Nejlepší moto výlety Středočeský kraj: Objavte skryté perly na dvou kolech

Nejlepší moto výlety Středočeský kraj: Objavte skryté perly na dvou kolech

Proč vyrazit na moto výlet po Středočeském kraji

Jestli něco miluju, tak je to šumění větru kolem přilby a pocit svobody, když se svět míhá okolo mě na motorce. A kde si ten pocit užít lépe, než právě na krásných místech Středočeského kraje? Křivoklát, Karlštejn, Posázavský pacifik, to jsou klasiky, které milujeme a vracíme se k nim. Jsou zde ale místa méně známá a právě ta mohou překvapit a poskytnout nečekané zážitky. Ale proč Středočeský kraj? Protože nabízí perfektní kombinaci přírodních scenérií, historických skvostů a nekonečných možností kde zaparkovat motorku, dát si výtečnou kávu a popovídat si s místními, kteří vám možná prozradí další ukryté perly kraje.

Magický Křivoklát a jeho okolí

Jedno z míst, které si jednoduše nemůžete nechat ujít, je hrad Křivoklát. A když sem vyrážím na motorce, je to jako projížďka pohádkovou krajinou – zalesněné kopce, klikaté cesty a pak se objeví hrad jako ze středověkého příběhu. Moje rady pro návštěvu? Určitě se vypravte s dostatkem času. Je to místo, kde se chcete toulat klidně celý den. Cestou si nezapomeňte všimnout unikátních hradních keřů – ano, čtete dobře, keřů, které jsou zastřiženy do podoby znaků a erbu, je to totiž zdejší specifika. A nejen hrad samotný je kouzelný, ale jeho okolí vás zve k dlouhým procházkám nebo odpolednímu pikniku. Nebo co takhle projížďka po okolí se zastávkou na zmrzlinu v některé z malebných vesniček?

Karlštejn a oddech v Českém krasu

Další perla, která by neměla chybět ve vašem motocyklovém itineráři, je Karlštejn. Hrad, který byl postaven za vlády císaře Karla IV., září nad krajinou jak maják české historie. Při cestě sem mě vždy uchvátí ta nenapodobitelná atmosféra kontrastu – na jedné straně nepřehlédnutelný hrad na kopci, na druhé straně poklidná krajina Českého krasu, který láká k prozkoumání svých jeskyní, průrav, či třeba k návštěvě vápencového lomu Amerika. Projížďka motorkou po okolí Karlštejna je takovou malou dovolenou v dovolené. A když už jsem u toho Karlštejna, nesmím zapomenout na jednu věc – pokud mě tu na motorce potkáte, pravděpodobně se budu zrovna slunění na břehu Berounky. Protože co je lepšího, než dát si po solidní jízdě osvěžující koupel?

Posázavský pacifik a lákání Sázavy

A co teprve Posázavský pacifik! Ta název je sám o sobě poezie, nemyslíte? Projížďka po Posázaví se svou motorce připomíná časovou smyčku. V jednu chvíli se řítíte moderní krajinou a najednou jste obklopeni panenskou přírodou s výhledem na řeku Sázavu, kde como železniční nostalgii můžete zahlédnout i slavný parní vláček. Já se tam osobně cítím jako ve filmu – a řeknu vám proč. Po cestě se můžete zastavit v hodně malebných místech, jako je třeba zřícenina hradu Zbořený Kostelec nebo si dát kafe a zmrzlinu v Sázavském klášteře. A když se zastavíte pod večer, atmosféra je snová a vy se můžete kochat západem slunce odraženým v tiché hladině řeky. Ta kombinace pohodové jízdy, historických památek a nádherné přírody je prostě k nezaplacení.

To nejlepší ze středočeských měst a městeček

Publikovat článek o moto výletech a nezmínit se o kouzlu středočeských měst a městeček? To by byl skoro hřích! Přiznám se, že jsem obrovský fanoušek trhů, malých městských café barů a průjezdu starobylými městskými branami. A Středočeský kraj je na to jako stvořený. Kolín, Mělník, Kutná Hora – každé město má svou vlastní atmosféru a něco, co vás chytí za srdce a nepustí. Kutná Hora například ze všeho nejvíc. Kdo by odolal starobylému historickému jádru s takovým skvostem, jakým je chrám svaté Barbory nebo tajemný kostnice? A když vás už zchvátí hlad, na každém rohu objevíte hospůdku nebo kavárnu, kde se stanete svědky společenského života místních. Před několika lety jsem tu měla takový vtipný zážitek, když jsme se s partou motorkářů zastavili na snídani do jedné malé kavárny a paní majitelka nám nakonec musela vysvětlovat, proč je v Kutné Hoře tolik bílých slonů. Jak se zdá, sochy slonů jsou pro Kutnou Horu stejně typické, jako pro Písek jeho kamenný most.

Konec dobrý, všechno dobré - kam na závěr?

A jak se říká, všechno dobré jednou končí, a tak i ten nejkrásnější moto výlet. Když už se slunce pomalu chýlí k obzoru a my s přáteli hledáme to poslední místečko, kde zastavit, skončí naše volba často u nějaké přehlížené hospůdky nebo vinárny na kraji lesa nebo u rybníka. Středočeský kraj je plný takovýchto místeček, kde se můžete v poklidu usadit a přemýšlet o tom, co všechno jste ten den viděli a zažili. A už při té poslední kávě nebo pivu začnete snít o tom, kam vás cesta zavede příště. Možná zrovna naplánujete další výlet – přece jenom, Středočeský kraj je jako magnet. Jednou vás přitáhne a už vás nepustí.

Motorce zdar a Středočeskému kraji také! Tak hurá na kolo, ať už se rozhodnete jet kamkoliv, garantuji vám, že to nikdy nebude špatná volba. A kdo ví, třeba se potkáme na silnici nebo u nějaké to zmrzlinky a budeme si vyprávět historky z cest. Protože jako správní motorkáři víme, že každá jízda píše příběh. A příběhy ze Středočeského kraje, ty stojí za to!

Autor: Alžběta Hercogová
Alžběta Hercogová
Jsem specialista na volný čas a zábavu a struktorem neviditelné turistické mapy České republiky. Ráda hodnotím a sdílím své zkušenosti se světem prostřednictvím mého psaní. Pro mé publikum je důležité zjistit, jaká místa možná ještě stále stojí za to. Osobně ráda trávím mnoho času objevováním různých regionů, přičemž si všímám místních specifik. Když nejsem na cestách, hned vstoupím do světa psaní a sdílení.

Napsat komentář