Nejvyšší hora v Evropě: Vše, co potřebujete vědět

od Klára Nováková června 26, 2024 Cestování 0
Nejvyšší hora v Evropě: Vše, co potřebujete vědět

Když se zeptáte, jaká je nejvyšší hora v Evropě, odpovědi se budou lišit. Někteří lidé říkají Mont Blanc, jiní zase Elbrus. Obě hory mají svou vlastní krásu a historii, která přitahuje turisty a horolezce z celého světa.

Mont Blanc, známý jako Bílá hora, se nachází v Alpách na hranici mezi Francií a Itálií. Jeho vrchol dosahuje výšky 4 808 metrů nad mořem. Elbrus, který leží na Kavkaze v Rusku, je nejvyšší horou se svými 5 642 metry.

V tomto článku si projdeme fakta o těchto dvou gigantech. Prozkoumáme nejen jejich výšku, ale také historii dobývání těchto vrcholů. Dáme vám také tipy na turistické trasy, které vás zavedou až na vrcholky těchto impozantních hor. Připravte se na nezapomenutelnou cestu!

Mont Blanc vs Elbrus: Která je nejvyšší?

Když se podíváme na geografické tabulky, máme jasno: nejvyšší hora Evropy je Elbrus. Tato majestátní hora v Kavkazu v Rusku se tyčí do ohromujících 5 642 metrů nad mořem. Na druhé straně hranice Francie a Itálie stojí Mont Blanc, který se svými 4 808 metry zůstává nejvyšší horou Alp.

Mont Blanc, známý jako „Bílá hora“ díky svým ledovcům a věčnému sněhu, má bohatou historii objevování. První úspěšný výstup na jeho vrchol byl zaznamenán 8. srpna 1786 Jacquesem Balmatem a doktorem Michelem Paccardem. Tento den se stal historickým milníkem v horolezectví.

Elbrus, na druhou stranu, je známý svými dvěma vrcholy - západní vrchol (5 642 m) a východní vrchol (5 621 m). První zdokumentovaný výstup na vyšší západní vrchol provedl švýcarský horolezec a průzkumník Peter Knubel 10. července 1874. Co se týče fyzických charakteristik, Elbrus je vyhaslá sopka, zatímco Mont Blanc je dominová krystalická žulová hmota.

Je důležité zmínit, že obě hory nabízejí různé výzvy pro horolezce. Mont Blanc má mnohem rozvinutější infrastrukturu pro turisty a horolezce, včetně četných horských chat a lanovek. Elbrus, ač je vyšší, nabízí dobrodruhům surovější a náročnější terén s omezenými možnostmi ubytování a zásobování.

"Výstup na Mont Blanc je jako návštěva starého přítele - je to obtížné, ale dobře vyřešené. Elbrus je spíše jako náročná výzva, kde musíš spoléhat hlavně na své schopnosti a přípravu," říká slavná horolezkyně Catherine Destivelle.

Table zveřejněné v odborníku na horolezectvi uvádějí:

HoraVýška (m)Poloha
Mont Blanc4 808Alpy (hranice Francie a Itálií)
Elbrus5 642Kavkaz (Rusko)

Pro mnohé zůstává otázka odpovědi, která hora je skutečně „nejvyšší“, stále otevřená. To často závisí na tom, jak definujete geografické hranice Evropy. Geograficky vzato je to jistě Elbrus, ale Mont Blanc se zdá být mnohem rozpoznatelnější a přístupnější pro evropské i světové horolezce.

Geografická poloha a charakteristika

Mount Blanc a Elbrus se nacházejí v různých částech Evropy a každý má své zvláštnosti, které ho činí jedinečným. Mont Blanc se nachází v pohoří Alpy, konkrétně na hranici mezi Francií a Itálií. Tento masiv je součástí francouzského regionu Auvergne-Rhône-Alpes a italského regionu Valle d'Aosta. Je zajímavé, že francouzské a italské výpravy často soutěžily o to, která země vlastně tento vrchol vlastní.

Jeho ledové masy a nesčetné ledovce, jako například Mer de Glace, přitahují vědce i turisty. Ledovce pokrývají přibližně 100 km² a zásobují více řek. Horské údolí Chamonix u francouzských hranic je základnou pro většinu horolezeckých výprav. A právě tady, v Chamonix, vznikla první zimní olympiáda v roce 1924. Mont Blanc je tedy nejen přírodní, ale i historickou památkou.

Na druhé straně Elbrus, nejvyšší hora Kavkazu, leží na jihozápadě Ruska v oblasti Kabardino-Balkaria. Geograficky je kavkazské pohoří mnohem mladší než Alpy a je známější svou divokostí. Elbrus je vyhaslá sopka a její vyvrcholení je vlastně dvojitým vrcholem – západní vrchol má 5 642 metrů, zatímco východní je o něco nižší, s výškou 5 621 metrů.

