Nejlepší místa na procházku se psem v Praze

Nejlepší místa na procházku se psem v Praze

Praha je město plné krásných míst, kde se můžete se svým psem vydat na procházku. Od velkých parků po lesy na okraji města, najdete zde různé lokality, které nejen vám, ale i vašemu čtyřnohému příteli nabídnou skvělé zážitky.

Ať už máte rádi dlouhé procházky, romantické stezky nebo přírodní rezervace, Praha má co nabídnout. V tomto článku vám přiblížíme některá z nejlepších míst, která stojí za návštěvu se čtyřnohým kamarádem.

Stromovka: Oáza v centru města

Stromovka je jedním z největších a nejstarších parků v Praze, který svou rozlohou a krásou přitahuje nejen místní, ale i turisty. Tento park je ideálním místem pro procházky se psem, díky širokým trávníkům, stromovým alejím a několika rybníkům. Za slunečného dne tu můžete potkat lidi, kteří si užívají pikniky, sportovce běžící po trasách a samozřejmě mnoho psů, kteří si tenhle zelený ráj užívají plnými doušky.

Park se nachází v blízkosti Výstaviště Holešovice a je snadno dostupný jak městskou hromadnou dopravou, tak autem. Rozloha parku je asi 95 hektarů, což poskytuje dostatek prostoru pro dlouhé procházky i pro ty nejnáročnější páníčky a psy. Na severním konci parku se nachází planetárium, kde si můžete zpestřit svůj výlet zajímavou návštěvou.

V jedné části parku najdete tzv. Psí louku, kde se psi mohou volně pohybovat bez vodítka. Tento oplocený prostor nabízí čtyřnohým kamarádům bezpečné prostředí pro běhání, hraní a poznávání nových přátel. Majitelé si zde mohou sednout na lavičku a zároveň mít přehled nad svými mazlíčky. Psí louka je celoročně otevřená a vstup je zdarma.

Stromovka není jen park, kde se lidé scházejí se svými psy. Nabízí také kulturní a historickou hodnotu. Park byl původně královskou oborou, která byla založena ve 13. století králem Přemyslem Otakarem II. Kromě toho zde také můžete vidět různé památníky a sochy, které dodávají parku zvláštní nádech historie.

Návštěvníci mohou také využít několik kaváren a bister, které se nacházejí v různých částech parku. K dispozici jsou místa, kde si majitelé mohou dát kávu nebo lehké občerstvení, zatímco jejich psi odpočívají nebo si hrají v blízkosti. Pokud máte štěstí, můžete narazit na některou z kulturních či sportovních akcí, které se v parku pravidelně konají.

„Stromovka je naše oblíbené místo pro dlouhé procházky s naším psem. Místní prostředí je nádherné a fakt, že je zde tolik prostoru pro volný pohyb, je k nezaplacení,“ říká dlouholetý návštěvník parku, pan Novák.

V zimním období se park mění na kouzelné místo s bílou přikrývkou, kde se mohou psi vyřádit ve sněhu. Letní večery v parku jsou zase ideální pro romantické procházky nebo posezení s přáteli. Stromovka skutečně nabízí zážitky za každého ročního období.

Takže pokud hledáte ideální místo pro procházku se psem v centru města, Stromovka by měla být jedna z vašich prvních voleb. S kombinací přírodních krás, zábavy a historie se jedná o místo, které vás a vašeho psa určitě nezklame.

Divoká Šárka: Kouzlo přírody

Když se řekne Divoká Šárka, mnoha Pražanům se vybaví jedno z nejkrásnějších přírodních míst v celé metropoli. Tato přírodní rezervace je ideální pro dlouhé procházky a výlety se psem. Nachází se na severozápadním okraji Prahy a rozkládá se na více než 12 kilometrech čtverečních. Díky své rozmanité krajině nabízí něco pro každého – od strmých skalních stěn až po klidné lesní cesty a louky.

Pro milovníky historie i přírody je Divoká Šárka skutečným pokladem. Podle legendy zde Šárka, jedna z hlavních postav Starých pověstí českých, zradila mužské vojsko během Dívčí války. Toto místo je však fascinující i z geologického hlediska. Najdete zde různorodé druhy hornin a vzácné rostliny. Procházky v této oblasti jsou tak nejen relaxační, ale i poučné.

