Tipy na výlety v Ústeckém kraji pro deštivé dny: Kam vyrazit, když prší

Tipy na výlety v Ústeckém kraji pro deštivé dny: Kam vyrazit, když prší

Proč se bát deště? Ústecký kraj má toho spoustu i pod střechou!

Není nic deprimujícího na deštivém dni, pokud víte kam s tím! Předpověď hlásí déšť? Žádný problém. Ústecký kraj skrývá mnohem více než jen slunečné túry po skalách a romantické pohledy z vrcholků hradů. Uvnitř, mezi stěnami nejrůznějších budov, vás čekají úžasné zážitky. Ať už jste milovník kultury, historie nebo jen chtějí někam vyrazit s ratolestmi, když venku leje jako z konve, přináším vám kompletní průvodce po zařízeních a atrakcích, kam se můžete skrýt před kapkami. A kdo ví? Třeba zjistíte, že déšť je ten nejlepší kamarád pro vaše výlety.

Za uměním do galerie

Kdykoli mraky opravdu hustě pláčou, vybavím se neproniknutelným deštníkem a zamířím do nejbližší galerie. V Ústeckém kraji jich není málo a umění zkrátka má tu sílu zobrazit slunce i v těch nejtemnějších dnech. Či někdy dokonce zapálí iskřičku úvahy nad šedivými odstíny života, což je taky potřeba. Nezapomeňme na Severočeskou galerii výtvarného umění v Litoměřicích nebo galerii Emila Filly. A není to jen o klasickém umění - najde se tu díla od moderních až po alternativní umělce. Pomalý pohled na utvářející se kapky na skle vzorovaném deštěm, zatímco na vás z plátna civí výrazný portrét, může být nesmírně uklidňující.

Půvabná hledání v muzeích a expozicích

Až venku začnou bubnovat kapky, já nerad zůstávám lenošit doma. Místo toho to vidím jako skvělou příležitost vydat se do muzea. V Ústeckém kraji jich najdete tolik, že ani nemám šanci všechny navštívit jednou za rok. Od technických skvostů v muzeu Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově, přes historické klenoty v Muzeu města Ústí nad Labem až po úžasně interaktivní Muzeum Českého granátu v Podsedicích – v těchto místech může člověk trávit hodiny a hodiny a stejně se vždy něco nového naučí. Historie se tu prolíná s přítomností a vy se můžete proměnit ve vyšetřovatele, objevitele či dokonce ve vynálezce. Hlavolamy minulosti, uchvacující příběhy i zajímavé faktoidy, které vás budou držet v pozoru, i když za okny počasí řádí.

Úkryt ve světě knih - knihovny a antikvariáty

Přiznávám bez mučení: jsem knihomol. A co může být lepšího, než když je venku ošklivo a vy se můžete schovat do zapáchajícího kraje literatury. Ne, neberte to doslova, knihy rozhodně nesmrdí - právě naopak, voní dobrodružstvím. V Ústeckém kraji je několik úžasných knihoven, kde na vás čekají police přetížené příběhy ze všech koutů světa. A pak jsou tu antikvariáty! Ach, ty antikvariáty! To je jako pokladnice zapomenuté historie. Hledat tam staré vydání oblíbených knih, nebo se zamilovat do neznámého titulu s pošramocenými hranami ... míním, že je to jako vztah na jeden deštivý den - a někdy to může trvat i déle!

Dejte přednost zábavě - zábavní a vědecké parky

Děti vřískají, venku leje a vy stojíte před výzvou: jak je zabavit? S klidem v srdci se můžete vydat do některého z naučných a zábavních center. V Děčíně najdete ZOO se spoustou krytých expozic, kde se zavřené prostory stávají nekonečným zábavním parkem. A co teprve iQLANDIA v Liberci! Tahle interaktivní vědecká zábavní centra jsou nejen nesmírně zábavná, ale i nabitá vědomostmi, které vašim ratolestem ani nebudou připadat jako učení. Odhadem je to efektivnější využití času než sledování kapek stékajících po okně, no ne?

Káva a dortík, nebo raději pivo a křupky?

