Co musíte vidět v jižních Čechách?

od Vojtěch Konečný prosince 2, 2023 Cestování 0
Co musíte vidět v jižních Čechách?

Drobné klenoty jižních Čech: tajemné hrady a zámky

Bez ohledu na to, jestli jste fanatický milovník historie, nebo se jen občas rádi vypravíte na výlet, určitě musíte objevit některé hrady a zámky jižních Čech. Tento region je jimi doslova prosycený. Hrad Hluboká nad Vltavou je jedním z nich, který mi, Vojtěchovi, učaroval jako dítěti, a stále má pro mě osobitý kouzlo.

Dětinskou představu o sytém králi, princezně a dobromyslném rytíři mám pevně svázanou s výletem na tento zámek. Představte si romantický hrad vysoko nad řekou, obklopený anglickým parkem, kde se pasou bělokrké jeleni. Mně to pokaždé vykřeše obraz z pohádek. Hrad má svůj původ v středověku, ale jeho současnou krásu vděčí za přestavbu v 19. století do podoby krásného windsorského zámku. Ale to už se odchyluji od tématu.

Když už budete v jižních Čechách, tak nemůžete minout ani hrad Český Krumlov. Je to opravdový skvost. Tento hrad, posazený na skále nad řekou Vltavou, je druhý největší v naší zemi, hned po Pražském hradu. Ať už se chystáte na prohlídku historických interiérů, chcete se projít po rozsáhlém hradním areálu nebo se těšíte na setkání s hradními medvědy, Český Krumlov má pro každého něco.

Jižní Čechy a jejich kulturní scéna

Kromě historických památek nabízí jižní Čechy také bohatý kulturní život. Tady, ve městě České Budějovice najdete překrásné historické divadlo, jehož první kamentský kámen byl položen už v roce 1918. A to nemluvím jen o budově, ale o skutečném uměleckém programu, který je v něm nabízený.

Mám moc rád divadlo a beru to jako svůj malý sváteční rituál. Není nic lepšího než se po dlouhém týdnu práce obléct do obleku a vyrazit na večer plný kultury. A to, že se v divadle podávají skvělá piva pro mě, jako pro milovníka tohoto moku, je jen další výhoda. A jaký je váš názor na kombinaci piva a divadla?

Ale to bychom nesměli zapomenout na Jihočeské muzeum. To by byla neuvěřitelná škoda. Zážitek, který se s ničím jiným nevyrovná. Pokud máte zájem o historii naší země, tak tady na své přijdete. Výstavy jsou opravdu kvalitní a nabízí široký přehled o historii jižních Čech. A co je nejlepší, je to místo vhodné pro celou rodinu. Můžete tam vzít své děti, rodiče nebo třeba i psa. Ano, čtete správně. Moje pes Bobík se tam cítí jako doma.

Bohatství přírody

Ale co by byly jižní Čechy bez jejich přírodních klenotů? No přece poloviční. Sám jsem strávil nespočet hodin ponořený do neuvěřitelné krásy šumavských lesů a tůní nebo přemýšlel o hlubokých tajemstvích Třeboňských rybníků.

Šumava je nádherná a nekonečná. Procházky lesem, výlety na kole nebo třeba i běžky, to všechno tady můžete zažít. A to ani nemluvím o Lošticích, kde je každá sezona houbařská. To je místo, kam se vracím znovu a znovu a nikdy mě neomrzí. Je to jako domov můj, Bobíkův a mnoha jiných.

Třeboňsko je pak zase úplně jiný svět. Je to krajina zaměřená na rybníky, ryby a rybáře. Tady se člověk cítí jako součást něčeho většího. Ať už jde o procházku podél rybníku Rožmberk, nebo o oblíbený třeboňský kapr na talíři. Toto je místo, kde se ryby stávají králi a rybáři se stávají jejich služebníky.

Kulturní události

Jestliže hledáte zábavu a vzrušení, nemůžete propásnout festivaly a kulturní události, které jižní...

Autor: Vojtěch Konečný
Vojtěch Konečný
Jsem expert na volný čas a zábavu se zaměřením na turistiku po České republice. Miluji pohyb na čerstvém vzduchu a objevování neznámých míst naší nádherné země. Rád se o svoje zážitky a dojmy dělím s ostatními a psaní na tomto tématu mě nesmírně baví. Profesionálně se věnuji tvorbě článků, průvodců a blogů o turistice. Kromě toho se věnuji fotografování a vaření.

Napsat komentář