Nejlepší aktivity pro děti v Zlatých Horách

od Alžběta Hercogová června 8, 2024 Cestování 0
Nejlepší aktivity pro děti v Zlatých Horách

Plánujete rodinný výlet do Zlatých Hor a nevíte, kam s dětmi? Tento malebný kout České republiky je nejen krásný, ale nabízí i hromadu zábavy a poučení pro malé i velké. Ponořte se do přírody, historie a sportovních aktivit, které nadchnou vaši celou rodinu.

Výlet do Zlatých Hor může být velmi pestrý. Od procházky lesoparkem, který je plný tajemných zákoutí a pěkných výhledů, až po návštěvu historických dolů, kde můžete nahlédnout do minulosti tohoto kraje. Navštívit můžete také místní muzeum, které nabízí zajímavé expozice pro děti i dospělé.

A co víc, po celodenním poznávání se můžete uvolnit na koupališti nebo si odpočinout v některé z rodinných restaurací či kaváren. Užijte si nezapomenutelný den s těmi, které máte nejraději.

Procházka Zlatohorským lesoparkem

Pokud hledáte ideální místo pro klidnou rodinnou procházku, Zlatohorský lesopark je jednou z nejlepších volb. Tento malebný park se nachází v srdci Zlatých Hor a nabízí nesčetné možnosti k objevování. S dětmi se zde můžete volně pohybovat po krásných lesních cestičkách, které vedou skrze husté lesy plné divoké přírody. Během procházky můžete vidět mnoho zajímavých druhů rostlin a zvířat, které jsou typické pro tuto oblast. Mimo to zde najdete i několik vyhlídek, odkud se můžete kochat nádherným výhledem na celý kraj.

Lesopark je vhodný pro všechny věkové kategorie. Menší děti si zde jistě užijí bezpečnou hru v přírodě, zatímco dospělí mohou relaxovat na lavičkách rozmístěných po parku. Pro rodiny, které mají rády aktivní trávení volného času, je o víkendech připravena řada programů, jako jsou přírodovědné a výukové stezky, během nichž se mohou děti naučit mnohé o místní flóře a fauně. Kromě toho zde najdete také několik herních zón, kde se děti mohou vyřádit a rodiče si odpychnout.

Součástí lesoparku jsou také interaktivní informační tabule, které jsou umístěny po celém parku a poskytují zajímavé informace o místním ekosystému a jeho obyvatelích. Některé tabule zahrnují i QR kódy, které vás zavedou na webové stránky s dalšími podrobnostmi a aktivitami, které můžete s dětmi vyzkoušet. Důležité je také zmínit, že lesopark je přístupný i pro kočárky a invalidní vozíky, což z něj činí místo, které je opravdu pro každého.

"Procházka Zlatohorským lesoparkem nám vždy přináší nesmírné potěšení. Je to místo, kde si naše děti mohou hrát v bezpečí přírody a zároveň se něco nového naučit," řekla paní Marie Novaková, pravidelná návštěvnice parku, pro místní noviny.

Tento park je výjimečný také svými uměleckými instalacemi. Najdete zde dřevěné sochy a jiné umělecké objekty, které dotvářejí jedinečnou atmosféru tohoto místa. Každá socha vypráví svůj vlastní příběh a děti si je oblíbí pro jejich pohádkový vzhled. Zajímavostí je, že některé z těchto soch byly vytvořeny během každoročního sochařského sympozia, kterého se účastní umělci z celé Evropy.

Na závěr nezapomeňte navštívit malou kavárničku na okraji parku. Přestože je malá, nabízí výbornou kávu a domácí zákusky, které osvěží po dlouhé procházce. Je to místo, kde si můžete odpočinout a užít si rodinnou pohodu v přírodě. Zlatohorský lesopark je skutečně magické místo, které stojí za to navštívit, ať už hledáte relaxaci nebo aktivní trávení volného času.

Horský areál Příčná

Horský areál Příčná je jednou z největších atrakcí v okolí Zlatých Hor pro rodiny s dětmi. Tento nádherný areál nabízí nespočet možností pro všechny věkové kategorie a zaručuje nezapomenutelné zážitky na čerstvém vzduchu. V areálu se nachází moderní lanová dráha, která vás pohodlně vyveze až na vrchol kopce, odkud se otevře nádherný výhled na okolní krajinu. Děti se určitě nadchnou pro adrenalinové zážitky na bobové dráze nebo dětském lanovém parku.