Mezi nejoblíbenější trasy patří cesta kolem Šáreckého potoka, který vytváří malebná zákoutí a skýtá možnosti pro osvěžení nejen pro psy, ale i pro jejich páníčky. Koupání v potoku je oblíbenou aktivitou zejména v horkých letních dnech. Během procházky můžete také narazit na mnoho vyhlídek, odkud je nádherný pohled na Prahu a její okolí.

Důležitou součástí návštěvy Divoké Šárky je také respektování přírodního prostředí. Je třeba dodržovat pravidla, která zajišťují ochranu místních ekosystémů. Psi musí být na vodítku, aby neohrožovali divokou zvěř a nerušili ostatní návštěvníky. Martin, který je pravidelným návštěvníkem této oblasti, uvádí:

"Divoká Šárka je ideálním místem pro každodenní procházky se psem. Můj retrívr Max miluje běhání po lesních cestách a skákání do potoka. Jediné, na co je potřeba dávat pozor, jsou kolaři, kterých tu bývá hodně."

Pokud plánujete delší výlet, doporučujeme vzít si s sebou vodu a svačinu. V areálu rezervace nejsou k dispozici obchody ani občerstvovací stánky, což dodává místu jeho pravou přírodní atmosféru. Během jarních a letních měsíců tu kvete mnoho druhů květin, které potěší oko každého návštěvníka.

Tipy na procházku v Divoké Šárce:

  • Vydejte se po naučné stezce, která vás provede nejzajímavějšími místy oblasti.
  • Naplánujte si procházku tak, aby zahrnovala zastávku na některé z vyhlídek – například Dívčí skok nebo Kozákova skála.
  • Nezapomeňte si vzít vodu pro sebe i svého psa – v teplém počasí rychleji dehydrujete.
  • V zimních měsících je možné se v Divoké Šárce věnovat i zimním sportům, například běžkování.

Divoká Šárka je prostě jedinečným místem, které by si neměl nechat ujít žádný milovník přírody a procházek se psem. Přijďte se sami přesvědčit o její kráse a nechte se okouzlit tímto pražským pokladem!

Letenské sady: Výhled na Prahu

Letenské sady: Výhled na Prahu

Letenské sady jsou jedním z nejoblíbenějších míst v Praze nejen pro běžné procházky, ale také pro venčení psů. Rozkládají se na Letné, pouhé kroky od centra a Nabízejí krásné výhledy na celé město. Když se s vaším psem vydáte na procházku Letenskými sady, můžete se těšit na nádherné scenérie včetně pohledů na Vltavu a historické domy na protějším břehu.

Nádherné květinové záhony, fontány, aleje stromů a rozsáhlé travnaté plochy dělají z Letenských sadů ideální místo pro relaxaci. Je to skvělé místo pro pikniky nebo jednoduché ležení na trávníku při teplých slunečných dnech. Letenské sady také poskytují dosti prostoru pro to, aby se váš pes mohl pořádně vyběhat. Na některých místech dokonce můžete pustit psa bez vodítka, což ocení zejména aktivnější pejskové.

Letenské sady jsou nejen místem odpočinku, ale také dějištěm různých kulturních akcí v průběhu roku. Od hudebních festivalů po tradiční trhy, vždy je tady něco, co upoutá vaši pozornost. Pro milovníky historie je zde možnost navštívit Hanavský pavilon, nádhernou historickou stavbu, nebo slavnou Metronom, který nahradil nápadnou sochu Stalina z dob komunismu.

Zajímavostí, která by neměla být opomenuta, je také neuvěřitelná velikost tohoto parku. Letenské sady se táhnou na více než 25 hektarech, což znamená, že i při delší procházce stále můžete objevovat nová zákoutí a užívat si čerstvý vzduch a klid. Opravdu stojí za návštěvu, ať už jdete na krátkou procházku nebo plánujete strávit celou odpoledne venku.

"Letenské sady jsou oázou klidu uprostřed městského ruchu, kde si můžete užít přírodu a krásné výhledy na Prahu," říká Petr Novotný, místní průvodce.

Pokud jde o praktické aspekty, Letenské sady mají několik vstupů a jsou snadno dostupné díky veřejné dopravě a dostatkem parkovacích míst v okolí. U vstupů najdete také mapy, které vám pomohou lépe se orientovat a naplánovat procházku. Důležité je také zmínit, že v parku jsou umístěny koše na psí exkrementy a několik pítků, což ocení nejen lidé, ale i vaši čtyřnozí přátelé.

