Nejkrásnější místa ke koupání v Polsku

od Milada Křížková července 10, 2024 Cestování 0
Nejkrásnější místa ke koupání v Polsku

Léto už je v plném proudu a je čas naplánovat si, kam vyrazit za osvěžením. Polsko nabízí spoustu krásných míst, kde si můžete užít koupání a relaxaci. Ať už preferujete slané vlny Baltského moře, klidná jezera nebo moderní aquaparky, v Polsku najdete vše. Pojďme se společně podívat na ty nejlákavější lokality.

Polské Baltské moře

Když se řekne polské pobřeží, většině lidí se vybaví písčité pláže a klidné Baltské moře. Toto pobřeží, které se táhne přes 770 kilometrů, nabízí nejen krásnou scenérii, ale také řadu aktivit pro všechny věkové kategorie. Polské Baltské moře je ideálním místem jak pro rodiny s dětmi, tak pro dospělé hledající odpočinek a relaxaci.

Jednou z nejoblíbenějších destinací je město Gdaňsk. Gdaňsk, s jeho historií sahající do středověku, nabízí nejen krásné pláže, ale také bohatou kulturu a architekturu. Nedaleko Gdaňsku leží Sopot, slavný svou molo, které je nejdelší dřevěné molo v Evropě. Toto atraktivní město se může pochlubit i lázněmi a pestrým nočním životem.

Dalšími oblíbenými místy jsou Mierzeja Helska a Łeba. Poloostrov na Mierzeja Helska láká turisty na široké a čisté pláže, zatímco Łeba je známá svými pohyblivými písečnými dunami, které připomínají miniatuře Sahary. Tyto duny jsou součástí Slovinského národního parku, který nabízí krásné přírodní scenérie a možnosti pěší turistiky.

"Polské Baltské moře je ideálním místem pro letní dovolenou. Bohatá historie, krásné pláže a pohostinní lidé tvoří dokonalou kombinaci." - Anna Kowalska, cestovní expert

Pro ty, kteří hledají více adrenalinových zážitků, jsou zde windsurfing a kitesurfing. Pobřeží kolem Władysławowa nabízí vynikající podmínky pro tyto sporty díky stálým větrům a kvalitní infrastruktuře. Další zajímavou lokalitou je město Kołobrzeg, známé svými léčebnými prameny a moderními plážemi.

Co se týče rodinných výletů, doporučujeme navštívit Międzyzdroje, které nabízí skvělou kombinaci pláží a dětských atrakcí včetně akvaparků a muzea voskových figurín. Międzyzdroje je také domovem Wolinského národního parku, kde můžete zažít přírodu na vlastní kůži.

Plážová etiketa a užitečné tipy

Při návštěvě polských pláží je důležité dodržovat několik základních pravidel. Pláže jsou často přeplněné, takže je dobré přijít brzy ráno, abyste si zajistili dobré místo. Měli byste také dbát na to, abyste si sbalili dostatek sluneční ochrany, vody a lehkého občerstvení. Respektujte místní pravidla a udržujte pláže čisté.

  • Přineste si vlastní deku nebo lehátko.
  • Osvojte si pravidla pro psí mazlíčky na plážích.
  • Buďte připraveni na rychlé změny počasí, zejména na vítr a déšť.
  • Respektujte cedule a pokyny lifeguardů.

Ať už se rozhodnete relaxovat na pláži, prozkoumávat historické města nebo vychutnávat místní pochoutky, polské pobřeží Baltského moře má co nabídnout každému návštěvníkovi. Plánování výletu do této oblasti je správným krokem k nezapomenutelnému létu.

Jezera a přírodní koupaliště

V Polsku najdeme neuvěřitelně velké množství krásných jezer a přírodních koupališť, která jsou ideální pro letní osvěžení. Mezi nejznámější patří Mazurská jezera, které jsou často označována za polský ráj pro milovníky vody. Tato rozsáhlá oblast nabízí více než 2 000 jezer, která jsou propojená kanály a řekami, což vytváří unikátní krajinu. Mazury jsou oblíbeným místem nejen pro koupání, ale také pro plachtění a další vodní sporty.

