Proč je saunování bez plavek v Česku zdravější a příjemnější?

Proč je saunování bez plavek v Česku zdravější a příjemnější?

Představa, že se ve veřejné sauně svléknete do naha, vyvolává u řady Čechů vlhký lesk v očích a otázky, jestli to není proti slušnosti nebo osobnímu komfortu. Přesto jsou sauny bez plavek běžným standardem téměř ve všech evropských zemích a i u nás je stále více míst, kde se cizí těla setkávají na ručnících, nikoli v žabkách a elastanu. Proč vlastně dávají lidé přednost pocení bez textilu? Zdaleka nejde jen o tradici Skandinávců nebo Němců – má to reálný dopad na zdraví, pohodu i samotnou funkci procesu saunování. Zajímavé je, že první veřejné sauny v Olomouci i Praze fungovaly už za Rakouska-Uherska výhradně bez plavek. Člověk by řekl – sto let stará tradice, proč bychom ji modernizovali?

Výhody saunování bez plavek: Fakta, které možná neznáte

Když přijedu s Karlem do finského wellness v centru města, často narazíme na rozpačité otázky od nováčků: „A fakt tady musím být bez plavek?“ Odpověď je (alespoň v lepších saunách) jednoznačná – ano. Proč? Materiály, ze kterých jsou plavky vyrobené, jako polyester nebo nylon, nejsou určené pro pobyt v extrémních teplotách. Ty v sauně běžně přesáhnou 80 °C. Plavky při tom uvolňují chemikálie, které nechcete vdechovat vy ani ostatní, a mohou dokonce poškodit vnitřek saunové kabiny – hlavně při opakovaném provozu. Když se potíme, z těla odchází řada toxinů. Pokud nám v cestě stojí plavky nebo dokonce šortky, kůže se pod textilií zapotí a hrozí vznik bakteriálních infekcí. V Německu už před lety zveřejnili data: ve "textilních" saunách byla podle měření hygiena až o 40 % nižší, než v těch, kde lidé používali pouze ručníky. Dává to smysl – pod plavkami vzniká vlhko a teplo, ideální ráj pro bakterie, které na veřejných místech opravdu nechcete.

Někdo argumentuje studem nebo kulturním šokem. Tip: Nikdo si vás neprohlíží – v sauně se prostě nehodnotí postava, ale to, jak se kdo chová. Pro lepší pocit použijte prostěradlo (často ho dostanete v ceně vstupu), kterým si překryjete hlavní partie cestou i v samotné sauně. Největší výhodou je, jak se tělo bez textilu ochlazuje a ohřívá. Pot se může odpařovat přirozeně, kůže dýchá, prožitek je mnohem hlubší a příjemnější. Možná vás překvapí i barevné porovnání – specializované kamery na wellness festivalech dokumentovaly, že tělo pod plavkami má až o 6 °C vyšší povrchovou teplotu. To znamená menší efekt saunování a také větší riziko přehřátí, zvlášť u lidí s vyšším tlakem. Pokud jde o zdraví, pravidelné saunování bez plavek, podle finské studie z roku 2020, dokáže snížit riziko některých kožních onemocnění o 23 % oproti uživatelům, kteří saunují v plavkách nebo spodním prádle.

Ještě jedno „proč ano“ – pokud někdo plánuje po sauně ochlazení v bazénku nebo ledové sprše, zbaví se díky absenci textilu rychleji potu i zbytkové chemie, která zůstává na plavkách po koupání. V wasch-couture scéně je běžné mýt tělo až třikrát – před saunou, po sauně, a při odchodu z wellness. Plavky se neperou každým vstupem, což ve výsledku znamená, že si na sebe oblékáte i pot a bakterie předchozích dnů.

Typ sauny Doporučeno bez plavek? Dlouhodobý vliv na kůži Úroveň hygieny (%)
Finská sauna Ano Nižší riziko podráždění 95
Parní sauna Ano Odolnější pokožka 93
Infrasauna Spíše ano Zdravější potní žlázy 92
Textilní sauna Ne Častější vyrážky 55
Správná etiketa a praktické tipy pro začátečníky

Správná etiketa a praktické tipy pro začátečníky

Moje kamarádka Jana se kdysi bála do bezplavkové sauny i jen nahlédnout. Stačilo jí vysvětlit pár základních pravidel a přestala řešit svoje bříško i drobné jizvy. Nejčastější chyba nováčků je utíkat do sauny v plavkách nebo si automaticky myslet, že ostatní na jejich tělo upřeně zírají. Realita? Většina lidí je v sauně v podstatě „neviditelná“, každý se věnuje vlastnímu pocitu klidu. Ne vždy je ale začátek jednoduchý. Tady jsou osvědčené tipy, které získáte zkušenostmi – nebo od stařenek v šatně, které už mají odsaunováno půl života:

  • Vždy se důkladně osprchujte před vstupem do sauny. Zbavujete kůži dezinfekce a chemie, které by jinak v horku dráždily vás i ostatní.
  • Používejte velké prostěradlo nebo několik ručníků – pod sebe, i pro zakrytí. Tělo díky tomu sedí vždy jen na čistém textilu.
  • Do sauny nikdy nenoste mobil, pití, jídlo ani knihy – vaše tělo potřebuje odpočinout a relaxovat. Zkusila jsem telefon v sauně a skončilo to výměnou displeje.
  • Mluvte tiše, nevnímejte svět kolem sebe, respektujte ticho a prostor ostatních. Společenské debaty si nechte na ochlazovací místnost.
  • Usaďte se na nejnižší lavičku při začátku, postupně se posouvejte výš podle zkušeností – teplota je nahoře výrazně vyšší.
  • Pokud máte obavy z úplné nahoty, zkuste kombinaci prostěradla a ručníku – překryjete citlivá místa a zachováte pravidla.
  • Nikdy nenechávejte žádné části těla přímo na dřevě – kvůli potu a hygieně je vždy lepší podklad z textilu.
  • Nepoužívejte v sauně kosmetiku, opalovací krémy, make-up ani parfém – ve vysokých teplotách se vše rozpouští, dráždí dýchací cesty i pokožku.
  • Pamatujte na pitný režim, ale doplňte tekutiny až po sezení, nikdy přímo v sauně.
  • V českých saunách je běžné, že muži i ženy jsou pohromadě. Pokud se necítíte dobře, volte speciální časy pro ženy nebo privátní saunu.

Etiketa v českých saunách se vyvíjí. V posledním desetiletí roste zájem o společné zážitky bez napětí i stydlivosti, ať už v menších wellness nebo veřejných lázních. Jedním z nejčastějších obav je smíšený provoz – paradox je, že muži bývají často méně stydliví než ženy a v některých městech bývají i speciální pánské nebo dámské dny. Z vlastní zkušenosti ale vím, že s přibývajícími návštěvami člověk rychle ztratí ostych. Někdy mi přátelé říkají: „Ty už vůbec neřešíš, co si kdo myslí.“ A mají pravdu. Po dvou hodinách v páře je vám vážně úplně jedno, jestli je vedle vás dědeček z tenisového klubu nebo sousedka z vily naproti.

Psychologický a sociální rozměr: Proč je „nahé“ saunování běžné (nejen) v Evropě

Psychologický a sociální rozměr: Proč je „nahé“ saunování běžné (nejen) v Evropě

Evropa má s nahotou ve wellness specifické soužití. Ve Finsku dítě odmala ví, že sauna je společenský prostor, kde se odkládá nejen oděv, ale i role a povinnosti. Psychologové často mluví o „rovnosti těla“ v sauně – nahé tělo není objektem touhy nebo výsměchu, ale prostě normální součást reality. V Německu se bezplavkové saunování natolik rozšířilo, že podle průzkumu z roku 2023 navštěvuje klasickou "nude" saunu aspoň jednou ročně 27 % dospělé populace. Češi v tomto ohledu trochu zaostávají – pořád má řada lidí zcela iracionální strach ze studu, společenského tlaku a nepochopení, proč vlastně být v sauně bez plavek.

Je to paradox: ve světě, kde jsme vystaveni dokonalým tělům z médií, je saunování bez plavek možná poslední opravdovou oázou přijetí, relaxace a rovnosti. Není tu rozdíl mezi manažerem banky a studentkou z Olomouce. Tělo je tělo. Všechny malé „nedokonalosti“ tu přestanou být důležité, protože prostě zapadnete do většího celku. Pocit bezpečí upevňuje i fakt, že narušování klidu nebo neslušné chování v saunách je přísně postihováno. Nestalo se mi, že by někdo překročil hranici slušnosti – provozovatelé mají jasná pravidla a personál pečlivě hlídá atmosféru.

Saunování patří mezi aktivity, které neznají rozdíl v příjmu, věku ani vkusném outfitu. Pro mě je to moment, kdy můžu zapomenout na pracovní stres, hádky s Karlem a prostě vypnout. Překvapivě mnoho lidí si až po několika sezeních uvědomí, že největší síla sauny je v možnostech regenerace mysli. Výzkum z lékařské fakulty UP v Olomouci ukázal, že pravidelné saunování bez textilu snižuje u dospělých úroveň stresových hormonů o třetinu už po dvou měsících. A sociální stránka? Se sousedkou ze sídliště jsem se ve wellness sblížila víc, než za deset let na schodech.

A ještě jeden důvod, proč saunování bez plavek stojí za zkoušku – naprostou většinu psychických i zdravotních bariér si nosíme v hlavě. Překročíte-li poprvé práh sauny jen s ručníkem, možná si připadáte zvláštně, ale za čtvrt hodiny zjistíte, že to za to stojí. Získáte nejen čistší kůži a zdravější srdce, ale i vnitřní svobodu. A to je benefit k nezaplacení.

Autor: Alžběta Hercogová
Alžběta Hercogová
Jsem specialista na volný čas a zábavu a struktorem neviditelné turistické mapy České republiky. Ráda hodnotím a sdílím své zkušenosti se světem prostřednictvím mého psaní. Pro mé publikum je důležité zjistit, jaká místa možná ještě stále stojí za to. Osobně ráda trávím mnoho času objevováním různých regionů, přičemž si všímám místních specifik. Když nejsem na cestách, hned vstoupím do světa psaní a sdílení.