Prokopské údolí: Skály a lesy

Pokud hledáte únik z městského ruchu a chcete si užít klidnou procházku v přírodě, Prokopské údolí je skvělou volbou. Toto malebné údolí se nachází na jižním okraji Prahy a nabízí nádherné scenérie, které nadchnou nejen vás, ale i vašeho psa.

Prokopské údolí je známé svými strmými skalami, hustými lesy a romantickými stezkami. Při procházce údolím můžete narazit na mnohé přírodní zajímavosti, jako jsou jeskyně a vyhlídky, které poskytují úchvatné výhledy. Stezky v údolí jsou různě náročné, takže si můžete vybrat trasu dle svých fyzických možností i podle nálady vašeho čtyřnohého přítele.

Při návštěvě údolí doporučuji vzít si s sebou pohodlnou obuv a dostatek vody pro sebe i pro svého psa. Na některých místech je terén poměrně kamenitý, což může být pro psy náročné, ale také zábavné. Na cestách v údolí často potkáte i další pejskaře, takže pokud váš pes miluje společnost jiných psů, je to ideální místo pro socializaci.

Prokopské údolí je také bohaté na historii. Nedaleko od hlavní stezky můžete spatřit staré lomy a zbytky historických staveb, což dodává procházce zvláštní atmosféru. V létě zde můžete pozorovat mnoho druhů ptáků a další faunu, která žije v této chráněné oblasti. Uvidíte zde třeba srnky, ježky a různé druhy motýlů.

Tipy na procházku v Prokopském údolí

Pokud se do Prokopského údolí vydáte, doporučuji postupovat následovně:

  • Začněte u Hlubočepské plotny: Tento přírodní útvar je skvělým výchozím bodem a nedaleko naleznete i parkoviště.
  • Pokračujte po červené turistické značce: Ta vás provede údolím a seznámí s těmi nejkrásnějšími místy.
  • Navštivte Jezírko: Malebné jezírko obklopené skalami je perfektním místem na odpočinek a nádherné fotografie.
  • Nenechte si ujít Dívčí skok: Vyhlídka, ze které máte údolí jako na dlani, a která je oblíbeným místem nejen pro pejskaře, ale i fotografy.

Prokopské údolí je ideálním místem na odpočinek a zábavu s vaším psem. Čas strávený v tomto přírodním ráji vás naplní energií a krásné výhledy a čerstvý vzduch vám pomohou zapomenout na shon města. Pokud jste ještě toto malebné místo nenavštívili, rozhodně to napravte při nejbližší příležitosti!

Kunratický les: Útěk z města

Kunratický les: Útěk z města

Kunratický les je jedním z největších přírodních komplexů v Praze. Nachází se na jihovýchodním okraji města a je oblíbeným místem pro procházky se psy. Les je rozlehlý a nabízí mnoho tras pro pěší, ať už máte rádi krátké vycházky, nebo dlouhé túry. Kunratický les je skvělá volba, pokud jste unaveni z městského ruchu a chcete si užít klid a přírodu.

Jedním z nejzajímavějších míst v Kunratickém lese je zřícenina hradu Nový hrad, který byl kdysi královskou rezidencí. Dnes je to romantické místo, které přitahuje mnoho návštěvníků. Procházka na zříceninu a zpět je poměrně nenáročná a zvládnete ji i s menším psem. Na své cestě se budete moci pokochat kejřemi a stromy, které poskytují potřebný stín v horkých letních dnech.

V Kunratickém lese najdete i několik rybníků, jako jsou například Rybník Labuť a Malý rybník, kde mohou vaši psi osvěžit tlapky a vypít čistou vodu. Tyto vodní plochy jsou ideální pro pauzu a odpočinek během delších procházek. Okolí rybníků je plné laviček a míst na piknik, kde si můžete s vaším psím kamarádem užít chvilku klidu.

Pokud máte rádi delší trasy, můžete se vydat na procházku kolem celého lesa. Trasa dlouhá zhruba 9 kilometrů vám ukáže to nejlepší z místní přírody. Les je domovem mnoha druhů ptáků a dalších živočichů, takže je pravděpodobné, že během vaší cesty narazíte na něco zajímavého. Vzhledem k rozsahu lesa se zde budete cítit jako v přírodním rezervátu, daleko od městského hluku.

