Nejlepší místa na výlet v Plzeňském kraji

od Vojtěch Konečný července 3, 2024 Cestování 0
Nejlepší místa na výlet v Plzeňském kraji

Plzeňský kraj je známý svou bohatou historií, malebnými krajinami a pestrou kulturou. Bez ohledu na to, zda hledáte dobrodružství v přírodě, kulturní zážitky nebo klidný rodinný výlet, v tomto regionu najdete vše, co si můžete přát.

V následujících sekcích vám představím nejlepší místa k návštěvě v Plzeňském kraji. Připravte se na objevování historických památek, malebných turistických tras a nespočtu dalších zajímavých míst, která stojí za to vidět.

Historické památky

Plzeňský kraj je bohatý na historické památky, které vyprávějí příběhy staré stovky let. Jednou z nejvýznamnějších památek je rozhodně Zámek Kozel, který se nachází jen kousek od Plzně. Tento lovecký zámek je známý svou klasicistní architekturou a nádhernými zahradami. Byl postaven na konci 18. století jako letní sídlo a dodnes přitahuje návštěvníky svou elegancí a klidem.

Další významnou památkou je Katedrála svatého Bartoloměje v Plzni. Tento gotický skvost dominuje městskému náměstí a její věž, nejvyšší v České republice, nabízí úchvatný výhled na celé město. Katedrála byla založena ve 13. století a její interiér je zdoben nádhernými vitrážemi a barokními oltáři. Turisté si často užívají procházku po přilehlých historických ulicích, které dýchají starobylou atmosférou.

Nelze opomenout ani hrad Rabí. Tento mohutný hrad je jedním z nejrozsáhlejších hradních komplexů v České republice. Byl postaven ve 13. století a měl sloužit jako obranná pevnost proti nepřátelským útokům. Dnes je otevřen veřejnosti a návštěvníci si mohou prohlédnout zbytky jeho monumentálních zdí, věží a nádvoří. O hradu Rabí se říká, že je jedním z nejtajuplnějších míst v regionu, a každý, kdo jej navštíví, pocítí jeho magickou atmosféru.

"Honza se díval dolů, na louku a na zeleni, kde tenkrát ležely rozvaliny hradu. Říká se, že tu prý odpočívá poklad." - Alois Jirásek

Pro milovníky technických památek je tu pivovar Plzeňský Prazdroj. Pivovar, kde se vaří světoznámý Pilsner Urquell, je nejen jedním z nejstarších pivovarů, ale také místem, kde se zrodil světlý ležák. Návštěvníci si mohou prohlédnout historické sklepy, kde pivo zraje, a ochutnat čerstvý nefiltrovaný ležák přímo ze sudu. Pivovar Plzeňský Prazdroj není jen turistickou atrakcí, ale i místem, kde se setkává historie s moderní pivovarnickou tradicí.

Mimo Plzeň samotnou, stojí za návštěvu také klášter Plasy. Tento barokní klášter s rozsáhlým komplexem staveb a nádhernými zahradami je jedním z nejvýznamnějších barokních památek v České republice. Klášter byl založen v roce 1144 a jeho historie je plná zajímavých příběhů a legend. Návštěvníci si mohou prohlédnout nádherný interiér klášterního kostela, historickou knihovnu a další významné části komplexu. Klášter Plasy je ideálním místem pro klidnou procházku a meditaci daleko od ruchu města.

Přírodní krásy

Plzeňský kraj je bohatý na přírodní krásy, které stojí za to objevit. Region nabízí pestré scenérie, od zelených lesů přes klidná údolí až po fascinující skalní útvary. Jedním z nejznámějších míst je Šumava, národní park, který se může pochlubit neuvěřitelně rozmanitou flórou a faunou. Pro milovníky turistiky je to skutečný ráj s mnoha trasami a stezkami.

