Nejlepší turistické atrakce v severních Čechách: Kam na výlet

Nejlepší turistické atrakce v severních Čechách: Kam na výlet

Úžasná příroda a horské výlety

Víte, Severní Čechy jsou rozhodně stojí za to prozkoumat, a není ve které jsem se vám právě chystám pomoct. Kolem chodníků tu jezdím už léta, a dá se říct pořádně pěkně si náš severní kout zamilovala. A ne, nemusíte být zanícení horalé, stačí mít chuť na čerstvý vzduch a krásné výhledy. Právě severní kraj naše republiky nabízí ty nejkrásnější horské toulky, od Jizerských hor, přes Lužické hory, až po naše krásné České Švýcarsko. Vždycky, když vyrážím na nějaký výlet do hor, s sebou beru plnou batoh všeho potřebného – od pití, občerstvení a teplé věci. Ale také foťák! Nikdy nevíte, kdy na něco naprosto úžasného narazíte a bude potřeba to okamžitě zachytit.

Království kaskád a vodopádů

A když už jsme u té přírody, nemůžeme zapomenout na vodopády. A jo, je to takový můj malý koníček – sbírání fotek vodopádů. Jeden nádhernější než druhý, každý úplně jiný, ale stejně dechberoucí. Například Labský vodopád v Krkonoších je jeden z největších u nás a když tu stojíte v létě a cítíte tu osvěžující mlhu na tváři, je to jako malý zázrak. Nebo Pančavský vodopád, který je dokonce nejvyšší v Česku – klesá ze skalního stupně výšky 148 metrů. Krása to je u nás v přírodě, ať už jdete kamkoliv, dech beroucí výjevy máme na každém kroku.

Zachovalá historie v podobě hradů a zámků

Severní Čechy jsou ale také čestně známé svými hradními ruinami a majestátními zámky, které doslova z každého kouta vyprávějí příběhy tisíců let staré. Jako opravdový poklad považuji třeba středověký hrad Bezdez, který se tyčí nad Máchovým jezerem jak strážce celé oblasti. Vždycky, když se tam vydrápu, mám pocit, jako bych byla součástí nějaké středověké legendy. A jen pár kilometrů odtud leží zámek Houska, ze kterého je známo, že se o něm vyprávějí nejrůznější pověsti a mýty. A víte, co je na těchto místech nejlepší? Že když tam jednou zajdete, začnete si i vy představovat ty příběhy, které se tu možná staly.

Skalní města a tajemné lesy

Když jsem jako malá sledovala pohádky, vždycky mě fascinovaly ty záhadné lesy a skalní města, kde se odehrávaly nejrůznější dobrodružství. A pak jsem objevila České Švýcarsko a jeho překrásná skalní města a už jsem nemusela ani zavírat oči, aby se mi představy staly skutečností. Třeba Pravčická brána, to je něco, co musíte vidět na vlastní oči. Není divu, že tohle místo inspirovalo umělce z celého světa – a já tam chodím pořád a stále objevuju něco nového.

Skvosty našeho průmyslového dědictví

Možná ne všem to přijde jako to pravé ořechové, ale já jsem si zamilovala i industriální památky a doly roztroušené po celém severním regionu. Jako například Dolní oblast Vítkovice v Ostravě. Ano, vím, že není přímo v severních Čechách, ale přece jen je to skoro na dosah. Místo, kde se snoubí historie s moderním uměním, a že když slyšíte vyprávění průvodce, je to jako cestovat časem. Když se tam tak procházím, vždycky se cítím jako součást něčeho většího, odvěkého, s ovzduším, které vám běhá po celém těle a donutí vás zamyslet se nad tím, jak moc se svět změnil.

Poznávací a relaxační lázeňská města

Musím se přiznat, jsem hrozná milovnice lázeňských rituálů. A kdo by nebyl, že ano? Severní Čechy jsou domovem několika skvělých lázeňských měst, jako je Františkovy Lázně, Janské Lázně nebo Teplice. A co je na těch městech tak úžasné, že si tam každý přijde na své. Chcete relaxovat v lázních? Prosím. Máte chuť na kulturu? Ať žijí procházky parky, koncerty a galerie. A příroda? Ta je tu všudypřítomná, protože kolikrát stačí jen vykročit za hranice města a stojíte v náručí zeleně a čerstvého vzduchu.

