Úvod do letního oblékání na hory
Hory lákají svou krásou a čerstvým vzduchem po celý rok. V létě ale představují zvláštní výzvu, co se oblečení týče. Ono to není totiž jen tak, dát na sebe tričko a kraťasy a vyrazit. Počasí v horách může být nevyzpytatelné a když si nezabalíte správně, může z vašeho výletu být spíše dobrodružství o přežití. Ale nebojte, nemusí to být tak dramatické, když se na to dobře připravíte. A přesně to vám chci pomoct udělat. Prožil jsem už na horách nejeden rok a věřte mi, že počasí umí být pořádně proměnlivé. I když slunce praží a na obzoru není ani mráček, vše se může zlomkovou sekundou změnit. A také, že se změnilo, o tom vím své! Ale o tom třeba později. Teď se pojďme ponořit do tajů správného výběru letního horského oblečení.
Základy pro letní túry
Klíčem k pohodě na horských túrách v létě je vrstvení. Ano, i v létě. Počasí může rychle překvapit a vy byste měli být připraveni na všechno od prudkého slunce po prudký déšť. Základní vrstva by měla být z materiálu, který odvádí pot od těla. Pamětníky jistě znají staré dobré bavlněné tričko, které bylo všelékem na všechno. No, časy se změnily a dnes máme high-tech materiály, které udrží vaši kůži suchou a tělo ve správné teplotě. Vrstvení je jako hra na cibuli, do které postupně přidáváte další a další vrstvy, aby vám bylo teplo, ale v případě potřeby se můžete rychle „oloupat“. Nezapomeňte na to, že ve vyšších elevacích je UV záření silnější, takže i když může být chladno, slunce praží dvakrát více. A udělat z sebe humra není zrovna to, co byste chtěli na památku z výletu, že?
Co na sebe – horní polovina těla
Počínaje základní vrstvou, kterou může být technické tričko, pokračujeme k druhé vrstvě, která by měla zajišťovat tepelnou izolaci. Fleece svetry nebo lehké softshelly jsou pro tuto roli jako stvořené. Jsou lehké, dobře se balí a poskytují skvělou izolaci. Navíc, pokud najednou peskujete v cepínech a pot se z vás leje, rychle uschnou. To se o bavlně nikdy říct nedalo, že? A teď vrstva, která by vás měla chránit před nepříznivým počasím – hardshell. Je to v podstatě nepromokavá a větruodolná bunda, která vás ochrání, když se počasí rozhodne hrát divadlo. Nezapomínejte, že ve výškách může být počasí velmi proměnlivé, a to i v létě. Zvláštní pozornost bych věnoval kapuci, která by měla lícovat s helmu, pokud vyrážíte do opravdu drsných podmínek, a s pamlskovým sáčkem, aby se dala stáhnout kolem obličeje a chránit vás tak proti větru.
Co na sebe – dolní polovina těla
Nohy jsou dalším důležitým článkem v celém systému. Kraťasy jsou skvělé, pokud víte, že počasí bude stabilní a teplé. Ale jak už jsem řekl, počasí v horách je nepředvídatelné. Doporučuji tedy spíše vybírat lehké, prodyšné, ale zároveň odolné kalhoty. Něco ve stylu softshell kalhot se mi osvědčilo nejvíce. Jsou dostatečně pohodlné na to, abyste v nich mohli překonávat i ty nejtěžší pasáže, a zároveň poskytují ochranu proti větru a menším přehánkám. A pokud vám přijde, že je příliš teplo, některé modely mají odnímatelné nohavice, a voilà, máte šortky!
Tip na materiál: merino vlna
Mimochodem, jedním z mých oblíbených materiálů je merino vlna. Je to skvělý přírodní materiál, který má několik pozoruhodných vlastností – je antibakteriální, zahřívá i když je mokrý a nezapáchá jako syntetika. A to oceníte, když se po týdnu vracíte do civilizace a vaše společníky nechcete umlátit pachem vašich nošených věcí.
Obuv – základ úspěchu
Pojďme se podívat na to, co obujete na nohy. Boty jsou právem považovány za jednu z nejzákladnějších částí výbavy. Máte-li špatnou obuv, nemusíte ani vykročit. Já osobně doporučuji pevné a stabilní boty s dobrou oporou kotníků. Jsou ideální, pokud měníte terén a čelíte různým nerovnostem. Na delší treky nebo při přechodu obtížnějšího terénu pak rozhodně dávám přednost vysokým botám. A nezapomeňte, že kvalitní podrážka, nejlépe od Vibramu nebo podobné známé značky, může být rozhodující mezi sklouznutím do rokle a pevným stáním na zemi.
Nezapomínejte na ponožky
Součástí rovnice jsou i správné ponožky. Ponožky by měly být vysoce funkční, aby odváděly pot a zároveň chránily vaše kotníky před puchýři. Opět zmiňuji merino vlnu, která je fantastická. Skvěle odvádí vlhkost a díky svým vlastnostem můžete ponožky nosit několik dnů bez toho, aniž by šly cítit. Což při vícedenních túrách není vůbec na škodu.
Do batohu patří nejen svačina
Kromě toho, že mám ve zvyku cpát do batohu kdejaké dobroty, abych měl energii na celý den, nezapomínám ani na praktické věci. Vždycky s sebou nosím alespoň jednu vrstvu navíc, kterou mohu přidat nebo ubrat podle potřeby. A samozřejmě nepromokavou bundu nebo pláštěnku v případě neočekávané sprchy. Do batohu by nemělo chybět ani několik praktických doplňků jako je čelovka, první pomoc, mapa nebo GPS a sluneční krém s vysokým faktorem – té krémuze vloudit za záda nejen na pláži, ale i na horské pěšině.
Osobní příběh: Když jsem nesl do hor jen oblečení na změnu
Abych vám to všechno nejen suchopárně vykládal, ale abych vám mohl dát i reálný příklad, uvedu jeden můj příhodu. Jednou jsem se vydal na lehkou túru – zdálo se, že bude krásně. No, vzal jsem s sebou jen jednu vrstvu navíc. A víte co? Stalo se nečekané. Zjasněné nebe se změnilo v hrozivé mračno a já byl uprostřed nádherné horské krajiny, vystavený prudkému vichřici a průtrži deště. Pokud bych neměl alespoň tu jednu další vrstvu, neměl bych možná tak vesele vyprávět. A tak si raději radši přibalím o jednu vrstu víc, ať jde o jednodenní vyjížďku nebo víkend pod stanem.
Závěrem - buďte připraveni na vše
Na závěr bych chtěl zdůraznit, že není nic důležitějšího než být dobře připraven. Nikdy nevíte, co horské počasí přinese, a proto je nejlepší být vybaven na všechny situace. Nenechávejte nic náhodě a raději si zopakujte, co všechno je dobré mít s sebou v létě na hory. A teď už vám nezbývá, než si zbalit batoh, obout tu správnou obuv a vydat se prozkoumávat nádherné horské vrcholy a údolí. A kdo ví, třeba se někde na cestě potkáme. Hodně štěstí a krásné počasí přeje Vojtěch!
Napsat komentář