Oblečení podle vrstevného principu
Lidová moudrost říká, že neexistuje špatné počasí, jen špatně zvolené oblečení. A na horách to platí dvojnásob. Základem pro každého turistu by měla být vrstvená kombinace oblečení. Při chladnějším počasí je nezbytný spodní termoaktivní vrstva, nejlépe z merino vlny, která dokáže skvěle regulovat tělesnou teplotu a odvádět pot. Druhou vrstvou je pak izolační mikina nebo fleece, který poskytne potřebné teplo. Na vrch nezapomeneme na větru a vodě odolnou bundu, která nás ochrání před nepřízní počasí. A abychom si zajistili maximální pohodlí, volte vždy oblečení, do kterého se budete cítit dobře a které vám umožní volný pohyb.
Boty pro každý terén
Říká se, že s dobrými botami je polovina úspěchu na túře. Vybere si proto takové, které mají dostatečně tuhou podrážku, podporují kotník a jsou voděodolné. S anatomickou stélkou a správnou velikostí se vaše nohy nebudou cítit unaveně, ani po několika hodinách chůze. Navíc pokud natrefíte na bahno nebo vodu, nepromokavá bota je neocenitelným pomocníkem. Osobně dávám přednost vysokým trekovým botám s membránou Gore-Tex, které jsou zárukou sucha i v nejnáročnějším prostředí.
Co by nemělo chybět v batohu
Výběr batohu je stejně důležitý jako správné oblečení a obuv. Důležité je, aby batoh dobře seděl na zádech, měl dostatek kapes na různé drobnosti a byl vyroben z odolného materiálu. Ale co vlastně do něj zabalit? Na prvním místě by měla být voda a dostatečná zásoba jídla. Dále pak mapa nebo GPS navigace, první pomoc, multifunkční nůž a náhradní vrstvy oblečení. A nezapomeňte, že čím lehčí batoh, tím příjemnější cesta!
Hydratace a výživa
Žádná túra se neobejde bez řádného pitného režimu a energetických snacků. Já vždy s sebou nosím víc vody, než si myslím, že vypiji, plus nějaký izotonický nápoj pro rychlou regeneraci minerálů. Pokud jde o jídlo, sáhnu po vysokoenergetických snackech jako jsou oříšky, sušené ovoce nebo tyčinky. Nezapomínejte ani na něco teplého k jídlu, jako je instantní polévka nebo hotové turistické jídlo, které jen zalijete horkou vodou a máte pořádný oběd.
Orientace v terénu
Troufám si říct, že dobrý směr je polovina úspěchu a v horách s tím platí dvojnásob. Zda dáváte přednost klasické papírové mapě, kompasu nebo moderním GPS zařízením, mějte vždy způsob, jak se orientovat. Na mobilní telefony se nespoléhejte, baterie mohou selhat a signál v horách nemusí být. A maličkost, ale vždy před túrou studujte plánovanou trasu a informujte o ní někoho blízkého.
Nouzové vybavení
Ač by se mohlo zdát, že něco takového není potřeba, opak je pravdou. S sebou byste měli vždy nosit některé základní bezpečnostní vybavení. Například: záchrannou deku, první pomoc s dezinfekcí a náplastmi, píšťalku, čelovku a dostatek baterií. Nemyslete si, že to jsou zbytečné kilogramy navíc. Tyto věci vám v krizi mohou zachránit život, nebo spravit rozpoložení, když přišije neplánovaně špatné počasí.
Základní dovednosti v přírodě
Nakonec by žádný horal neměl opomenout ani základní outdoorové dovednosti, jako je schopnost zapálit oheň, postavit přístřešek nebo poskytnout první pomoc. Každá chvíle strávená v přírodě vás může hodně naučit a každá zkušenost se může hodit. Plus, nikdy nevíte, kdy budete muset improvizovat nebo pomoci někomu jinému. Vždyť horská turistika je nejen o krásných výhledech a svěžím vzduchu, ale i o dobrodružství a překonávání překážek.
Napsat komentář