Nejlepší místa ke koupání zdarma v Praze

od Milada Křížková května 22, 2024 Cestování 0
Nejlepší místa ke koupání zdarma v Praze

Letní dny v Praze dokážou být pořádně horké, a proto je dobré vědět, kde se můžete osvěžit, aniž byste museli platit za vstupné. Praha skýtá mnoho krásných míst, kde si můžete užít koupání zdarma, od přírodních koupališť po tajná místa u Vltavy. Podívejme se blíže na čtyři z nich.

Přírodní koupaliště Divoká Šárka

Přírodní koupaliště Divoká Šárka se nachází v malebném údolí stejnojmenného přírodního parku. Toto místo svou krásou a atmosférou přitahuje Pražany všech věkových kategorií. Koupaliště je situováno v lesíklaneckém prostředí, obklopené skálami a zelení, což dává návštěvě zvláštní kouzlo.

Historie koupání v Divoké Šárce sahá až do první poloviny 20. století, kdy se zde lidé začali pravidelně osvěžovat v přírodních tůních. I když se od té doby mnohé změnilo, duch místa zůstal nezměněn. Tato oblast je oblíbená nejen mezi místními obyvateli, ale láká i turisty hledající únik z rušného města.

Vstup do vodní plochy je zcela zdarma, což je velkým lákadlem pro rodiny s dětmi, studenty i seniory. Voda v koupališti je pravidelně kontrolovaná, takže se nemusíte bát o její kvalitu. K dispozici jsou také lavičky a travnaté plochy k piknikům nebo odpočinku na dece. Často tu narazíte na lidi, kteří přijeli na kolech nebo pěšky z nedalekých stezek.

Oblíbenou aktivitou v Divoké Šárce je turistika. Okolní lesy a skalnaté výhledy nabízejí mnoho možností pro pěší výlety. Po osvěžení v koupališti si můžete dát přestávku a projít se po některé z mnoha turistických tras. Tato oblast je známá svou rozmanitou flórou a faunou, což ocení zejména milovníci přírody.

Petr Mach, pravidelný návštěvník, říká: “Divoká Šárka je pro mě oázou klidu. Každé léto tady trávím spoustu času s rodinou. Děti milují koupání a my dospělí si užíváme nádherné procházky po okolí.”

Další zajímavostí je blízkost hostince, kde si můžete po koupání dopřát chutné občerstvení. Nabídka jídel a nápojů je pestrá a ceny jsou velmi přívětivé. Je to skvělý způsob, jak zakončit den plný zábavy a relaxace. Na dětském hřišti mohou děti bezpečně dovádět, zatímco rodiče odpočívají na zahrádce se sklenkou osvěžující limonády nebo piva.

Pokud plánujete navštívit Divokou Šárku, nezapomeňte si vzít s sebou dostatek vody, opalovací krém a klobouk na ochranu před sluncem. Oblast je dobře dostupná městskou hromadnou dopravou, což ji činí ještě atraktivnější pro obyvatele hlavního města. Bezplatné koupání v krásném přírodním prostředí je snem každého, kdo hledá levný a přitom příjemný způsob, jak strávit letní den.

Lom Velká Amerika

Lom Velká Amerika je znám především svou nádhernou tyrkysovou vodou, která láká ke koupání a odpočinku. Tento zatopený kamenolom nacházející se nedaleko obce Mořina je často nazýván „český Grand Canyon“. Lom je obehnán strmými stěnami, což vytváří překrásné scenérie vhodné pro fotografování a relaxaci v přírodě. Pověstná je také jeho čistá voda, která zajišťuje příjemné koupání během letních měsíců.

Velká Amerika je však přísně chráněným územím a oficiálně zde není dovoleno koupat. Přesto sem každé léto míří stovky lidí, aby si vychutnali koupání v tomto přírodním ráji. Skvělou alternativou je procházka kolem lomu s výhledem na modrou vodu. Pokud se rozhodnete pro koupání, důrazně doporučuji dbát na vlastní bezpečnost a respektovat přírodní bohatství oblasti.

Tento lom má rovněž bohatou historickou hodnotu. V minulosti se zde těžil vápenec a díky tomu zde vznikly dnes oblíbené turistické trasy. Dnes je Velká Amerika hojně navštěvována nejen pro koupání, ale i pro krásné výhledy a možnost objevování starých důlních štol. Je to ideální místo pro rodinný výlet, kde si můžete užít den v přírodě a zároveň se něco nového dozvědět.

Na místě jsou i různé stezky a vyhlídky, kde si můžete odpočinout a užít si nádherný výhled na celý lom. Doporučuji si vzít s sebou piknikový koš, dobré jídlo a pití, a užít si krásný den u vody. Pokud plánujete návštěvu s dětmi, jako já s mým Viktorem, je dobré si předem zjistit lokální předpisy a pravidla pro návštěvníky, aby byl váš výlet bezpečný a příjemný.

Koupání v Lomu Velká Amerika je skvělou možností, jak strávit letní dny bez nutnosti finančních výdajů. Nabízí kombinaci přírody, historie a dobrodružství, kterou ocení každý, kdo hledá něco nového při svých cestách po okolí Prahy. Přesto nezapomínejte na ohleduplnost k přírodě a bezpečnost svou i ostatních.

Vltava - pláže a skrytá místa

Praha nabízí množství míst podél Vltavy, kde se dá výborně koupat. Nejsou to místa s honosným vybavením, ale poskytují dostatečný komfort pro letní relax. Začněme na jihu Prahy, kde se nachází oblíbené místo Koupání Modřany. Tato pláž je sice menší, ale má své kouzlo. Místo je dobře dostupné, a pokud chcete strávit tichý den u vody, je to ideální volba. Přilehlé trávníky a stinná místa pod stromy činí z Modřan příjemné útočiště před letním horkem.