Šumava je nejen o lesích, ale také o jedinečných přírodních jevech jako jsou ledovcová jezera. Na české straně Šumavy najdete například Černé jezero a Čertovo jezero. Oba jsou obklopeny hustými lesy a návštěva těchto míst nabízí nezapomenutelné zážitky. Malebné břehy a čistá voda těchto jezer vás okamžitě okouzlí.

Dalším skvostem Plzeňského kraje je CHKO Český les, kde můžete objevovat tajuplné lesy a nádherná údolí. Tento chráněný krajinný park je ideální pro ty, kteří hledají klid a ticho, daleko od civilizace. Při procházkách zde můžete natrefit na vzácné živočichy jako jsou rysi, jeleni a dokonce i divocí kanci. Příroda zde nenechává nikoho chladným.

Český les je skutečně výjimečné místo, kde můžete zažít přírodu v její pravé podobě, říká David Starka, odborník na ochranu přírody.

Rádi bychom také zmínili Plzeňské jeskyně, fascinující podzemní systémy, které vám vezmou dech. Například jeskyně Klenová se svými úchvatnými stalaktity a stalagmity je něco, co musíte vidět na vlastní oči. Jeskyně jsou ideální pro dobrodruhy, kteří chtějí proniknout hlouběji do tajů přírody.

Pokud hledáte místo k relaxaci, navštivte jednu z mnoha přírodních rezervací v regionu. Například přírodní park Horní Berounka je ideální místo pro rodinné pikniky a odpočinek u řeky. Široká řeka nabízí možnosti koupání i rybaření a malebné okolí je skvělým místem k procházkám.

Pro ty, kteří milují cyklistiku, je tu řada dobře značených cyklotras. Plzeňský kraj nabízí nejen náročné horské trasy, ale i příjemné rovnější cesty, které jsou ideální pro rodiny s dětmi. Během cyklovýletu můžete objevit kouzlo zdejší přírody a zastavit se na mnoha krásných vyhlídkách, kde si odpočinete a načerpáte síly.

Nezapomeňte si také zajít na některý z mnoha rozhleden, které jsou rozmístěny po celém kraji. Například rozhledna na Šibeničním vrchu poskytuje úchvatný výhled na okolní krajinu a je skvělým místem pro fotky. Při dobré viditelnosti dohlédnete až do Německa.

Za zmínku stojí i botanické zahrady a arboreta jako je Arboretum Americká zahrada, kde můžete obdivovat různé druhy vzácných rostlin a stromů. Plzeňský kraj je tedy nejen o historických památkách, ale nabízí i mnoho přírodní krás k objevování a vychutnávání. Připravte se na dobrodružství!

Kulturní atrakce

Kulturní atrakce

Plzeňský kraj je nejen rájem pro milovníky historie a přírody, ale také pro ty, kteří mají rádi kulturu. Plzeň, hlavní město regionu, byla v roce 2015 vyhlášena Evropským hlavním městem kultury a od té doby se kulturní život města jen rozrostl. Jedním z nejvýznamnějších kulturních center v Plzni je Divadlo J. K. Tyla. Toto divadlo nabízí širokou škálu představení od klasických divadelních her přes opery až po moderní balet.

Plzeňský kraj má také bohatou nabídku muzeí. Například Národopisné muzeum Plzeňska je skvělým místem, kde se můžete dozvědět více o tradicích a zvyklostech regionu. Pokud máte rádi pivo, nesmíte minout Pivovarské muzeum, které vás zavede do historie vaření piva, a to nejen v Plzeňském Prazdroji, ale i v dalších menších pivovarech. Stojí za to si udělat prohlídku a poté ochutnat některá z tradičních piv.

Nesmíme zapomenout na Galerii města Plzně, kde můžete zhlédnout díla významných českých i zahraničních umělců. Galerie organizuje pravidelné výstavy, takže pokaždé můžete zažít něco nového.

