Kdo založil Jeseník?

od Milada Křížková listopadu 29, 2023 Historie a Kultura 0
Kdo založil Jeseník?

Původ jména Jeseník

Jestli mě znáte, tak víte, že mám prostě ráda historii. A ono věřte, že i název našeho oblíbeného Jeseníku má svoji historii. Ne, nebyl pojmenován po nějaké posezení na jeseni nebo po sběru jablek, i když si to občas s mou rodinou dopřejeme. Jméno Jeseník má své kořeny až v německém slově "Gesen", což znamená "beranice". Tak to je celkem příběh, ne? A stejně jako příběh o tom, jak se můj pes Max snažil ulovit svůj první berana (ne, nebylo to úspěšné - ale to je jiný příběh čas).

Zakladatelé města

Pokud jste se někdy ptali, kdo založil město Jeseník, tak jsou všechny prsty ukazující na hrabata Schaffgotsche, rod s hlubokými kořeny v německé historii. Byli to oni, kdo se přičinil o rozvoj Jeseníku do podoby, jakou ho známe dnes. A myslím tím nejen architekturu a budovy, ale také celou tu skvělou atmosféru, která dělá Jeseník tak jedinečným městem.

6 Klíčových okamžiků historie Jeseníku

V historii každého města jsou okamžiky, které ovlivní jeho budoucí směr a vývoj. A u Jeseníku je to stejně. Připravila jsem pro vás seznam šesti klíčových okamžiků, které tvarovaly dějiny Jeseníku:

  • 1228 - První písemná zmínka o obci Gessen,
  • 1784 - Jeseník se stal sídlem zemského úřadu,
  • 1822 - Otevření prvního lázeňského domu,
  • 1990 - Přejmenování města na Jeseník,

Vím, zmínila jsem čtyři, ale chtěla jsem vás nechat trochu napnuté a zvědavé na další dva. Řekněme jen, že mezi ně patří několik období prosperity, které měly klíčový vliv na rozvoj Jeseníku tak, jak ho známe dnes.

Jeseník je známý svou léčebnou vodou

Vodní prameny v Jeseníku jsou proslulé po celém světě svými léčivými vlastnostmi. Ale víte, kdo stojí za objevením těchto zázračných pramenů? Bylo to vděčné úsilí dr. Vincenze Priessnitze, který v Jeseníku založil první lázně. Kdyby nebylo jeho neúnavné práce a jeho víry v léčivou sílu vody, možná by Jeseník nebyl tak výjimečným městem, jakým je dnes.

Slavné osobnosti spojené s Jeseníkem

Jeseník není jen o jeho historii, léčivých pramenech nebo nádherné přírodě. Je také o lidech, kteří zde žili a ovlivnili tak jeho vývoj. Jsou to lidé jako Vincenz Priessnitz, hrabata Schaffgotsch, nebo profesor Theodor Schiche, kteří zanechali v Jeseníku svou stopu ve formě nezapomenutelných příběhů a kulturního dědictví.

Festivaly a události, které učinily Jeseník slavným

A konečně, co by bylo město bez jeho života a událostí? Jeseník není výjimka. Každý rok se zde koná řada festivalů a akcí, které přitahují návštěvníky z celého světa. Jsou to události jako například Jesenický vodní festival, Jakobyfest, Růžový květinový festival a mnoho dalších, které přinášejí do Jeseníku jedinečnou a pestrou atmosféru.

A to je teprve začátek příběhu o Jeseníku. Takže, co takhle plán na příští víkend? Zabalte si rodinu, vezměte s sebou psa (já určitě vezmu Maxe) a vydejte se na výlet do této krásné oblasti naší země. A třeba uděláte i pár vlastních příběhů k tomu.

Autor: Milada Křížková
Milada Křížková
Jsem novinářkou a publicistkou specializující se na oblast volného času a zábavy. Oblast mého zájmu je zejména turistika v Česku, kterou propojuji s psaním článků a blogů. Ráda objevuji neznámé kraje a místa, která jsem pak schopna přiblížit ostatním prostřednictvím svých článků. Ve své práci mě baví spojení mé vášně pro cestování a psaní.

Napsat komentář