Dále po proudu se nachází Smíchovská pláž - unikátní městská pláž situovaná nedaleko centra města. Během letních měsíců se Smíchovská pláž promění v rušné místo plné zábavy a relaxace. K dispozici tu jsou nejen travnaté a písčité plochy, ale i možnost sportovních aktivit jako plážový volejbal nebo půjčovna paddleboardů. Je to ideální místo pro rodiny s dětmi.

Kousek dále, u Libeňského mostu, najdete další skvělé místo ke koupání, známé jako Libeňský ostrov. Toto místo je méně frekventované, a tudíž ideální pro ty, kteří preferují klid a příjemné prostředí. Pro milovníky přírody je to skvělá volba, protože zdejší vody jsou čisté a prostředí je obklopené zelení.

Na severu Prahy se nachází Trojská obec s krásným přírodním prostředím. Tam, kde řeka Vltava tvoří menší zátoku, je ideální místo pro koupání, plavby na lodičkách nebo jen posedávání u vody. Troja je známá svou pohodou a atmosférou, která vás na chvíli přenese mimo městský shon.

Pro ty, kteří hledají nenápadná a více skrytá místa, doporučuji prozkoumat oblasti kolem zámku Zbraslav. Tamní části Vltavy nabízejí úchvatná zákoutí s nádhernými výhledy. I když nejsou tyto oblasti přímo vybavené pro koupání, najdete zde tichá místa, kde si můžete užít osvěžení v řece.

Sledujte v těchto oblastech kvalitu vody, jelikož se může v průběhu sezóny měnit. Chcete-li se dozvědět aktuální stav, navštivte oficiální web města Prahy, kde jsou pravidelně aktualizovány informace o kvalitě vody v různých částech řeky.

Navíc, vždy se ujistěte, že dodržujete základní pravidla bezpečnosti. Vltava je řeka s poměrně silným proudem, a proto je důležité dávat pozor na děti a méně zdatné plavce. Není od věci si předem zjistit, kde se nacházejí nejbližší záchranné body nebo místa s přítomností plavčíků.

Koupání ve Vltavě je nejen osvěžující, ale také přináší nevšední pohledy na Prahu z jiné perspektivy. Je to jedna z nejlepších věcí, kterou můžete v letních měsících vyzkoušet. - Místní průvodce

Stará pískovna v Dolních Počernicích

Stará pískovna v Dolních Počernicích je skvělým místem k letnímu osvěžení, a to zcela zdarma. Tento přírodní prostor je oblíbený nejen pro svou malebnou polohu, ale i pro čistou vodu a klidnou atmosféru. Nachází se zde několik malých pláží, kde se můžete usadit a během horkých dní si užívat koupání.

Navštěvovali jsme tuto pískovnu s Viktorem a naším psem Maxem několik let po sobě a vždy jsme se vraceli spokojeni. Pokud přemýšlíte o trávení odpoledne v přírodě, je to ideální volba. Přestože se okolí mění s růstem města, Stará pískovna zůstává oázou klidu a ticha.

Přírodní Krása a Historie

Pískovna má svou historii, která sahá až do časů, kdy zde probíhala těžba písku. Dnes je už těžba minulostí, a díky tomu se pískovna mohla stát místem rekreace. Příroda okolo je nádherná; je to kombinace lesů, luk a malých kopečků. Když tam jste, snadno zapomenete, že jste jen kousek od Prahy.

Jedna z věcí, která na této lokalitě zaujme, je množství různých ptáků. Ptáci zde mají ideální prostředí k hnízdění a vy se můžete těšit na krásný koncert jejich zpěvů. Přidejte k tomu čistou vodu a svěží vzduch a máte místo, které je přímo stvořené pro odpočinek.

"Pískovna v Dolních Počernicích je skvělým příkladem toho, jak se může příroda rekuperovat a stát se místem odpočinku pro lidi, zatímco poskytuje útočiště pro divokou přírodu." - Česká Ekologická Společnost

Praktické Tipy

Aby byl váš den strávený u Staré pískovny co nejpříjemnější, máme pro vás několik tipů. Předně, nezapomeňte si vzít dostatek vody a nějaké občerstvení. V okolí není mnoho obchodů, a proto je dobré mít vše potřebné s sebou. Pokud plánujete plavat déle, vezměte si s sebou deku nebo skládací židli, abyste měli pohodlí i na břehu.

V letních měsících se zde může objevit více lidí, ale díky rozlehlosti oblasti si každý může najít své klidné místo. Nejlepší čas k návštěvě je brzy ráno nebo pozdě odpoledne, kdy je tu méně lidí. A nezapomeňte si vzít pytlík na odpadky, pomozme udržet toto krásné místo čisté.

Pro ty, kdo milují aktivní odpočinek, je v okolí i několik cyklostezek a turistických tras. Takže můžete spojit koupání s příjemnou procházkou nebo cyklistickým výletem. Stará pískovna nabízízážitky pro celou rodinu, a to nejen při koupání.

Autor: Milada Křížková
Milada Křížková
Jsem novinářkou a publicistkou specializující se na oblast volného času a zábavy. Oblast mého zájmu je zejména turistika v Česku, kterou propojuji s psaním článků a blogů. Ráda objevuji neznámé kraje a místa, která jsem pak schopna přiblížit ostatním prostřednictvím svých článků. Ve své práci mě baví spojení mé vášně pro cestování a psaní.

Napsat komentář