Kdybychom měli vybrat jedno z nejkrásnějších jezer v Polsku, určitě bychom zmínili jezero Śniardwy. Je to největší jezero v Polsku, které má rozlohu přes 113 km². Voda je tu čistá a pláže jsou písčité i travnaté, takže si každý najde své oblíbené místo. Kolem jezera se nachází několik kempů a možností ubytování, což z něj činí ideální místo pro rodinnou dovolenou.

Dalším oblíbeným místem je jezero Solińské, které je situováno v jihovýchodní části země, v Bieszczadech. Toto jezero vzniklo díky výstavbě přehrady a je známo svou křišťálově čistou vodou a klidnou atmosférou. Je ideální pro ty, kteří hledají odpočinek a přírodu. Kolem jezera vedou turistické stezky a na vodní hladině se často můžete setkat s paddleboardisty a kajakáři.

"Pobyt u jezera Solińské mě vždy naplní klidem a mírem. Je to perfektní místo pro únik od každodenního ruchu," říká Marta Nowak, místní obyvatele a cestovatelka.

Nesmíme zapomenout i na jezero Wigry, které se nachází v národním parku Wigierski. Toto jezero zaujme nejen svou krásou, ale i bohatou faunou a flórou. Voda je tu neuvěřitelně čistá, což přitahuje mnoho milovníků potápění. Okolní lesy a mokřady poskytují útočiště mnoha vzácným živočichům, takže pokud máte rádi přírodu, toto místo je pro vás jako stvořené.

Tipy na méně známá jezera

Více známá jezera jsou často plná turistů, ale pokud hledáte klidnější místa, zkuste navštívit jezera v oblasti Kaszuby. Tato oblast je plná menších jezer, která nejsou tak turisticky vytížená. Jezero Wdzydze je jedním z nich, známé svými malebnými ostrovy a polostrovy. Okolní krajina je ideální pro cykloturistiku a pěší turistiku.

Dalším méně známým klenotem je jezero Gopło ve Velkopolsku. Toto jezero má zajímavý tvar, připomínající hadí tělo, a je známé svým čistým a chladným vodním ekosystémem. Okolní lesy poskytují útočiště mnoha druhům ptáků a další fauny, což činí toto místo ideálním pro milovníky přírody a ornithology.

Praktické rady a užitečné informace

Při návštěvě jezer a přírodních koupališť v Polsku je dobré mít na paměti několik praktických rad. Vždy si sebou vezměte dostatek vody a ochranu proti slunci, protože sluneční paprsky mohou být velmi intenzivní. Pokud plánujete delší pobyt u jezera, zvažte možnost kempování nebo si rezervujte ubytování předem, zvláště během hlavní turistické sezóny.

V některých oblastech, zejména v národních parcích, může být nutné zaplatit vstupní poplatek nebo poplatek za parkování. Vždy respektujte místní pravidla a chovejte se ohleduplně k přírodě. Tím zajistíte, že tato krásná místa zůstanou neporušená pro další generace.

Aquaparky a veřejné bazény

Aquaparky a veřejné bazény

Když si chcete užít vodní radovánky bez ohledu na počasí, aquaparky a veřejné bazény v Polsku jsou skvělou volbou. Tyto zařízení nabízejí širokou škálu atrakcí pro všechny věkové skupiny. Některé aquaparky mají tobogány, umělé vlny, líné řeky a velké vnitřní i venkovní bazény. Pro rodiny s dětmi jsou to místa, kde mohou oba rodiče i děti trávit zábavný den společně.

