala jednou z nejoblíbenějších destinací pro turisty, kteří si zde chtějí užít krásy české krajiny a najít klid daleko od ruchu velkoměsta. Pokud jste ještě Šumavu nenavštívili, je nejvyšší čas to změnit a objevit kouzlo tohoto úchvatného pohoří.

Jeseníky

Jeseníky

Jeseníky jsou neuvěřitelně krásné a méně známé hory na severovýchodě České republiky, které nabízejí jedinečné příležitosti pro všechny milovníky přírody. Nacházejí se zde jedny z nejstarších chráněných území v Česku, Jeseníky chrání mnohé vzácné druhy rostlin a zvířat.

Nejvyšší vrchol Jeseníků je Praděd, který se tyčí do výšky 1 492 metrů. Výšlap na Praděd odměňuje návštěvníky úchvatnými výhledy, a v zimě slouží jako populární destinace pro lyžaře. Další oblíbené místo je Rejvíz, kde se nachází největší rašeliniště na Moravě, které má svůj zvláštní kouzelný šarm a tajemnou atmosféru.

Přírodní rezervace v Jeseníkách zahrnují nádherná místa jako Bílá Opava, vodopádová oblast s divukrásným korytem potoka, kde si můžete vychutnat romantické procházky lesem. Další zajímavostí je Hřebenovka, což je oblíbená turistická trasa, která skýtá panoramatické výhledy na širé okolí, včetně polského pohraničí.

Pro ty, kdo hledají adrenalin, je Jeseník známý také svými přírodními koupališti a termálními lázněmi. Například Velké Losiny jsou známé svými léčivými prameny a krásným renesančním zámkem. Jeseníky jsou ideálním místem, kde lze kombinovat aktivní turistiku s relaxací a wellness.

Jeseníky také nabízí mnoho historických památek. Některé z nich, jako jsou pozůstatky bývalých sklářských hutí nebo zříceniny hradů, připomínají bohatou historii této oblasti. Milovníci technických památek jistě ocení návštěvu starodávného Ruční papírny ve Velkých Losinách, kde se ruční papír vyrábí již od 16. století.

Neváhejte a vydejte se objevovat Jeseníky, tuto skrytou perlu mezi českými horami. Přesvědčíte se, že příroda zde je nejen krásná, ale i rozmanitá, a přinese vám mnoho příjemných zážitků. Jak již řekl známý český spisovatel

"Jeseníky mají svou vlastní, nesmírně příjemnou atmosféru, kterou prostě musíte zažít na vlastní oči."

Beskydy

Beskydy jsou fascinující pohoří na severovýchodě České republiky, které se rozkládá na hranici se Slovenskem. Toto malebné pohoří je oblíbeným místem pro turisty i milovníky přírody kvůli své nádherné krajině a bohaté nabídce outdoorových aktivit. Beskydy v sobě skrývají mnoho příběhů a legend, čímž přitahují také historiky a kulturní nadšence.

Nejvyšším vrcholem Beskyd je Lysá hora, která dosahuje výšky 1 323 metrů. Tento majestátní vrchol je známý svými dechberoucími výhledy, které za dobrého počasí umožňují spatřit i vzdálený hřeben Nízkých Tater. Cesta na Lysou horu je oblíbeným cílem všech turistů, kteří si chtějí vyzkoušet trochu náročnější výšlap.

Další ikonickou destinací v Beskydech je Pustevny. Toto historické naleziště známé svými lidovými stavbami, jako jsou například domky Libušín a Maměnka, nabízí jedinečný vhled do staré lidové architektury. Místními stezkami se můžete vydat k soše boha Radegasta, který je symbolem pohanského božstva a chrání kraj od nepaměti.

Pro ty, kteří upřednostňují klidnější procházky, je ideální návštěva rezervace Čertův mlýn, kde lze nalézt úchvatné skalní formace a malebné lesní cesty. Beskydy jsou zároveň místem, kde se hojně vyskytuje množství volně žijících živočichů, včetně chráněných druhů, jako jsou rysi a medvědi. Flóra a fauna oblasti je velmi rozmanitá a osloví každého obdivovatele přírody.

V zimních měsících se Beskydy mění v ráj pro milovníky zimních sportů. Nejznámějšími středisky jsou Bílá, Malenovice a Horní Bečva, která nabízejí výborné podmínky pro sjezdové i běžecké lyžování. Rodiny s dětmi zde najdou také množství sáňkařských drah a upravených tras pro procházky na sněžnicích.

Strávit v Beskydech pár dnů se zaručeně vyplatí. Ubytování lze najít jak v horských penzionech, tak i v luxusních hotelích. Nezbytnou součástí zážitku je ochutnávka místní kuchyně. Mnoho restaurací nabízí tradiční valašské pokrmy, jako jsou kyselice, frgály a slivovice.

"Beskydy jsou srdcem Moravy a Slezska, jejich nabídka je velmi pestrá a každý si zde přijde na své," řekl Jan Svoboda, známý český horal a milovník přírody.

Krušné hory

Krušné hory

Krušné hory, pojmenované podle bohatství rud, které zde byly těženy v minulosti, tvoří přirozenou hranici mezi Českou republikou a Německem. Toto horské pásmo, táhnoucí se od Chebu až po Ústí nad Labem, je bohaté na přírodní krásy a historie.

