Nejlepší tipy na výlet do přírody v krásách Východních Čech

od Eliška Novotná prosince 16, 2023 Tipy na výlet 0
Nejlepší tipy na výlet do přírody v krásách Východních Čech

Proč vyrážet za přírodními krásami Východních Čech

Mám pro přírodu slabost – a kdo by neměl, když žijeme v tak nádherné zemi jako Česká republika? A pokud jste jako já, vždy hledáte nové a neobjevené kousky naší malebné přírody, kam můžete uniknout od městského ruchu a stresů běžného dne. Východní Čechy jsou k tomu jako stvořené. Začněme takovým tím klasickým zapálením v očích představou úžasně stráveného dne v přírodě, daleko od každodenního shonu, s batůžkem, svačinkou a touhou po dobrodružství. A třeba vás ten vášnivý popis přesvědčí, proč se vydat právě sem.

Králický Sněžník – hora plná zážitků

Pojďme začít opravdu vysoko, a to doslova. Králický Sněžník je skvostem, jenž tvoří přírodní hranicí mezi Moravou a Čechami a nabízí rozmanité možnosti pro pěší turistiku i horská kola. Při výstupu na vrchol, kde stojí stejnojmenná rozhledna, se vám naskytnou pohledy, kvůli kterým se vám zatají dech. Avšak připravte se, výstup není jen tak nějaká nedělní procházka, je to vyšší level turistiky a vaše stehna vám to ráno po výšlapu ráda připomenou. Tedy aspoň ty moje, které si pamatují tuto cestu tak živě, jakoby to bylo včera.

Orlické hory – ráj pro milovníky lesů

Orlické hory, ach, tu jehličnatou vůni, která vás provází na každém kroku. Zasněné údolí Divoká Orlice je jako stvořené pro rodinné výlety, pikniky, ale i pro ty více akční vodáky. Jestli patříte mezi ty, kteří nedají dopustit na hory, ale zároveň máte rádi u ušetřené kolena, toto místo je pro vás. Turistické trasy zde vedou klidnějším terénem, občas přerušeným rozkvetlými loukami – a právě na jedné z těchto louk jsme s dětmi naposledy měli piknik, kde Tadeáš stihl převrátit celou sklenici limonády na nové šaty Dorotky. No, vzpomínka mimořádně „osvěžující“.

Národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály

Adršpašsko-teplické skály si zaslouží zvláštní zmínku – a vlastní podsekci, protože je to něco jako Sedm divů přírodního světa na našem území. Tyto pískovcové skály tvoří bludiště plné roklí, vyhlídek a tajemných zákoutí. Navíc zde narazíte na nádherné jezírko, které jako by bylo vytvořeno pro romantickou plavbu na loďce. Zdejší skalní město je tak působivé a různorodé, že i po celém dni objevování budete mít pocit, že jste viděli sotva zlomek. A pokud se vám poštěstí, můžete zde narazit na natáčení nějakého toho filmu – tyto skály byly a jsou kulisou nejednoho dobrodružného příběhu.

Železné hory – srdce Čech plné pověstí

Konejšivou atmosféru najdete v Železných horách. Tyto kopce a údolí se skrývají v srdci Čech a jsou doslova prošpikované pověstmi a legendami. Představte si putování lesy, kde každý kámen a každý strom mohou vyprávět příběh. Výlety zde můžou být skvělou historickou lekcí pro celou rodinu. Jestli máte rádi tajemno, vydejte se za svítání nebo za soumraku – právě v těchto chvílích se zdá, že příroda tady šeptá příběhy dávných dob. A pokud se dostanete k zřícenině hradu Lichnice, zažijete výhledy, které jako by byly z pohádky.

Jeseníky – hory oplývající květenou i faunou

Pokud milujete květenou a faunu, pak jsou Jeseníky pro vás přesně to pravé ořechové. Tyto hory jsou jako obří zahrada plná vzácných kytek a živočichů, kde se můžete cítit jako v botanické zahradě v plné přírodní kráse. Praděd, nejvyšší vrchol Jeseníků, je přímo posvátným místem pro všechny milovníky přírody. A věřte mi, nemusíte být botanik, abyste si zde připadali jako v ráji. Díky zachovalé přírodě a národnímu parku je biodiverzita v Jeseníkách opravdu ohromující. A ačkoli jsem fyzicky největší část svých výletů táhla děti nahoru po kopci, mám pocit, že právě tam všichni nabrali nový dech.

CHKO Broumovsko – inspirace pro uměle i vědce

Nemůžeme opomenout ani Chráněnou krajinnou oblast Broumovsko, místo, které inspiruje nejen umělce a fotografy, ale i vědce a badatele různých oborů. Uvidíte zde úchvatné formace Broumovských stěn, klášter v Broumově, nebo třeba skalní město Teplice nad Metují. Nedaleká Ostašova hora s Malým a Velkým Stolpichem je prostě stvořena pro lezecké nadšence a znalce dobrých výhledů. Kdykoli jsem tu byla, nemohla jsem si pomoct a musela jsem vytáhnout foťák, jako bych nebyla schopná si zapamatovat místní krásu jinak než skrze objektiv.

Českomoravská vrchovina – místo, kde historie potkává současnost

A nakonec Českomoravská vrchovina, místo, kde historie potkává současnost. Nejen, že tu najdete hřebeny s úchvatnými výhledy do okolí, ale také zajímavosti jako zámky, hrady a nádherné krajinné útvary. Turistické trasy a cyklostezky jsou tu jako ušité na míru pro rodinné výlety. A pokud se vám podaří vykouzlit si na obličeji úsměv od místních farmářů, možná si odnesete kromě kouzelných zážitků i nějakou tu čerstvou svačinku do batohu. Z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že chleb s domácí škvarkovou pomazánkou chutná na vrcholu kopce double!

Jako matka často beru na tyto výlety i své dva skřítky, Tadeáše a Dorotku, a mohu vám říct, že ježdění po východních Čechách s nimi dává celému cestování zcela nový rozměr. Děti vám totiž ukážou přírodu zase trochu jinýma očima, a to doslova. Od údivu nad mravencem táhnoucím si obrovskou větvičku, po tajný jásot nad tím, jak rychle utíkají do kopce, když se domnívají, že viděly zajíce. Východní Čechy jsou místem plným zázraků a každý kout skrývá nekonečné příběhy k objevování. Už se těším, kam nás nohy zavedou příště!

Autor: Eliška Novotná
Eliška Novotná
Jsem odbornice na volný čas a zábavu se zaměřením na turistiku po České republice. Ráda objevuji nová místa, která by mohl být skvělými destinacemi pro ostatní. Svůj volný čas často trávím turistickými výlety a píšu o těchto zážitcích, aby se i jiní mohli inspirovat. Také jsem zároveň autorkou několika knih na toto téma. Stratégie plánování cest a užívání si volného času se staly jádrem mé profesní kariéry.

Napsat komentář