V zimním období se Horský areál Příčná mění v ráj pro milovníky zimních sportů. Kromě sjezdovek pro začátečníky i pokročilé zde najdete také lyžařskou školu, která je ideální pro děti, které se chtějí naučit lyžovat nebo zlepšit své dovednosti. Pro ty, kteří mají rádi běžecké lyžování, je areál propojený s rozsáhlou sítí běžeckých tratí.

Na jaře a v létě je Horský areál Příčná ideálním místem pro turistiku a cyklistiku. Turistické trasy vás provedou krásnou přírodou, kde můžete narazit na zajímavé přírodní útvary a historické památky. Cyklistické stezky jsou dobře značené a nabízejí trasy různé náročnosti, takže si vyberou jak rekreační cyklisté, tak i ti zkušenější.

Kromě sportovních aktivit areál nabízí i možnosti pro relaxaci a odpočinek. Po náročném dni na sjezdovce nebo výletech si můžete dopřát občerstvení v místní restauraci s venkovní terasou, odkud je nádherný výhled na okolní přírodu. K dispozici jsou i různé wellness služby, které vám pomohou načerpat síly.

Jednou z hlavních předností Horského areálu Příčná je jeho dostupnost a blízkost k hlavním dopravním cestám. Areál je snadno dostupný autem nebo veřejnou dopravou, což ho činí ideálním cílem pro jednodenní výlety nebo delší pobyty. Pro rodiny s malými dětmi je zde také dostatek parkovacích míst a bezbariérový přístup.

"Horský areál Příčná nabízí kombinaci sportu, relaxace a překrásné přírody. Je to ideální místo pro rodiny, které chtějí prožít aktivní dovolenou." - Josef Novák, místní průvodce a milovník přírody

Naučné stezky a historické doly

Naučné stezky a historické doly

Zlaté Hory jsou proslulé svou hornickou minulostí a přírodní krásou. Jedním z nejlepších způsobů, jak se s tímto regionem seznámit, je vyrazit na naučné stezky, které vás provedou nejen nádhernou krajinou, ale také historií a geologickými zajímavostmi. Naučné stezky jsou navrženy tak, aby poskytly návštěvníkům hlubší pochopení historie těžby zlata a stříbra, která zde probíhala po staletí.

Jedna z nejzajímavějších stezek vede k Údolí ztracených štol. Tato stezka je nejen krásná díky okolní přírodě, ale také poučná. Dozvíte se spoustu zajímavých informací o těžbě zlata. Na informačních tabulích jsou zde popsány techniky, které horníci používali, a jaké nástroje jim sloužily. Cesta je vhodná i pro děti, které nadchne možnost prozkoumat staré doly a představit si, jak se zde kdysi pracovalo.

Další populární trasa je stezka k Hornickému skanzenu Zlatorudné mlýny. Tento skanzen je rekonstruovanou ukázkou historického dolu z období zlatokopecké horečky. Najdete tu repliku mlýna, ve kterém si můžete vyzkoušet rýžování zlata, což bude speciálně pro děti zábavný zážitek. Při troše štěstí si domů odnesete i malý blyštivý kousek zlata.

Pokud máte rádi historii, neměli byste vynechat návštěvu Landek Park, což je muzeum hornictví pod širým nebem. Zde můžete vidět autentické výbavy horníků a nahlédnout do podzemí, které je přístupné pro návštěvníky. Děti si mohou prohlédnout těžební stroje a zúčastnit se interaktivních expozic.

"Tento region je unikátní svou historií hornictví a přírodními krásami. Naučné stezky a historické doly v Zlatých Horách jsou skvělým způsobem, jak se s těmito pamětihodnostmi obeznámit," říká profesor Jan Novák z Univerzity Karlovy.

Nezapomeňte se pohodlně obléknout a vzít si vhodnou obuv pro delší chůzi. Některé úseky mohou být kamenité a nerovné, avšak každý krok stojí za to. Na cestu si také nezapomeňte přibalit svačinu a dostatek vody, jelikož v přírodě člověk rychle získá žízeň. Nahoru na kopec si můžete vzít fotoaparát, abyste si mohli uchovat vzpomínky na krásné okamžiky strávené s rodinou v tomto kouzelném kraji.