V zimních měsících poskytuje Kunratický les krásné scenérie, když je pokrytý sněhem. Procházka se psem v zasněženém lese je nesmírně uklidňující a posilující pro vaši mysl i tělo. Nezapomeňte však, že v zimě je důležité, aby váš pes byl dostatečně teple oblečen a měli jste s sebou vodu a občerstvení. Existuje i několik vyznačených běžeckých tratí, které jsou v zimě ideální pro sportovní nadšence.

Kunratický les je snadno dostupný MHD nebo autem. Parkování je zdarma, což je další výhodou tohoto krásného místa. Díky svému velkému rozměru a různorodosti prostředí je Kunratický les ideální destinací pro procházky v každé roční době. Nejenže si užijete krásnou přírodu, ale také nabídnete svému psímu příteli spoustu prostoru pro běhání a objevování nových vůní.

"Kunratický les je nejen dokonalým místem k procházkám, ale také k načerpání energie a klidu od našeho hektického všedního života," říká Tereza Nováková, místní přírodovědkyně.

Ať už plánujete krátkou procházku nebo celodenní výlet, Kunratický les vás nezklame. Tento přírodní ráj nabízí něco pro každého, a to včetně vašich čtyřnohých kamarádů, kteří si zde mohou užívat nádherné vůně přírody a svobodu pohybu.

Petřín: Romantika a schody

Petřín je jedním z nejmalebnějších míst v Praze a přímo vybízí k procházkám se psem. Tento známý vrch nabízí neuvěřitelné výhledy na město, romantické stezky a, jak už název napovídá, spoustu schodů, které vám dají pořádně do těla.

Jedním z hlavních lákadel Petřína je jeho rozhledna, často přezdívaná „pražská Eiffelovka“. I když se psem samozřejmě nemůžete přímo na rozhlednu, samotná cesta k ní je úchvatná. Stezky se klikatí lesoparkem, procházejí kolem růžových záhonů a nabízejí místa k odpočinku s úžasnými výhledy na Prahu.

„Stezka na Petřín se psem je ideální způsob, jak spojit procházku s historií a krásnými výhledy. Stačí si vzít vodítko a vydat se na dobrodružství,“ říká Markéta Nováková, místní milovnice psů a pravidelná návštěvnice Petřína.

Petřín je také známý svými četnými zahradami. Na jaře a v létě je zde růžová zahrada, kterou tvoří stovky různých odrůd růží. Je to pravá pastva pro oči i čich, a to nejen pro vás, ale i pro vašeho psa. Nezapomeňte, že větší část zahrady je bez vodítek, takže váš pes může proběhnout mezi květinami a trochu se vyběhat.

Pokud máte rádi prózu, měli byste navštívit také zrcadlové bludiště. Tato atrakce, postavená v roce 1891, je pravděpodobně známější pro zábavu, ale i venku je spousta zajímavostí, které stojí za objevování. Mnohé z nich jsou nejen historické, ale také krásné přírodní scenérie, které poskytují skvělý kontrast vůči městskému ruchu.

Když se vydáte směrem dolů k úpatí vrchu, najdete tady lanovku, která je oblíbená jak mezi turisty, tak mezi místními obyvateli. Je to další způsob, jak zažít Petřín se svým psem, i když někteří psi nemusí být nadšení z jízdy nahoru a dolů. Pokud váš pes nemá problém s dopravními prostředky, lanovka je skvělá volba, jak ušetřit trochu energie na delší procházku.

Pro ty, kteří hledají vyváženou směs městské historie, krásné přírody a aktivit, je Petřín ideální volbou. Nezapomeňte si s sebou vzít dostatek vody pro sebe i svého psa, protože i v městské zeleni je třeba dbát na pitný režim. A pokud máte rádi pikniky, zabalte si něco dobrého k jídlu a užijte si den venku se svým čtyřnohým přítelem.

Autor: Alžběta Hercogová
Alžběta Hercogová
Jsem specialista na volný čas a zábavu a struktorem neviditelné turistické mapy České republiky. Ráda hodnotím a sdílím své zkušenosti se světem prostřednictvím mého psaní. Pro mé publikum je důležité zjistit, jaká místa možná ještě stále stojí za to. Osobně ráda trávím mnoho času objevováním různých regionů, přičemž si všímám místních specifik. Když nejsem na cestách, hned vstoupím do světa psaní a sdílení.

Napsat komentář