Liberec - město architektury a zábavy

A pojdme teď na místo, které mám neodmyslitelně spojené s mnoha krásnými zážitky – Liberec. Liberec je takový ten správný kulturní koktejl – najdete tady historické budovy, které se promenádují s moderní architekturou. Navštívila jsem tu kdeco, od Ještědu přes libereckou zoo (ano, nadšeně si stojí za to), až po nákupy v tamním obchodním centru, které bych směle označila za pořádnou radost pro všechny shopaholiky. Plus mám takový malý rituál, když do Liberce zavítám - vždycky musím zajít na trdelník, protože tamní jsou prostě nejlepší.

Krkonoše - království velehor

Krkonoše. Ah, samotné slovo ve mně vyvolává neskonalou řadu dobrodružství a vzpomínek na sníh, mísovité údolí a legendární boudy. A víte, že tamní pralesy jsou dokonce na seznamu UNESCO? No vidíte. A co bych vám tu vyprávěla o výletech po hřebenech hor, když to je prostě něco, co musíte zažít osobně. Já vám jen řeknu, že každá ta chvíle stoupání vám bude vynahrazena tímhle úžasným pocitem, když zastavíte, rozhlédnete se kolem a vidíte svět jako na dlani. Proč je to království? Protože tam hory opravdu vládnou a při každé návštěvě mi dovolí cítit se trochu jako královna.

Jizerské hory a jejich tichý půvab

Když už jsme u hor, nemůžeme opomenout Jizerské hory. O něco nižší, ale o nic méně kouzelné, jsou tyhle hory jako stvořené pro všechny, kdo milují klidnější přírodu a nechtějí se prát s davem turistů. Jizerská magistrála v zimě, to je kapitola sama pro sebe, ale i v létě je tu překrásně. Projížďka kolem Souše, přes Bedřichovský hrádek až k rozhledně Královka, to je nádhera, kterou mi nikdo nevezme. A kdyby vás omrzelo šlapání, můžete vždycky skočit na kolo a užít si stezky celým regionem. A nemyslete si, že tamní občerstvení zaostává – jsou tu místa, na která nedám dopustit!

Víno, burčák a tradiční gastronomie

No a abych nezapomněla na jednu z nejdůležitějších částí jakéhokoliv výletu – jídlo a pití. I když severní Čechy nejsou primárně vinarskou oblastí, tradice pěstování vína tu má kořeny hluboko v historii. A kdo by odolal sklenici dobrého burčáku po dni stráveném na čerstvém vzduchu? No, já teda ne. A co se tíká jídla, region je bohatý na tradiční české hospody, kde si můžete dát vše od svíčkové přes knedlo-vepřo-zelo až po úžasnou trdelníkovou pečen. Takže si nezapomeňte udělat čas na dobrou večeři (nebo oběd, to záleží na vašem plánu) a užívat si skvělou českou kuchyni.

Severní Čechy, s jejich obrovskou nabídkou aktivit, přírodními skvosty a kultovními lokacemi, jsou prostě krajem, který nepřestává fascinovat. Ať už jste milovníci historie, přírody, sportu, nebo prostě jen relaxace a dobrého jídla, najdete tu své. Já osobně tu objevuju nové poklady s každým výletem a doufám, že i vy se nechte inspirovat a vypravíte se za dobrodružstvím. Protože víte co? Většinou jsou to právě výlety do neznáma, které nám zůstanou v paměti nejvíce.

Autor: Eliška Novotná
Eliška Novotná
Jsem odbornice na volný čas a zábavu se zaměřením na turistiku po České republice. Ráda objevuji nová místa, která by mohl být skvělými destinacemi pro ostatní. Svůj volný čas často trávím turistickými výlety a píšu o těchto zážitcích, aby se i jiní mohli inspirovat. Také jsem zároveň autorkou několika knih na toto téma. Stratégie plánování cest a užívání si volného času se staly jádrem mé profesní kariéry.

Napsat komentář