Můj osobní favorit, když venku padají proudy vody, je skrýt se do útulné kavárny nebo hospůdky s dobrým jídlem. V Ústeckém kraji je jich nepočítaně. Sezení u okna, sledování deště a v ruce šálek skvělé kávy anebo půllitr chutného piva - řekněte, není to poezie? K tomu si představte dokonalý kousek dortu nebo porci čerstvě smažených křupek... jo, teď už skoro slyším, jak se kapky o okno mlátí s větší vervou, jako by chtěly říct: "Tohle si užívej, Vojtěchu, to je to pravé!"

Naučně-zábavné trasy pro celou rodinu

Ano, prší, ale kdo řekl, že to pro malé dobrodruhy musí být konec zábavy? V Ústeckém kraji najdete hned několik míst, které se dají nazvat "naučnou zábavou". Na mysli mám třeba Zážitkový park Zeměráj u Litvínova nebo Botanickou zahradu v Ústí nad Labem. Některé jejich části jsou kryté a poskytují ideální útočiště před deštěm, zatímco nám dospělým pomáhají odpoutat děti od obrazovek a ukázat jim, že učení o světě kolem nás může být fakt skvělé a interaktivní. Navíc tu pak najdeme hřiště, kde si děti mohou užívat bez ohledu na počasí. Ach, kde tyhle věci byly, když jsem byl kluk!

Dospěláci, pozor! Wellness a spa zábava

Děti v škole, deštivý den právě střídá tu neděli a vy cítíte, že to chce nějaké to rozmazlování. Naštěstí Ústecký kraj nezklame. Během šedivého dne je wellness nebo spa doslova malý kousek nebe na zemi. Můžete si vybrat z řady míst, které nabízí víc než jen pohodu a relax - najdete tu sauny, vířivky, masáže, procedury... prostě vše pro vaše smyslné potěšení, abyste na tu promrzlou krajinu za oknem buď zapomněli, nebo ji alespoň vnímali jako něco krásného a exotického. Není nad to si lehnout do teplé lázně, když venku zuří počasí.

Zámky a hrady Ústeckého kraje nejen pro romantické duše

Nehledejte výmluvy! I když venku vládne déšť, můžete prozkoumat některý ze skvostů našeho kraje. Uvažujte o zámku Duchcov, který známe primárně díky neslavně proslulém Donu Giovannim – ano, Casanovovi. Jeho příběhy vás vtáhnou a možná budete muset přiznat, že i romantika má své místo ve vašem srdci, i když jste to předtím třeba popírali. A co teprve hrad Strekov, jenž vypadá, že jakmile do něj vejdete, vrátíte se v čase a v každém koutě narazíte na vyprávěč či mistra s mečem? Atmosféra tajemna a středověkých příběhů je tu tak silná, že skoro zapomenete, že je venku ošklivo. Každý hrad a zámek má svůj příběh, který může být stejně zajímavý jako román a dostatečně silný, aby vás aspoň na chvíli odtrhl od reality.

Závěrečná myšlenka

Deštivý den v Ústeckém kraji neurčuje, zda bude váš výlet skvělý nebo neúspěšný. Ba právě naopak, může to být ten nejlepší důvod objevit všechny ty skryté skvosty, které byste při slunečné obloze možná ani nevyhledali. Ať už to jsou galerie plné uměleckých děl, muzea nabité historií, nebo zámky a hrady odrážející minulé éry, vždy najdete příležitost, jak příjemně strávit čas. A i když venku prší, vždy si můžete dovolit malý "duševní sluneční svit" a prozářit si den něčím novým a vzrušujícím. Vezměte své blízké, nebo si užijte chvíle klidu sami a nezapomeňte, že každá kapka deště může znamenat nový začátek, nebo alespoň nový příběh. Tak co, kam se vydáte příště, až se oblaka zatáhnou a déšť začne na svět dopadat?

Autor: Vojtěch Konečný
Vojtěch Konečný
Jsem expert na volný čas a zábavu se zaměřením na turistiku po České republice. Miluji pohyb na čerstvém vzduchu a objevování neznámých míst naší nádherné země. Rád se o svoje zážitky a dojmy dělím s ostatními a psaní na tomto tématu mě nesmírně baví. Profesionálně se věnuji tvorbě článků, průvodců a blogů o turistice. Kromě toho se věnuji fotografování a vaření.

Napsat komentář