Co dělat v Ústeckém kraji?

Co dělat v Ústeckém kraji?

Zámky a hrady Ústeckého kraje

Ústecký kraj je naprostou pokladnou pokud jde o počet hradů a zámků. Ale nejen množstvím, ale také neobyčejnou různorodostí a krásou těchto historických památek se lze v kraji pochlubit. Pokud jste milovníci historie jako já, mám pro vás pár tipů kde můžete načerpat historickou energii.

Zámek Duchcov je jistě jedním z nich. Jeho fascinující historia a krásné prostředí hodně připomíná doby, kdy se zde proháněli duchové v různorodých renesančních kostýmech. Určitě nenechte ujít prohlídku zámku. Je na něm k vidění několik sbírek, které zahrnují historický nábytek, sklo, porcelán a mnoho dalšího. A přitom si objednejte průvodce, který vám ukáže i ty nejzajímavější kouty tohoto místního zámku.

Nedaleko Duchcova naleznete další skvost - zámek Jezeří. Dříve známý jako Eisenberg nebo také Jezerní hrádek, láká mnoho návštěvníků svou nezapomenutelnou atmosférou a neuvěřitelnými výhledy na okolní krajinu a Severočeskou hnědouhelnou pánev.

A pokud jste již v kraji, nenechte si ujít hrad Střekov, jeden z nejmalebnějších hradů naší země, nádherně položený nad soutokem řek Labe a Bíliny. Nejenže je atrakcí pro turisty, ale také pro různé kulturní a umělecké akce. Já osobně si vzpomínám na jedno nádherné letní odpoledne, kdy jsem seděla na zdejším nádvoří, slyšela zvuky koncertu a hleděla do kraje, který se rozkládal pod hradem - to byl zážitek!

Příroda Ústeckého kraje

Pokud jste spíše příznivci přírody než historie, i pro vás má Ústecký kraj hodně co nabídnout. Oblast nabízí překrásné krajinné oblasti, národní parky a chráněné krajinné oblasti, které jsou i domovem pro mnohé rostliny a živočichy.

Národní park České Švýcarsko je jedno z těchto úžasných míst. Pokud jste ještě nenavštívili tento kraj, určitě si to naplánujte. Je to místo, kde čas zastavil a příroda si zachovala svou prvotní krásu. Místní lesy, skalní města, hluboká údolí s čistými říčkami a tajemné rokle jsou jako stvořené pro dlouhé procházky a výlety.

Nedaleko od Českého Švýcarska najdete další perlu přírodních rezervací - Lužické hory. Odvážné trasy pro cyklisty, výletní stezky pro rodiny i horské výšlap pro náročné turisty - to vše vám Lužické hory nabízí. Různé trasy jdoucí skrz nádherné lesy, louky plné motýlů a malebné vesničky s červenými střechami.

Kultura a umění

Ústecký kraj není jen o přírodě a historii. Ukazuje také svou bohatou kulturní stránku. Ať už jste fanouškům umění, hudby, divadla, nebo literatury, v kraji naleznete mnoho kulturních památek a událostí, které jistě stojí za to navštívit.

Začneme u umění. Galerie výtvarného umění v Mostě je místem, které by nemělo uniknout vaší pozornosti. Tato galerie je domovem mnoha zajímavých výstav a uměleckých děl, od starých mistrů až po současné umělecké trendy.

Pokud jste spíše milovníci hudby, pak je zde Městské divadlo v Ústí nad Labem. Je to míst, které pravidelně pořádá koncerty a hudební představení. Od opery, přes balet, až po rockové a popové koncerty. Já sama jsem zde byla na několika skvělých představeních a každé z nich bylo jedinečným zážitkem.

Kulinární zážitky

Jsme u mých nejoblíbenějších témat - jídla a pití. Ano, Ústecký kraj také není ochuzen o skvělé gastronomické zážitky a speciality.

Pokud jste v kraji, nenechte si ujít návštěvu některé ze mnoha výborných restaurací, které se zde nachází. Pro mě osobně je jednou z nejlepších restaurace U Magistrů v Teplicích. Nejenže nabízí vynikající jídlo a nádherou atmosféru, ale také skvělý výhled na město.

Ústecký kraj je také známý vínem. V kraji se nacházejí některé z nejlepších viničních oblastí v České republice. Zde je možné si pochutnat na pravém českém víně a také se dozvědět něco o tom, jak se vyrábí. Například vinařství U Kapličky v Roudnici nad Labem je hodně známé a navštívené.

Sport a aktivní dovolená

A nakonec přichází téměř povinná část jakéhokoli cestování - sport a aktivní zábava. Pokud máte rádi pohyb a sport, pak je Ústecký kraj ideální pro vás. Mnoho turistických tras, cyklistických tras, lyžařských středisek a dalších sportovních aktivit je tady na vás čeká.

Určitě nenechte ujít Lyžařské středisko Klíny. To je jedno z nejlepších míst pro lyžování v kraji, s několika sjezdovými trasami a dobrou infrastrukturou pro lyžaře. A pokud jste začátečník, nebojte se, zde je také škola lyžování.

A pokud říkáme o aktivní zábavě, nelze zapomenout na cyklistiku. Ústecký kraj je plný nádherných cyklostezek. Třeba stezka po labském cyklokoridoru je nádherná a velmi oblíbená.

Závěrečné myšlenky

Pokud plánujete cestovat do Ústeckého kraje, máte spoustu možností, jak strávit svůj čas. Ať už máte rádi historii, přírodu, kulturu, jídlo a víno, nebo jste sportovně nadaní, všechno to tady najdete. Já sama jsem v kraji strávila mnoho úžasných okamžiků a těším se na další návraty. Mám pocit, že vždy je tady něco nového k objevení.

Autor: Klára Nováková
Klára Nováková
Jsem odbornice na volný čas a zábavu a miluji psaní o turistice v Česku. Často trávím čas v přírodě a objevuji nové trasu pro mé čtenáře. Jsem autorkou několika publikací o krajinách a památkách našeho krásného kraje. Pracuji také jako poradce v oboru cestovního ruchu, kde svým klientům navrhuji personalizované trasy a zážitky.

Napsat komentář