Festivaly a slavnosti

Plzeňský kraj je také dějištěm mnoha festivalů, které přitahují návštěvníky z celého světa. Mezi nejznámější patří Mezinárodní filmový festival v Plzni. Tento festival se koná každý rok na začátku léta a představuje nejlepší filmy z celého světa. Je to skvělá příležitost vidět filmové premiéry a potkat známé osobnosti z filmového průmyslu.

„Festival Finále Plzeň je každoroční filmová událost, která spojuje filmové nadšence a profesionály. Je to místo, kde se rodí nové filmové hvězdy,“ - Festival Finále Plzeň

Dalším významným kulturním svátkem je Plzeňský anděl, slavnost, která každý rok na jaře zaplní centrum města stánky řemeslníků, koncerty a divadelními představeními. Tato slavnost si získala oblibu jak u místních obyvatel, tak u turistů.

Unikátní kulturní zážitky mimo Plzeň

Nepřehlédněte ani další kulturní perly mimo Plzeň. Například v městečku Klatovy můžete navštívit katakomby, což je unikátní historický komplex podzemních chodeb a krypt. Nejstarší část pochází z poloviny 17. století a představuje fascinující pohled do minulosti.

V Domažlicích se zase každoročně konají Chodské slavnosti, které představují jeden z největších folklórních festivalů v České republice. Můžete se těšit na tradiční hudbu, tanec, jarmark a mnoho dalších aktivit, které oslavují bohaté kulturní dědictví regionu. Tento festival vám umožní plně poznat autentickou chodskou kulturu.

Kulturní atrakce Plzeňského kraje nabízejí tak pestré zážitky, že si určitě najdete něco, co vás nadchne a zaujme. Ať už se jedná o divadelní představení, muzeum, festival nebo historické památky, každý návštěvník si přijde na své.

Rodinné výlety

Rodinné výlety v Plzeňském kraji nabízejí spoustu možností pro zábavu a vzdělávání. Jedním z nejpopulárnějších míst je Plzeňská zoo, která je domovem více než tisíce zvířat z různých koutů světa. Každoročně přitahuje stovky rodin, které si chtějí užít den mezi exotickými zvířaty.

Dalším skvělým místem pro rodinný výlet je DinoPark Plzeň. Tento park je ideální pro malé i velké milovníky dinosaurů. Procházkou mezi realistickými modely pravěkých tvorů mohou děti i dospělí objevit fascinující historii naší planety. Navíc, v parku jsou i různé interaktivní prvky, které dělají návštěvu ještě zajímavější.

Pro rodiny, které preferují přírodu, je tu Šumava. Národní park Šumava nabízí mnoho tras vhodných pro rodinné výlety. Kilometry turistických stezek, krásné lesy a čisté potůčky dělají z tohoto místa ideální cíl pro milovníky přírody. Na některých trasách můžete narazit na dřevěné vyhlídky, kde můžete relaxovat a vychutnávat si nádherné výhledy na okolní krajinu.

Zajímavou zastávkou může být také Tachov a jeho blízké okolí. Zde můžete navštívit historickou tvrz a užít si procházku po břehu řeky Mže. Rodiče ocení klidné prostředí a děti možnost hrát si venku bez rušivých vlivů města.

"Plzeňský kraj je úžasným místem pro rodinné výlety. Je zde tolik různých aktivit pro všechny věkové kategorie," říká Jana Nováková, známá česká cestovatelka a blogerka.

Pokud máte rádi techniku, určitě nezapomeňte navštívit Techmania Science Center v Plzni. Toto interaktivní muzeum je plné exponátů, které zábavným způsobem představují vědu a techniku. Pro děti i dospělé je to skvělá příležitost, jak se něco nového naučit a zároveň se dobře pobavit.

Zábava nejen pro děti

Rodinné výlety nejsou jen o dětech, mnohá místa v Plzeňském kraji nabízejí zábavu i pro dospělé. Například Pivovarské muzeum Plzeň je ideální pro rodiče, kteří si chtějí odpočinout a dozvědět se něco o historii piva. Zatímco děti mají možnost se účastnit různých programů a workshopů, rodiče mohou ochutnat tradiční česká piva.