Aquapark „Aquapark Wrocław“ je jedním z největších v Polsku a nabízí návštěvníkům obrovskou rozlohu s nespočtem vodních atrakcí. Od tolik oblíbených skluzavek až po wellness zónu, kde si můžete odpočinout ve vířivce či sauně. Dalším známým aquaparkem je „Termy Maltańskie“ v Poznani, který je unikátní svou geotermální vodou a poskytuje nezapomenutelný zážitek díky kombinaci zábavy a odpočinku.

Ve veřejných bazénech, jako jsou ty v Krakówě nebo Varšavě, často najdete nejen plavecké dráhy, ale i relaxační zóny. Například v „Warszawianka Park Wodny“ můžete plavat v moderním bazénu nebo si užít masáže a sauny. Ve většině bazénů také probíhají pravidelné lekce plavání a aqua aerobiku, což je ideální pro ty, kteří chtějí zlepšit svou kondici nebo se naučit plavat.

„Aquaparky nabízejí skvělou příležitost pro rodiny strávit kvalitní čas společně, a přitom si užít spoustu zábavy,“ říká Jan Kowalski, odborník na rodinnou rekreaci.

Pro milovníky adrenalinu jsou aquaparky se svou škálou skluzavek a tobogánů opravdovým rájem. Některé aquaparky, jako například „Tatralandia“ blízko polských hranic na Slovensku, se pyšní jedněmi z nejrychlejších a nejvyšších skluzavek v Evropě. Pokud máte děti, které milují vodní atrakce, rozhodně byste měli navštívit tyto plně vybavené aquaparky.

Polské aquaparky a veřejné bazény se neustále vyvíjejí a zlepšují. Díky moderním technologiím a inovacím se návštěvníci mohou těšit na stále nové a zajímavé zážitky. Takže, pokud letošní léto plánujete strávit v Polsku, nezapomeňte si do programu zařadit návštěvu některého z těchto úžasných vodních světů. Ať už chcete relaxovat v teplých bazénech nebo zažít adrenalinové vzrušení na tobogánech, polské aquaparky vám nabídnout všechno, co potřebujete pro dokonalý letní den.

Historická městská koupaliště

Historická městská koupaliště v Polsku mají jedinečnou atmosféru, která láká nejen místní obyvatele, ale i turisty. Tyto bazény, často situovány v krásných parcích či historických čtvrtích, nabízejí odpočinek u vody v prostředí, které dýchá minulostí. Mnohá z nich byla založena v období mezi dvěma světovými válkami a dodnes si zachovávají své původní kouzlo.

Prvním významným koupalištěm, které bychom měli zmínit, je Warszawskie Kąpielisko Miejskie. Toto koupaliště bylo otevřeno v roce 1928 a od té doby slouží jako oáza klidu uprostřed rušného města. Návštěvníci si mohou užívat plavání ve velkém bazénu, obklopeném původní architekturou 20. let. K dispozici jsou také zelené plochy pro odpočinek a picnic. Nechybí ani dětská hřiště a sportovní zařízení, takže každý si zde najde své.

Další skvost mezi historickými koupališti je Kąpielisko Miejskie w Krakowie. Toto koupaliště se nachází v malebné části města a jeho historie sahá až do období Rakousko-Uherska. Během letního dne je to ideální místo pro unik od tepla a hluku města. Přes jeho věk je stále velmi oblíbené a dobře udržované. Zeměnily se technologie úpravy vody a přibylo vybavení, ale původní kouzlo zůstalo zachováno.

Nejstarší městské koupaliště najdete v Gdaňsku – slavné Dolne Miasto koupaliště. Historie tohoto koupaliště sahá až do 19. století a je považováno za jedno z nejstarších veřejných koupališť v Polsku. Původní budova prošla řadou rekonstrukcí, ale mnoho prvků zůstalo autentických. Díky své dlouhé historii a atmosféře nabízí Dolne Miasto jedinečný zážitek, který vás vrátí zpět v čase.