"Elbrus je výzva jak pro svou výšku, tak pro svou izolovanost v regionu, což vyžaduje speciální vybavení a přípravu," říká ruský horolezec Anatolij Bukreev.

Samotná hora je pokryta rozsáhlými sněhovými poli a ledovci, což poskytuje jedinečné podmínky pro vysokoškolské výpravy. Elbrus má méně turistických zařízení ve srovnání s Mont Blancem, což ho činí atraktivním pro ty, kteří hledají větší dobrodružství a samotu. Cesta na vrchol často začíná v horském městečku Terskol, odkud se horolezci vydávají na dlouhé a často náročné výstupy.

Nejvyšší hora Evropy má tedy dvě tváře záleží jen na vás, kterou z nich se rozhodnete navštívit. Mont Blanc, přístupnější a vybavenější, nebo divoký Elbrus, který vyžaduje opravdovou horolezeckou odvahu. Každý z těchto vrcholů nese své vlastní jedinečné kouzlo a nabízí nezapomenutelné zážitky.

Historie dobývání vrcholů

Historie dobývání vrcholů

Historie dobývání vrcholů Mont Blancu a Elbrusu je fascinující kapitola lidské odvahy a odhodlání. Mont Blanc byl poprvé zdolán 8. srpna 1786 místním průvodcem Jacquesem Balmatem a lékařem Michelem Paccardem. Tento den se často považuje za počátek alpinismu. Balmat a Paccard neměli moderní vybavení, jen odvahu a základní nástroje. Jejich výstup otevřel cestu mnoha dalším dobrodruhům, kteří následně hledali výzvy v horách světa.

Mont Blanc nebyl jen o pionýrech. Roku 1808 se žena Marie Paradis stala první ženou, která dosáhla tohoto vrcholu. Ovšem nebyla sama; vedle ní stál její bratr a skupina mužů. Další ženou, která tento výkon zopakovala a byla považována za skutečnou horolezkyni, byla Henriette D’Angeville v roce 1838.

Výstupy na Mont Blanc se v průběhu let staly běžnějšími, ale stále ne bez rizika. V roce 1861 založený Club Alpin Français pomohl zlepšit bezpečnost a podporovat horolezectví jako sport. V roce 1886 provedl svůj první výstup na Mont Blanc budoucí americký prezident Theodore Roosevelt. Tyto příběhy ukazují, jak silný dopad měla hora na lidskou fantazii a odvahu.

Elbrus na druhou stranu lákal horolezce svou tajemnou aurou. První zaznamenaný výstup na západní vrchol Elbrusu byl uskutečněn 10. července 1874 britskou expedicí vedenou F. Craufordem Groveem, Frederickem Gardinerem, H. Walkerem a švýcarským průvodcem Petrem Knubelim. Tento výstup byl technicky náročnější než Mont Blanc, což ukazuje na růst technické zdatnosti horolezců.

Směrem k novodobější historii najdeme mnoho fascinujících výstupů na Elbrus, kterým dominuje především sovětská a ruská horolezecká scéna. Například v roce 1956 se velká sovětská expedice povedla výstupy na oba vrcholy Elbrusu, což bylo v té době považováno za mimořádný výkon.

"Elbrus vždy představoval technickou výzvu, která posouvala horolezecké hranice.” – Anatolij Boukreev

Každý vrchol má svého ducha a své příběhy. Zejména Elbrus bývá častým cílem, ať už pro začínající horolezce nebo zkušené výstupce, kteří hledají technické výzvy. Kombinace přírodních krás a technických výzev dělá z dobývání těchto vrcholů jedinečný zážitek pro každého horolezce.

Tipy na turistické trasy

Pro výstup na Mont Blanc existuje několik osvědčených cest, které vás dovedou až na vrchol. Asi nejznámější je tzv. Královská trasa přes Gouter. Tato trasa začíná v Chamonix, odkud se dostanete lanovkou na Aiguille du Midi. Odtud pokračujete pěšky přes Gouter Hut, kde obvykle přenocujete. Druhý den vás čeká brzké vstávání a finální výstup na vrchol. Cesta je náročná, ale odměnou vám bude úchvatný výhled na okolní Alpy.

Další populární trasou je Italská cesta přes Gonella Hut. Tento výstup je technicky náročnější než cesta přes Gouter, ale nabízí méně frekventovanou cestu a často lepší sněhové podmínky. Výchozí bod je v Courmayeur, kde se dáte směrem na Rifugio Giorgio Bertone. Poté pokračujete přes ledovec Miage až k chatě Gonella, kde je ideální místo na přenocování. Stejně jako u trasy přes Gouter, i zde platí, že brzké vstávání je nutností pro úspěšný výstup na Mont Blanc.