  • Prohlídky pivovaru
  • Ochutnávky piv
  • Interaktivní expozice pro děti

Plzeňský kraj je skvělým místem pro rodinné výlety. Nabízí širokou škálu aktivit, které potěší jak děti, tak dospělé. Ať už máte zájem o zvířata, dinosaury, přírodu nebo techniku, v tomto regionu najdete vždy něco zajímavého pro celou rodinu. Tak neváhejte a vydejte se na nezapomenutelné rodinné dobrodružství!

Tipy na ubytování

Tipy na ubytování

Plzeňský kraj nabízí širokou škálu ubytovacích možností, které vyhovují jakémukoli rozpočtu a preferencím. Ať už dáváte přednost luxusním hotelům, útulným penzionům nebo kempům uprostřed přírody, najdete zde něco pro sebe. Začněme našimi oblíbenými možnostmi.

Luxury Hotels

Pokud máte rádi pohodlí a špičkové služby, můžete si zarezervovat pokoj v jednom z několika luxusních hotelů v regionu. Hotel U Zvonu v Plzni se pyšní nejen centrální polohou, ale i stylovým interiérem a prvotřídní restaurací. Tento hotel vám nabídne dokonalý zážitek z pobytu, ať už přijíždíte služebně nebo na dovolenou. Nezapomeňte navštívit jejich wellness centrum, kde najdete saunu, vířivku a různé druhy masáží, které vás zaručeně zrelaxují.

Charming Pensions

Pro klidnější a osobnější zážitek z pobytu doporučujeme penziony v menších obcích. Jedním z nich je Penzion Na Úhlavě v Klatovech. Tento rodinný penzion je známý svým přátelským personálem a útulnými pokoji. Kromě pohodlného ubytování zde najdete i skvělou domácí kuchyni. Zajímavostí je, že Penzion Na Úhlavě obdržel ocenění za nejlepší gastronomii v kategorii malých penzionů v roce 2023.

Campgrounds

Pro ty, kteří si chtějí užít spojení s přírodou, jsou kempy ideální volbou. Kemp Ostende u přehrady Hracholusky je perfektním místem pro rodinnou dovolenou. Nabízí širokou škálu aktivit jako je koupání, rybaření, nebo projížďky na loďce. Nedaleko kempu se nachází i naučná stezka, která vás provede malebnou okolní krajinou.

„Kempování v Plzeňském kraji je jedinečný způsob, jak si užít krásy české přírody. Kemp Ostende je skvělým příkladem toho, jak kvalitní může takový zážitek být,“ říká Pavel Novák, místní průvodce.

Unique Stays

Pokud hledáte něco netradičního, zkuste přenocování na zámku. Hotel Zámek Zbiroh kombinuje historickou atmosféru s moderním komfortem. Najdete zde pokoje zařízené v historickém stylu, prostorné zahrady a skvělé možnosti stravování. Navíc se zde pravidelně pořádají akce a prohlídky, které vám přiblíží historii tohoto nádherného místa.

Pokud plánujete výlet do Plzeňského kraje, je zde nespočet možností, kde se ubytovat, a každý si najde tu pravou. Stačí si vybrat podle svých preferencí a užít si nezapomenutelný pobyt.

Autor: Vojtěch Konečný
Vojtěch Konečný
Jsem expert na volný čas a zábavu se zaměřením na turistiku po České republice. Miluji pohyb na čerstvém vzduchu a objevování neznámých míst naší nádherné země. Rád se o svoje zážitky a dojmy dělím s ostatními a psaní na tomto tématu mě nesmírně baví. Profesionálně se věnuji tvorbě článků, průvodců a blogů o turistice. Kromě toho se věnuji fotografování a vaření.

Napsat komentář