Nejlepší tipy na výlety v Jeseníkách: Příroda, památky a turistika

Nejlepší tipy na výlety v Jeseníkách: Příroda, památky a turistika

Proč zrovna Jeseníky?

Znám to velmi dobře, často se mi stává, že když přijde řeč na výlet, někdo z rodiny či přátel nadhodí: „Co takhle Jeseníky?“ a to nikdy není špatný nápad. Proč jsou Jeseníky tak atraktivní? Hned na první pohled zaujmou svou krásnou a členitou krajinou. Jeseník je to místo, kde najdete klid, vzduch tak čistý, že by se dal skoro krájet, a přírodní scenerie, které z obrazovek počítačů přecházejí do skutečnosti. Není divu, že každoročně na toto místo v Česku směřuje tolik turistických šlapek. A kdo má rád více než jen turistiku, ocení i pestré možnosti sportovního vyžití, ať už v zimě, tedy v čase sjezdovek a bílé pokrývky, nebo v létě, kdy se dá vydat třeba na horskou cyklistiku nebo výškové lanové parky.

Rejvíz - pohádková příroda a mechové jezírko

Jedním z míst, která v Jeseníkách rozhodně stojí za návštěvu, je Rejvíz. To je největší rašeliniště ve střední Evropě a najdete zde opravdu kouzelné místo – mechové jezírko. Jezírko samotné je obklopeno hustým mechem a připomíná místo vykrojené přímo z pohádky, kde by se člověk vůbec nedivil, kdyby z lesního podhoubí vyskočil skřítek nebo lesní víla. Když jsem tam byl osobně, nemohl jsem přestat mávat rukou nad hladinou, abych si ověřil, že to opravdu není optický klam a že jezírko není nějaký magický výtvor. Na Rejvíz se navíc dostanete po naučných stezkách, kde se dozvíte spoustu zajímavostí o místní flóře a fauně, a jak tak kráčíte lesem, začnete si připadat jako byste se na chvíli ocitli mimo čas.

Praděd - strážce hor

Povídalo se mi o starém předku, co bdí nad celými Jeseníky – tak se dostáváme k Pradědu. Ačkoliv místní tvrdí, že byl rozhled již od pravěku pojmenován po dávném patriarchovi, já si dovolím trochu romantičtější výklad. Praděd je totiž nejvyšší vrchol Hrubého Jeseníku a z jeho vrcholu to vypadá, jako by starý dobrý dědeček pečlivě obhlížel okolní vesnice a údolí, aby se postaral, že všechno běží, jak má. Já když jsem tam byl, škádlil jsem mého věrného čtyřnohého kamaráda Bobíka, že od teď už bude chodit jen do Jeseníků – což se mu asi potěšilo, protože rázem zapomněl na všechny ostatní výlety do hor.

Dlouhé stráně - zázrak lidské vynalézavosti

Jestli existuje v Jeseníkách něco, co dokáže ukázat, že lidé dokážou stvořit něco opravdu úchvatného, pak to bude přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně. Nebudu zde dlouze rozebírat technické detaily, protože bych stejně leckomu z vás ujal vítr z plachet. Raději se zaměřím na to, co mě nejvíce fascinovalo při mém prvním návštěvě – a sice to, jak skvěle se tento kolos sladil s okolní přírodou. Když jsem tam stál na vrcholu hráze a rozhlížel se kolem, připadal jsem si jako ve scéně z nějakého sci-fi filmu. A pak je tu i vyhlídka, odkud můžete pozorovat jesenické kopce jako na dlani. Vždycky když tam někoho vezu, sázím se s ním o čokoládovou tyčinku, že tato panoramatická podívaná ho dostane do kolen. A víte co? Zatím jsem žádnou tyčinku neztratil!

Králický Sněžník - na dotek nebi

Kdykoli se rozpovídám o horách, nemůžu minout Králický Sněžník. Jde o druhý nejvyšší vrchol Jeseníků a jak už jeho jméno napovídá, sníh tu má obvykle nejdelší sezónu. Z vrcholu máte pocit, že byste skoro mohli dosáhnout na oblohu a odtamtud vám to k Nejvyššímu určitě nebude připadat tak daleko. Při jedné zimní túře, kdy byla vrcholová cesta pokryta svěží bílou přikrývkou, jsem neodolal a svou stopu zanechal ve sněhu ve tvaru srdce. Bylo to při východu slunce a ten moment, kdy se zlatavé paprsky rozlily po sněhovém plášti, vám prostě vezme dech. A kdyby vám byly všechny ty výhledy málo, můžete si na Sněžníku vyzkoušet i lyžování či snowboarding – ovšem teprve poté, co se mi podaří slíznout nadřené mezery od bot!

O „stopovačkách“ a závěrečný tip na výlet

Tak a je tu závěrečná perlička - příběh ze života. Stala se nám před několika lety věc - vyrazil jsem s partičkou kamarádů na tzv. „stopovačku“ právě do Jeseníků. S batohy na zádech a s nadějí v srdci jsme se rozhodli nechat se unášet dobrodružstvím, které nám přichystal osud po dálnicích a místních silnicích. Je to svým způsobem trochu jako rybaření – nikdy dopředu nevíte, co vám kousne. Nakonec nám kousnul kousek štěstí ve formě místního sedláka, co nás svezeními odvezl až ke vstupu do skalnatého ráje zvaného Adršpašsko-teplické skály. To mimochodem, je také skvělé místo, kam se můžete v Jeseníkách podívat - a je tu zase úplně jiná atmosféra než na horských vrcholech. Skalní bludiště, útesy a rokle – ideální k dosažení pocitu, že za každým skalním útvarem může na vás vyskočit drak nebo se najednou ocitnete ve středověkém prostředí. Vřele tady doporučuji navštívit i jiné zajímavé lokality jako Velký vodopád či Pantheon.

No a teď, když jsem se vám pokusil přiblížit Jeseníky všemi smysly, je jen na vás, v jaké stopě se do nich vydáte a co všechno tam objevíte. Zatímco budete na cestě, já budu s Bobíkem plánovat další výlet, poněvadž těch míst, kam se vydat, je v Jeseníkách na dlouhé měsíce. Přeji vám krásné zážitky a nezapomeňte, že kdykoliv se vám bude chtít vykročit z domova, Jeseníky otevřou svou náruč s láskou přírodovědce a dobrodruha!

Autor: Vojtěch Konečný
Vojtěch Konečný
Jsem expert na volný čas a zábavu se zaměřením na turistiku po České republice. Miluji pohyb na čerstvém vzduchu a objevování neznámých míst naší nádherné země. Rád se o svoje zážitky a dojmy dělím s ostatními a psaní na tomto tématu mě nesmírně baví. Profesionálně se věnuji tvorbě článků, průvodců a blogů o turistice. Kromě toho se věnuji fotografování a vaření.

Napsat komentář