Zlaté Hory a jejich historické doly jsou příkladem toho, jak může být historie zábavná a poutavá pro všechny věkové kategorie. Naučné stezky vás provedou objevováním minulosti a poskytnou nevšední zážitky, které obohatí každou vaši návštěvu u nás.

Městské muzeum

Jedním z klíčových míst, které si nesmíte nechat ujít při návštěvě Zlatých hor, je Městské muzeum. Tohle múzeum není jen o prohlížení vitrínek, ale o skutečném objevování minulosti. Malí i velcí návštěvníci tu mohou zažít interaktivní exponáty, vstoupit do historie hornictví a objevit, jak se v tomto regionu žilo.

Výstava hornictví je srdcem muzea a ukazuje, proč se oblast Zlaté Hory nazvala právě takto. Zdejší expozice vás zavedou do středověku, kdy zlatokopečtí pionýři pátrali po drahocenném kovu. Především děti budou nadšené z možnosti prozkoumat staré hornické nástroje a modely, které názorně ukazují, jak se ve spodních patrech naší země pracovalo.

Neméně zajímavou částí je sekce věnovaná místní fauně a flóře, kde se děti mohou dozvědět, jaké druhy zvířat a rostlin tu žijí. Můžou si hrát s interaktivními displeji, které jim ukáží třeba stopování zvěře nebo práci s mikroskopy objevujícími tajemství přírody. Celé rodiny se pak mohou účastnit naučných her a soutěží, které muzeum pravidelně pořádá.

Městské muzeum také pravidelně hostí různé tematické výstavy, které přibližují zajímavosti nejenom z Českého regionu, ale i ze světa. Tyto výstavy mění průběžně, což dává důvod se vracet a objevovat něco nového. Pro dospělé je tu připravena i bohatá sbírka historických dokumentů, fotografií a listin, které mohou studovat a tím si prohloubit své znalosti o regionu.

Nejoblíbenější část muzeum je samozřejmě kout pro nejmenší, kde si mohou hrát, kreslit a bastlit. Tematické dílny a workshopy, které muzeum pořádá, se těší velké oblíbenosti. Děti si mohou vyzkoušet různé řemeslné techniky, od malování na sklo po výrobu tradičních hraček.

Vyhraďte si pro návštěvu minimálně dvě hodiny, abyste stihli vše projít a vyzkoušet. V muzeu také často naleznete dobrovolní průvodce, kteří vám rádi odpoví na všechny zvědavé otázky a předvedou vám, jak fungovaly některé historické stroje.

Jak říká známý český cestovatel Jiří Kolář:

„Výlet do muzea není jen o minulosti, je to cesta k porozumění přítomnosti.“
A tohle přesně platí pro Městské muzeum ve Zlatých Horách. Tady se rodiny mohou spojit skrze vědění, zábavu a sdílené zážitky.

Navštívit Městské muzeum ve Zlatých Horách bude pro vás a vaše děti nezapomenutelnou zkušeností. Připravte se na den plný objevování, vzdělávání a radosti – odhalování tajemství tohoto malebného kraje nikdy nebylo tak zábavné!

Koupaliště a relaxace

Koupaliště a relaxace

Po dni plném zážitků a dobrodružství si každý zaslouží chvilku odpočinku. Zlaté Hory nabízí několik možností, kde se můžete s dětmi vykoupat a zrelaxovat. Nejpopulárnější volbou je místní koupaliště, které je ideálním místem pro osvěžení v horkých letních dnech. Koupaliště v Zlatých Horách se může pochlubit dobře udržovaným bazénem, dostatkem zelených ploch pro opalování i herními prvky pro děti všeho věku. Rodiče si mohou odpočinout na lehátkách nebo se občerstvit v přilehlé kavárně.

Kromě koupání se zde nabízí i další možnosti relaxace. Například nedaleko se nachází lesní park, kde můžete strávit klidné odpoledne procházkou mezi stromy. V parku je několik laviček a altánů, kde si můžete posedět a vychutnat si klid přírody. Rodiny, které hledají více soukromí, mohou zamířit k nedalekým rybníkům, které jsou méně frekventované a nabízejí poklidné prostředí k pikniku a koupání ve volné přírodě.