Cesta na Elbrus

Výstup na Elbrus můžete zahájit ze severní nebo jižní strany. Jižní trasa je nejběžnější díky lepší turistické infrastruktuře a menšímu množství potřebného vybavení. Začíná v obci Azau, odkud vede lanovka až do výšky 3 800 metrů k baru Garabaši. Odtud pokračujete k chatě LeapRu a dále směrem k Pastukhovovým skalám. Následuje brzký ranní start a finální výstup. Důležité je nezapomenout na aklimatizaci, aby vás nezaskočila nadmořská výška.

Pro ty, kdo hledají větší výzvu, je tu severní trasa. Startuje v obci Džylysu, odkud vede cesta přes balvanité a ledovcové terény. Tato cesta je delší a méně frekventovaná, ale odmění vás neporušenou přírodou a větším klidem. Na cestě se přenocuje v táborech na úpatí hory, což poskytuje dostatek času k aklimatizaci a přípravě na závěrečný výstup.

"Podle horolezce Reinholda Messnera je nejdůležitější u výstupu na vysoké hory správná aklimatizace, bez ní je výstup nejen obtížný, ale i velmi nebezpečný."

Zajištění dobré aklimatizace je klíčové pro obě hory. Dbejte na to, abyste stoupali pomalu a nechávali si čas na přizpůsobení. Vždy mějte na paměti, že bezpečnost je na prvním místě. Vybavení, vhodné oblečení a zásoby jídla jsou základem úspěšného výstupu. Při plánování výstupu na Mont Blanc nebo Elbrus nezanedbejte ani kontrolu počasí, protože počasí v horách je nevyzpytatelné a může se rychle změnit. Tyto přípravy vám zajistí bezpečný a pohodový výstup, který si budete moci plně vychutnat.

Zajímavosti a rekordy

Zajímavosti a rekordy

Jak Mont Blanc, tak Elbrus ukrývají mnohé fascinující příběhy a rekordy. Mont Blanc má dlouhou historii dobývání. První úspěšný výstup byl zaznamenán v roce 1786, kdy vrchol pokořili Jacques Balmat a Michel-Gabriel Paccard. Od té doby se stal oblíbeným cílem horolezců z celého světa. Na Mont Blancku se také uskutečnil první komerční výstup, což odstartovalo éru horského turismu.

Elbrus, na druhé straně, má své vlastní rekordy. První úspěšný výstup na západní vrchol proběhl v roce 1874 díky britskému expedičnímu týmu vedenému Florence Crauford Grove. Zajímavé je, že Elbrus je nejvyšším vulkánem v Evropě. Aktivní období vulkánu je sice daleko v minulosti, ale zkamenělé lávové proudy jsou dodnes patrné. Elbrus patří mezi nejznámější a nejvyšší vrcholy sedmi kontinentů tzv. „Seven Summits.“

„Výstup na Elbrus byl pro mě jednou z nejobtížnějších, ale zároveň nejkrásnějších zkušeností mého života.“ - Reinhold Messner

Výstupy na tyto hory patří mezi fyzicky i psychicky náročné úkoly, a přesto se tisíce horolezců každý rok snaží dosáhnout jejich vrcholů. Jak na Mont Blancu, tak i na Elbrusu se pořádají různé závody a soutěže, které přitahují pozornost sportovců a dobrodruhů. Na Mont Blancku se koná ultramaraton zvaný „Ultra-Trail du Mont-Blanc“, který je považován za jeden z nejtěžších závodů na světě. Trasa měří přibližně 170 km a závodníci musí překonat značné výškové rozdíly.

V zimě jsou obě hory oblíbené u lyžařů a snowboardistů. Elbrus je známý svými dlouhými sjezdovkami a krásnými panorámaty, které přitahují milovníky zimních sportů. Lyžování na Elbrusu je zážitkem, který nabízí nejen sportovní vyžití, ale i pohled na úžasné kavkazské hory.

Bezpečnostní opatření jsou na obou horách klíčová. S každým rokem se zlepšuje vybavení a technologie, které pomáhají horolezcům a turistům. Přesto je třeba brát v úvahu rizika spojená s výstupem na vysoké hory. Nebezpečí lavin, náhlých změn počasí a výškové nemoci jsou stále přítomna.

Mont Blanc i Elbrus patří mezi významné přírodní symboly Evropy. Jejich majestátní postavy přitahují nejen turisty, ale také vědce, kteří studují jejich geologii a ekosystémy. Francouzské a italské školy často organizují výlety na Mont Blanc, zatímco ruské instituce se soustředí na výzkum Elbrusu. Každá hora má své jedinečné vlastnosti a historii, což je činí nesmírně zajímavými cíli pro cestovatele a dobrodruhy ze všech koutů světa.

Autor: Klára Nováková
Klára Nováková
Jsem odbornice na volný čas a zábavu a miluji psaní o turistice v Česku. Často trávím čas v přírodě a objevuji nové trasu pro mé čtenáře. Jsem autorkou několika publikací o krajinách a památkách našeho krásného kraje. Pracuji také jako poradce v oboru cestovního ruchu, kde svým klientům navrhuji personalizované trasy a zážitky.

Napsat komentář