Výrazným elementem těchto koupališť je jejich nepředvídatelný styl a cenná kulturní hodnota. V některých případech jsou nesmírně oblíbené a dochází k jejich památkové ochraně. Například v Poznani se lidé zasazují o zachování původního Kąpielisko Miejskie Szeląg, jehož historie se píše od roku 1927. Toto koupaliště se nachází v srdci města a je velmi ceněné pro své architektonické prvky a historický význam.

Historická městská koupaliště v Polsku nejen že poskytují chladivé útočiště během horkých letních dnů, ale také dávají nahlédnout do bohaté historie a kultury měst, ve kterých se nacházejí. Když navštívíte některé z těchto míst, nebudete jen plavat nebo se opalovat, ale také se stanete součástí příběhu, který sahá mnoho dekád zpět.

Tipy na méně známá místa

Tipy na méně známá místa

Když se mluví o koupání v Polsku, mnoho lidí si okamžitě vybaví populární destinace, jako je Gdaňsk nebo Krakov. Ale Polsko skrývá i řadu menších a méně známých míst, která mohou nabídnout jedinečný zážitek. Jedním z takových míst je jezero Wigry, které se nachází v Suwalském regionu. Wigry je jedním z nejhlubších jezer v Polsku a jeho průzračná voda a klidné okolí jsou ideální pro ty, kteří hledají klid a pohodu.

Dalším skvostem je malebná nádrž Rożnów, ležící ve východní části země. Toto místo je perfektní pro milovníky přírody a vodních sportů. Nádrž je obklopena malebnými kopci a lesy, což ji činí učiněným rájem pro turisty. Kromě plavání si zde můžete užít i rybaření nebo pronajmout kajak a prozkoumat okolí.

Pokud máte raději menší a klidnější místa, vydejte se k jezeru Hańcza. Jezero leží na severu Polska, v blízkosti litevských hranic a pyšní se titulem nejhlubšího přírodního jezera v zemi. Jezero Hańcza má fascinující historii, podle místních legend zde žijí vodní duchové a její vody jsou prý léčivé.

Následující perličkou je nádrž Solina, která se nachází v jihovýchodním Polsku. Toto unikátní místo je vyhledávané pro svou krásu a pestrost volnočasových aktivit. Můžete zde plavat, plachtit nebo jen relaxovat na břehu a kochat se nádhernými výhledy. Solina je velmi populární mezi místními obyvateli, ale turisty z České republiky nebo jiných zemí zde potkáte jen zřídka.

Dr. Michał Nowak z Polské akademie věd jednou řekl: "Polsko je plné skrytých pokladů, které čekají na objevení, a našim návštěvníkům nabízí nezapomenutelné zážitky".

Mezi další neobjevená místa patří také jezero Nysa, které leží na hranicích s Německem. Je to jedinečné místo díky svým bílým písčitým plážím, které připomínají spíše Baltské moře než vnitrozemské jezero. Navíc je tu spousta možností pro sportovní aktivity a kvalitní zázemí pro rodiny s dětmi.

Nakonec bychom neměli zapomenout ani na jezero Czorsztyn, které leží v Malopolském vojvodství. Toto krásné jezero je vyhledávané pro své klidné vody a úchvatné scenérie s hradem Czorsztyn. Můžete si zde pronajmout loďku a udělat si výlet na druhý břeh, kde se nachází hrad Niedzica, který je rovněž velmi atraktivní turistickou destinací.

Autor: Milada Křížková
Milada Křížková
Jsem novinářkou a publicistkou specializující se na oblast volného času a zábavy. Oblast mého zájmu je zejména turistika v Česku, kterou propojuji s psaním článků a blogů. Ráda objevuji neznámé kraje a místa, která jsem pak schopna přiblížit ostatním prostřednictvím svých článků. Ve své práci mě baví spojení mé vášně pro cestování a psaní.

Napsat komentář