V Krušných horách se nachází mnoho malebných vesnic a městeček, které si zachovaly svůj tradiční ráz. Nejznámější město v této oblasti je pravděpodobně Boží Dar, které je nejvýše položeným městem ve střední Evropě. V zimních měsících se Boží Dar mění v lyžařské centrum, kde najdete sjezdovky pro všechny úrovně lyžařů, ale i běžkařské tratě, které vedou úchvatnou krajinou.

Krušné hory nejsou jen zimním rájem. V létě zde můžete podnikat dlouhé pěší túry po rozmanitých stezkách, které vám nabídnou nádherné výhledy a příležitosti vidět místní faunu a flóru. Jednou ze známých a oblíbených turistických tras je naučná stezka Blatenský příkop, která vás zavede kolem historických důlních děl a ukáže vám, jak zdejší krajina vypadala během těžby.

Nejen příroda je v Krušných horách fascinující. V této oblasti najdete také mnoho historických a kulturních památek. Například hrad Loket, který se nachází na skalním ostrohu nad řekou Ohří, je jedním z nejlépe dochovaných středověkých hradů v Česku. Hrad se pyšní bohatou historií a nádhernými výhledy do okolní krajiny. Dalším zajímavým místem je Jáchymov, kde bylo objeveno první ložisko uranu na světě a kde můžete navštívit Muzeum Královské mincovny.

Pro milovníky technických zajímavostí je zde také Průmyslové muzeum v Krupce. Návštěvníci se zde mohou dozvědět více o historii těžby v Krušných horách a prohlédnout si různé exponáty, včetně starých důlních strojů a nástrojů. Krušné hory se tak stávají skvělým místem pro rodinné výlety, kde se zabaví nejen děti, ale i dospělí.

Když už jste v Krušných horách, určitě byste neměli vynechat návštěvu Panských skal. Tento geologický útvar, který se tyčí nad vsí Kamenický Šenov, je tvořen vertikálně stojícími čedičovými sloupy, které vytvářejí jedinečnou a velmi fotogenickou scenérii. Panské skály jsou oblíbeným cílem fotografů i filmařů - například zde byla natáčena slavná scéna z pohádky Pyšná princezna.

Pro zlepšení fyzické kondice a relaxaci doporučujeme značené cyklostezky, které vedou křižovatkami česko-německého pohraničí. Cyklisté se mohou těšit na nádherné výhledy a různé stupně náročnosti, co zaručuje zážitek pro každého. V neposlední řadě jsou zde i zajímavé trasy pro horská kola, které vás zavedou hluboko do lesů a přes nekonečné louky.

Jizerské hory

Jizerské hory jsou často nepříliš známým, ale o to půvabnějším pohořím na severu České republiky. Rozkládají se v Libereckém kraji a zahrnují mnoho krásných míst, která stojí za návštěvu. Honosí se hlubokými lesy, horskými říčkami a malebnými skalními útvary. Jizerské hory si svého jména získaly podle řeky Jizery.

Tento region je domovem nejnižších jizerských klečí, které poskytují útočiště pro mnoho ohrožených druhů flóry a fauny. Pokud máte rádi pěší turistiku, zvažte výlet na vrchol Smrk, který je nejvyšší horou tohoto pohoří s výškou přes 1124 metrů. Nabízí nejen úžasné výhledy, ale také klidnou atmosféru, kde člověk může snadno zapomenout na rušný městský život.

Jizerské hory jsou také známé svými nádhernými vodopády. Vodopád Jedlová, který je vysoký přes dvacet metrů, je jedním z mnoha příkladů. Tento vodopád je obklopen hustými lesy a křišťálově čistými potoky, což vytváří kouzelnou scenérii. V zimě Jizerské hory mění svou tvář a stávají se rájem pro běžkaře a lyžaře. Jizerská magistrála, dlouhá více než 170 kilometrů, je snem pro každého milovníka běžkování.

Pokud se zajímáte o historii, navštivte některé z historických míst v Jizerských horách. Zřícenina hradu Frýdštejn je jednou z těchto památek. Tento hrad, postavený pravděpodobně ve 14. století, nabízí návštěvníkům časový pohled do středověku a fascinující výhledy na okolní krajinu. Na druhou stranu, pokud vás zajímají technické památky, nesmíte si nechat ujít návštěvu přehrady Souš. Tato přehrada byla postavena v 60. letech minulého století a slouží jako zásobárna pitné vody pro region.

Speciální kouzlo Jizerských hor pocítíte na mistrovstvích nočních obloh. Díky minimálnímu světelnému znečištění je tento region ideální pro pozorování hvězd. Přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny je známá svým temným, neporušeným nočním nebem, kde je možné sledovat hvězdnou oblohu bez rušivých světelných zdrojů.

Navštívit Jizerské hory znamená objevit kousek přírody, který si zachoval svou původní krásu a klid. Ideální pro ty, kdo hledají útěk z každodenního stresu a chtějí načerpat nové síly na čerstvém vzduchu. Ať už se rozhodnete pro pěší turistiku, cyklistiku, nebo jen klidné procházky, Jizerské hory vás určitě okouzlí svou přirozenou krásou a rozmanitostí.

Autor: Milada Křížková
Milada Křížková
Jsem novinářkou a publicistkou specializující se na oblast volného času a zábavy. Oblast mého zájmu je zejména turistika v Česku, kterou propojuji s psaním článků a blogů. Ráda objevuji neznámé kraje a místa, která jsem pak schopna přiblížit ostatním prostřednictvím svých článků. Ve své práci mě baví spojení mé vášně pro cestování a psaní.

Napsat komentář