Pro nadšence wellness se nabízí místní lázně, které se mohou pochlubit moderními zařízeními a širokou škálou služeb. Od masáží přes sauny až po různé procedury - každá rodina si zde najde to své. I děti mohou profitovat z některých lehkých procedur, které jsou přizpůsobeny jejich věku a potřebám.

"Voda je nejlepší lék," říká klasik a koupání na čerstvém vzduchu v nádherném prostředí Zlatých Hor to jen potvrzuje.

Pro ty, kteří hledají aktivnější odpočinek, jsou k dispozici i sportoviště a hřiště v okolí, kde se děti mohou vyřádit a rodiče si mohou zahrát tenis nebo volejbal. Mnohá z těchto míst nabízí i zapůjčení sportovního vybavení, což je ideální, pokud cestujete lehce.

Ať už plánujete zůstat celý den u vody nebo jen strávit pár hodin odpoledne, Zlaté Hory nabízí dostatek možností, jak odpočívat a užívat si společné chvíle s rodinou. Nezapomeňte si vzít s sebou sluneční krém, osušky a dobrou náladu! Po náročném dni plném aktivit je důležité mít místo, kde můžete nabrat nové síly a odpočinout si. Zlaté Hory jsou tím pravým místem pro takový odpočinek celou rodinu.

Rodinné restaurace a kavárny

Po dni plném dobrodružství a objevování si zasloužíte chvíli oddechu a taky pořádné občerstvení. Zlaté Hory nabízejí několik kouzelných míst, kde se můžete najíst a odpočinout si spolu s rodinou. Restaurace i kavárny zde kladou velký důraz na příjemnou atmosféru a skvělou kuchyni.

Jedno z nejoblíbenějších míst mezi turisty i místními obyvateli je restaurace Radniční sklípek. Tady můžete vyzkoušet nejen tradiční českou kuchyni, ale také speciality ze sezónních surovin. Děti si mohou dopřát sladký dezert nebo domácí limonádu, zatímco dospělí si vychutnají tradiční české pivo. Radniční sklípek je známý svou přátelskou atmosférou a útulným prostředím, kde se budete cítit jako doma.

Pokud máte rádi kavárenské prostředí, určitě byste měli zavítat do Kavárny u Tří mudrců. Tato kavárna je vyhledávána pro svou originální nabídku kávy z místní pražírny a široký výběr domácích zákusků. Pro děti zde najdete řadu zábavných her a knížek, což ocení zejména rodiče, kteří si chtějí v klidu vychutnat šálek kávy. Kavárna u Tří mudrců se také specializuje na pořádání dětských oslav a workshopů, což ji činí ideální volbou pro rodinné návštěvy.

Během letních dnů je velmi oblíbené také zahradní posezení v restauraci Zlatý potok. Tato rodinná restaurace nabízí venkovní grilování, dětské hřiště a krásný výhled na okolní přírodu. Zde si můžete vychutnat grilované speciality nebo lehké saláty a během jídla se vaše děti mohou zabavit na hřišti pod vaším dohledem.

„Náš cíl je, aby se rodiny u nás cítily vítány a měly pocit, že jsou na návštěvě u dobrých přátel. Proto dbáme na kvalitu jídla a přátelskou atmosféru,“ říká majitel restaurace Zlatý potok.

Pro milovníky sladkého je zde také cukrárna Sladký sen. Toto místo je rájem pro děti, které milují dortíky, koláčky a zmrzlinu. V cukrárně Sladký sen najdete nejen tradiční moučníky, ale i netradiční sladké pokrmy, na kterých si pochutnají i dospělí. Sladký sen je ideálním místem pro odpolední svačinu po procházce městem nebo návštěvě muzea.

Ať už si vyberete jakékoli místo, buďte si jisti, že rodinné restaurace a kavárny v Zlatých Horách vám nabídnou nejen skvělé jídlo, ale také příjemný odpočinek a nezapomenutelné zážitky pro celou rodinu.

Autor: Alžběta Hercogová
Alžběta Hercogová
Jsem specialista na volný čas a zábavu a struktorem neviditelné turistické mapy České republiky. Ráda hodnotím a sdílím své zkušenosti se světem prostřednictvím mého psaní. Pro mé publikum je důležité zjistit, jaká místa možná ještě stále stojí za to. Osobně ráda trávím mnoho času objevováním různých regionů, přičemž si všímám místních specifik. Když nejsem na cestách, hned vstoupím do světa psaní a sdílení.

Napsat komentář